خبر ویژه

پاک‌سازی ۷ هکتار از اراضی کشف‌رود در ۷ روز

  • کد خبر: ۹۱۳۱
  • ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۸
شهرداری مشهد عملیات اجرایی سامان‌دهی کشف‌رود را آغاز کرد
ملیحه فلاح| «عملیات اجرایی کشف‌رود از تاریخ ۱۹ آبان امسال با ارسال ماشین‌آلات به محدوده روستای قازقان احمد‌آباد آغاز شده است.» این را معاون خدمات و محیط‌زیست شهری شهردار مشهد به شهرآرا گفت و افزود: برنامه اجرایی بعد از محدوده چرمشهر که بیشترین مشکل را داشته، آغاز شده و تاکنون حدود ۷ هکتار از اراضی این منطقه به‌صورت کامل پاک‌سازی و برای کاشت آماده شده است.
چهاردهم آبان‌ماه سرانجام توافق‌نامه همکاری برای احیای کشف‌رود بین دستگاه‌های ذی‌ربط به امضا رسید و شهرداری مشهد به‌صورت رسمی به‌عنوان فرمانده واحد کشف‌رود تعیین شد.
طبق تصمیمات گرفته‌شده در این جلسه قرار بود که عملیات اجرایی این پروژه به‌صورت رسمی در هفته گذشته آغاز شود تا شاید این رودخانه که به جای آب، سال‌ها محل گذر فاضلاب‌های شهری و صنعتی بوده است، با همکاری همه دستگاه‌ها به روز‌های خوب گذشته بازگردد. با این حال شهرداری مشهد منتظر نمانده و به انجام وظیفه در این محدوده پرداخته است.
مهدی یعقوبی در پاسخ به سؤال خبرنگار شهرآرا درباره زمان برگزاری مراسم رسمی برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه گفت: قرار بود این عملیات با حضور آقای استاندار به‌صورت رسمی از محدوده کلات و خین‌عرب آغاز شود و ما نیز آمادگی کامل برای برگزاری این مراسم و انتقال ماشین‌آلات خود به این محدوده را داریم.
وی با بیان اینکه منتظر اعلام آمادگی استانداری برای زمان برگزاری مراسم آغاز رسمی عملیات اجرایی کشف‌رود به فرماندهی شهرداری مشهد هستیم، گفت: امیدواریم امروز یا فردا این مراسم برگزار شود. با این حال برای عقب نماندن از برنامه کاری خود، عملیات را بعد از محدوده چرمشهر که بیشترین مشکل را داشت، آغاز کرده‌ایم.
رودخانه ۲۹۰ کیلومتری کشف‌رود از سال‌ها قبل میزبان فاضلاب‌های شهری و صنعتی بوده است و از همه بدتر اینکه زمین‌های کشاورزی اطراف این رودخانه با فاضلاب جاری‌شده در آن آبیاری می‌شدند؛ موضوعی که باعث بالا رفتن حساسیت رسانه‌ها و سمن‌های محیط‌زیستی درباره عاقبت این رودخانه شد.
پس از سال‌ها پیگیری رسانه‌های استان درباره مشکلات رودخانه تاریخی کشف‌رود و بی‌نتیجه ماندن تلاش مسئولان برای نجات این رودخانه، استاندار خراسان‌رضوی که حالا حل مشکل کشف‌رود یکی از دغدغه‌های اصلی او در استان است، کلید حل مشکلات این رودخانه را انتخاب یک فرمانده واحد و پاسخ‌گو دانست.
پس از برگزاری بیش از ۱۰ جلسه برای بررسی ابعاد مختلف این پیشنهاد، سرانجام علیرضا رزم‌حسینی در آخرین جلسه کارگروه احیای کشف‌رود، شهرداری مشهد را به‌عنوان فرمانده واحد اعلام کرد.
حالا در قدم‌های اول، شهرداری مشهد توانسته فقط در یک هفته ۷ هکتار از این اراضی را به‌صورت کامل پاک‌سازی و برای کاشت آماده کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}