تحقق جهانشهر در گرو شهر هوشمند دیپلماسی شهری در منظومه ارتباطات بین‌الملل کنسولگری پاکستان در مشهد از راه‌اندازی تا امروز «خوب‌بودن» کنسولگری‌های مشهد، آفت «عالی‌شدن» آن‌هاست کنسـولگری‌ها مولد ظرفیت‌های جهان‌شهری مروری بر تاریخچه ساختمان‌های متعلق به کشور‌های خارجی در مشهد از ارتباطات تا روابط بین‌الملل مشهد مشهدالرضا (ع) و آرمان جهان‌شهری گلایه مردمی درباره پیاده راه بازار رضا (ع) مشهد پاسداشت مادران و همسران شهید استان خراسان رضوی یک عضو شورا: امروز فقط با وحدت می‌توان کارآمدی را افزایش داد تاکید بر اختصاص بودجه به حاشیه شهر مشهد ۱۰ هزار «کارت کار» برای کارگران سرگذری مشهد صادر شد وقتی جزئیات مهم است روز‌های تلخ روستای «حلوایی» در چند قدمی مشهد لایحه حمایتی شهرداری مشهد به نفع کارگران سنگ‌نگاره‌های معدنِ پلمب‌شده دیزدر جهانی می‌شود خراسان رضوی، سومین استان مبتلا به امیکرون در کشور است ۳۲ پروژه شهری در خدمت شهروندان مشهد
خبر فوری
رئیس شورای اسلامی مشهد: روحیه مطالبه‌گری در همه حوزه‌ها باید وجود داشته باشد
رئیس شورای اسلامی مشهد گفت: دانشجویان در انقلاب ما هم نقش برجسته‌ای داشتند و حتی در جنگ هم کار‌های بزرگی انجام دادند. دانشجویان روحیه مطالبه‌گری دارند که ما هم از این روحیه استقبال می‌کنیم. این روحیه مطالبه‌گری در همه حوزه‌ها باید وجود داشته باشد.

همتی| شهرآرانیوز، حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در پانزدهمین جلسه علنی این شورا گفت: جامعه معلولان جامعه‌ای هستند که باید نگرش مناسب‌سازی شهر برای آ‌ن‌ها متفاوت شود. اقدامات خوبی در خصوص این شهروندان آغاز شده روز جمعه حرکت خوبی در این راستا انجام شد که با نصب وسایل تفریحی برای این عزیزان قدم خو‌بی برداشته شد که امیدواریم این حرکت‌ها در مدیریت شهری ادامه یابد.

به گفته وی، حدود ۱۴درصد جامعه ما را معلولان تشکیل می‌دهند که متأسفانه در خانه هستند؛ امیدواریم با کمک شهرداری فضای مناسب معلولان در شهر بیشتر شود.
وی در ادامه با بیان اینکه ۱۶ آذر روز دانشجو و سالروز شهادت سه تن از آن‌هاست که حرکت انقلابی و بابصیرتی بود، گفت: در آن زمان که رسانه‌ها محدود بودند، صدای این حرکت در سراسر دنیا پیچید. دانشجویان در انقلاب ما هم نقش برجسته‌ای داشتند و حتی در جنگ هم کار‌های بزرگی انجام دادند. دانشجویان روحیه مطالبه‌گری دارند که ما هم از این روحیه استقبال می‌کنیم. این روحیه مطالبه‌گری در همه حوزه‌ها باید وجود داشته باشد.
به گفته وی، در حوزه مدیریت شهری دانشجویان می‌توانند کمک کنند. این قشر در زمان تحریم و رفع موانع کمک‌های بزرگی کردند. دانشگاه‌ها دو سال به‌دلیل کرونا تعطیل و نیمه‌تعطیل بود و امیدواریم دوباره فضا برای حضور دانشجویان به وجود بیاید.
وی افزود: همچنین، روز حسابدار را داریم که به حسابداران تبریک می‌گوییم. آن‌ها کار بزرگی می‌کنند، اما کمتر جلوه می‌کند. اگر مباحث مالی همه سازمان‌ها سروسامان نگیرد، به مشکل برمی‌خورند.
به گفته وی، روز جهانی هواپیمایی را پیش داریم که به این قشر تبریک می‌گوییم. مهم‌تر از همه میلاد حضرت زینب (س) را داریم که روز پرستار نام‌گذاری شده است. در این دو سال رویارویی جامعه با کرونا، حقیقتا زحمات شبانه‌روزی پرستاران کار بزرگی بود.
موحدیان خاطرنشان کرد: نام‌گذاری خیابان تنها کار ما برای جامعه نیست؛ مدیریت شهری باید کار بیشتری برای این جامعه انجام دهد. این جامعه مشکلات زیادی دارد. از مردم انتظار داریم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیشتر دقت کنند تا باری از دوش پرستاران کاسته شود. تنها کمک ما به جامعه پرستاری همین رعایت بهداشت و شیوه‌نامه‌هاست. همسران جانباز‌ها نیز جزو پرستاران محسوب می‌شوند؛ آن‌ها هم کار بزرگی می‌کنند که در ردیف پرستاران است. صبر و بردباری همسران جانبازان کمتر از جانباز نیست.

در تغییرات و انتصابات در شهرداری باید  به جایگاه اجتماعی افراد توجه شود

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، در پانزدهمین جلسه علنی این شورا با اشاره به انتصابات و تغییرات در بدنه شهرداری گفت: در این تغییرات باید توجه ویژه‌ای به شأن و کسوت و جایگاه اجتماعی افراد شود. تغییرات مدیریتی بدون توجه به این نکات آسیب زیادی به مدیریت شهری وارد می‌کند. انتظار داریم تغییراتی با چهره‌ای مسلط، انقلابی و در راستای برنامه‌های شهری شاهد باشیم.
وی ادامه داد: به مسئولان جدید خیرمقدم عرض می‌کنیم به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل شهری برای آقای منبتی آرزوی توفیق داریم. ما هم به‌عنوان کمیسیون عمران و حمل‌ونقل همه همکاری خود را با معاونت خواهیم داشت. توصیه‌ای هم به آقای منبتی داریم که حوزه عمران و ‌حمل‌ونقل مبتنی بر منابع انسانی است.
وی افزود: نکته آخر اینکه در انتصابات حتما به برنامه توجه شود و انتخاب‌ها برمبنای برنامه‌ها باشد و نگاهمان صرفا به برنامه‌های پیش‌رو باشد و انتظارات مردم در این انتصابات در نظر گرفته شود. مسلما روح بلند شهدا و حاج قاسم سلیمانی ناظر بر اعمال و رفتار و کردار ماست و امیدواریم در آینده در محضر این شهدا سربلند باشیم.

تصویب لایحه نامگذاری چند معبر فرعی و یک میدان بنام شهدای گرانقدر

بر اساس این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده شد نسبت به نامگذاری پنج معبر فرعی ویک میدان بنام شهدای گرانقدر اقدام نماید؛

۱. نامگذاری معبر فرعی شهید فرامرز عباسی ۳۰/۲با حفظ شماره به نام شهید احمد یزدی (منطقه۲)
۲. نامگذاری معبر فرعی امتداد خیابان جهاد (حاشیه مکتب نرجس) به نام بانو سیده فاطمه خاموشی طا‌هایی (منطقه ۸)
۳. نامگذاری معبر فرعی امام خمینی ۵۰ (مجاور اداره پست مرکزی) با حفظ شماره به نام پست (منطقه ۸)
۴. نامگذاری معبر فرعی پیروزی۲/۲ (مجاور یگان ویژه نیروی انتظامی) با حفظ شماره به نام شهدای یگان ویژه (منطقه ۹)
۵. نامگذاری معبر فرعی نسترن ۱واقع در شهید فکوری ۱۹ با حفظ شماره به نام امیر سرتیپ منوچهر کهتری (منطقه ۹)
۶. نامگذاری میدان بی نام واقع در بلوار کشاورز به نام شهید مدافع حرم حسین محرابی (منطقه۲)

تصویب طرح مشارکت و سرمایه گذاری با بهره گیری از روش‌های نوین در حوزه اقتصادی و مشارکت و طرح سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد در سرمایه گذاری‌های نوین و ایجاد درآمد پایدار

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس موظف است، به منظور بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های سرمایه گذاری داخلی و خارجی در شهر مشهد مقدس، جهان شهر برکت و کرامت، حداکثر ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه، نسبت به ارائه لایحه بهره مندی از روش‌های نوین سرمایه گذاری و بسته‌های تشویقی با اولویت و مشارکت شرکت‌های بومی دانش بنیان، کارآفرین، شتابدهنده ها، تشکل‌های کارآفرینی و همچنین مجموعه‌های مستقر در کارخانه نوآوری و ...، به شورای اسلامی شهر اقدام نماید.

تبصره ۱: شهرداری مشهد مقدس موظف است چارچوب شناسایی و ورود اشخاص حقوقی ذیصلاح را تحت عنوان " تسهیلگر مشارکت " به چرخه شناسایی و پیدایش فرصت‌های سرمایه گذاری تا عقد قرارداد با "سرمایه گذار یا شریک" تنظیم و تدوین نماید.

تبصره ۲: شهرداری مشهد مقدس موظف است به منظور تعیین روش‌های سرمایه گذاری نوین و انطباق با پیشنهاد‌های مطرح شده، کمیته فنی آن را مرکب از مدیران شهری و صاحب نظران این حوزه تشکیل دهد.

تبصره ۳: سرمایه گذاری در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر مشهد مقدس در اولویت رتبه بندی می‌باشد.

تصویب طرح مشارکت، فرآوری و مولد سازی زمین‌های کوچک مقیاس

ماده واحده: شهرداری مشهد مکلف است نسبت به ارایه لایحه شیوه نامه مشارکت، فرآوری و مولد سازی زمین‌های کوچک مقیاس با لحاظ رویکرد‌های زیر، ظرف مدت حداکثر ۲ ماه از لازم الاجرا شدن این مصوبه اقدام نماید.

۱. رویکرد فرآوری زمین‌های کوچک مقیاس که در آن می‌بایست در سال پایه به میزان اعلام شده در شیوه نامه تدوینی از زمین‌های ارایه شده در تالار مبادلات املاک و مستغلات شهر مشهد از طریق مشارکت با سازندگان املاک، سازمان عمران و سایر سازمان‌های مرتبط در شهرداری مشهد مقدس با هدف فرآوری زمین، ایجاد درآمد پایدار و پرهیز از خام فروشی، واگذار گردد.

۲. رویکرد مشارکت در املاک کوچک مقیاس شهروندان که در آن می‌بایست در سال پایه حداقل ۲۰ پروژه با مشارکت شهروندان در بافت فرسوده و حاشیه شهر (ارائه زمین از طرف یک یا چند شهروند و اجرای پروژه توسط شهرداری یا پیمانکار معرفی شده توسط شهرداری با پروانه رایگان و اخذ عوارض ماده ۱۰۱ در حوزه‌های درآمدی ۴ و ۵ به صورت رایگان) با هدف احیا بافت شهری و تاکید بر حفظ بافت اجتماعی محلات، اقدام گردد.

۳. رویکرد مولد سازی زمین‌های کوچک مقیاس که در آن می‌بایست با استفاده از روش‌هایی نظیر واگذاری حق بهره‌برداری از زمین به کاربری‌های مختلف در قالب اجاره‌های بلندمدت برابر با دستورالعمل اجرایی اجاره بلند مدت، ابلاغی به شماره ۱۵۱۷۱/۴۲/۳۸ – ۲۰/۰۵/۱۴۰۰، با هدف مولد سازی زمین و ایجاد درآمد پایدار واگذار گردد.

تبصره: زمین‌های دارای حداقل نصاب تفکیک تا ۱۰۰۰ متر مربع در رویکرد فرآوری و مشارکت زمین کوچک مقیاس می‌باشد.

تبصره ۲: توکنی کردن دارایی‌ها با استفاده از تامین مالی جمعی به عنوان اولویت تامین مالی در رویکرد فرآوری و مشارکت بایستی مدنظر قرار گیرد.

تبصره ۳: در صورتی که شهرداری مشهد طبق رویکرد فرآوری و مشارکت نسبت به انعقاد قرارداد با پیمانکار اقدام نماید، قرارداد مذکور صرفا در قالب تهاتر خواهد بود.

تبصره ۴: در رویکرد مشارکت در املاک کوچک مقیاس شهروندان، اولویت با ایجاد اشتغال و تولید به منظور رفع موانع تولید می‌باشد.

تصویب طرح یکپارچه سازی نرم افزار‌ها

▫️ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است در راستای یکپارچه سازی سیستم‌های نرم افزاری، ارتقا پدافند غیر عامل و کسب درآمد پایدار در این حوزه، نسبت به ارایه لایحه حداکثر ظرف مدت دو ماه از لازم الاجرا شدن مصوبه با رویکرد‌های زیر، اقدام نماید؛

۱. تعیین ابر گروه‌های ارتباطی- خدماتی به جهت دسته بندی نرم افزار‌های موجود در هر حوزه.

۲. باز طراحی و یکپارچه‌سازی UI، UX و دیتابیس نرم‌افزار‌ها در راستای امکان تبادل اطلاعات درون هر ابر گروه.

۳. پیش بینی شیوه ارتباطی در راستای برقراری ارتباط بین ابرگروه ها.

تبصره ۱: بودجه مورد نیاز این طرح از محل تشکیل کنسرسیوم با بخش خصوصی در راستای مدیریت هزینه و کسب درآمد پایدار از طریق بازاریابی و فروش نرم‌افزار‌های جامع شهری بازنویسی شده تامین می‌گردد.

تبصره ۲: حداکثر زمان بازنویسی نرم‌افزار‌های جامع شهری سه سال بوده و تمام هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی نرم‌افزار‌ها در این مدت بر عهده کنسرسیوم می‌باشد.
تبصره ۳: تعامل با دستگاه‌های متولی جهت الزام بر استفاده کشوری از نرم افزار‌های تولیدی تاکید می‌گردد.

تصویب تمدید بند ۱ مصوبه تعیین تکلیف قرارداد خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس (Low Entry)

ماده واحده: مهلت مندرج در بند ۱ مصوبه شماره ۲۸۴۸/۱۴۰۰/۵/ش – ۲۹/۰۲/۱۴۰۰ درخصوص تمدید و اصلاح مصوبه شماره ۱۷۰۶۸/۹۹/۵/ش – ۱۷/۱۰/۹۹ تعیین تکلیف قرارداد خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس (Low Entry، تا پایان دی ماه ۱۴۰۰ با رعایت تباصر زیر تمدید شد.

تبصره: شهرداری مشهد مکلف است، در صورت عدم اجرای تعهدات توسط شرکت، ظرف مدت یک هفته، اقدامات حقوقی لازم را اجرا نماید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}