تقدیر وزیر بهداشت از شهردار مشهد الرضا(ع) برگزاری ویژه برنامه‌های گرامیداشت مقام زن در مشهد دوچرخه‌های بایدو در مسیر بوستان‌های ویژه بانوان در مشهد جامعه پذیری شهری پست اینستاگرامی شهردار مشهد به مناسبت سالروز حادثه پلاسکو ۴۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد پیوست پیگیری برای زیارتِ آسان و ارزان راه‌اندازی باشگاه رفاهی برای رانندگان حمل‌ونقل بار مشهد پرونده لایحه اصلاح بودجه ۱۴۰۰ شهرداری مشهد بسته شد آلودگی هوا به ازای هر سفر با خودروی شخصی، ۱۰ برابر همان سفر با اتوبوس است  اجرای طرح جایگزینی کیسه‌های پارچه‌ای به‌جای نایلونی در بازارهای مشهد یک سوم کل آلودگی هوا در مشهد مربوط به خودرو‌های شخصی است مرثیه‌ای برای خانه‌های تاریخی مشهد خودرو‌های دارای نقص فنی و آلاینده یکی از مقصران آلودگی هوای شهرها بازگشایی خیابان «عبادت» در محله مهرآباد مشهد تا پایان سال ۱۴۰۰ خطر بزرگ بیخ گوش خانه «اکبرزاده» مشهد هفدهمین نمایشگاه کشاورزی در مشهد برگزار می شود شهروند خبرنگار| هوای مه آلود کوهشار مشهد کتابخانه حاج حسین ملک تبدیل به دیزی سرا شد! راه‌اندازی ۱۱ ایستگاه سامانه هوشمند دوچرخه اشتراکی جدید در مشهد
خبر فوری

شور شهر

  • کد خبر: ۹۱۶۸۶
  • ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
شور شهر
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

شهر «شور» می‌خواهد و همچنین «شادمانی، نشاط، امید، آبادانی، پیشرفت، رفاه» و هر آن چیزی که سبب شود شهروندان احساس بهتری از زندگی خود در این موقعیت مکانی داشته باشند.

به دلیل ماهیت ماشینی، ترافیک سنگین، آلودگی هوا، روزمرگی و دامنه بی خبری و بی احساسی گسترده‌تر شهرنشینان نسبت به یکدیگر (درمقایسه با ساکنان روستاها) و تلاش بی وقفه شهروندان به منظور کسب روزی حلال برای خانواده، ممکن است آرام آرام نشاط عمومی کاهش یابد و شور و اشتیاق لازم برای زندگی در شهر تحت تأثیر قرار بگیرد.

اگر به این‌ها که نام بردیم، مسائل عام‌تر همچون دغدغه‌های معیشتی و اجتماعی نیز اضافه شود، به تدریج حس خوب زندگی کمرنگ می‌شود.

«شورآفرینی عمومی و نشاط اجتماعی» از وظایف مهم مدیریت شهری و مستلزم همراهی و مشارکت شهروندان است. در بند «هویت شهری» چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت، رویکرد‌های «خانواده محور، امن، آرامش بخش و نشاط آور» برای توسعه شهر ذکر شده است؛ مفهومی که تحقق آن، هم نیازمند «تبیین مبانی نظری و انتزاعی» است و هم «راهکار‌های عملیاتی و اجرایی».

برای برون رفت از معضلات منتهی به فشار‌های عصبی و روانی، ضرورت دارد با ایجاد فضا‌های شاد و مفرح عمومی و با برنامه ریزی درست و منطبق با نیاز‌های مردم، جامعه‌ای بانشاط ایجاد شود و فضای شهری به محلی امن برای گسترش ارتباطات سالم اجتماعی با تعلق خاطر افراد به شهر و محل زندگی و ارتقای ضریب امنیت روانی جامعه مبدل شود.

برای تحقق هدف مهم ایجاد شور و نشاط عمومی، وظایف مهم زیر پیش روی شهرداری و شورای شهر قرار دارد: «پیش بینی ظرفیت‌های اجتماعی برای افزایش شور و شادی مردم در چهارچوب ضوابط، ارزش‌ها و اخلاق»، «طراحی برنامه‌های سالم، شاد و مفرح عمومی»، «ایجاد و توسعه زمینه‌های مشارکت‌های همگانی در اداره شهر»، «استفاده از سازه، سنگ، رنگ، نماد و المان‌های متناسب با روح و روان انسان در معماری شهری»، «بهره گیری صحیح از ظرفیت‌های هنری و فرهنگی»، «توسعه پارک ها، فضای سبز، زمین‌های ورزشی، اماکن تفریحی، بازی و شادی عمومی»، «توسعه خدمات سلامت عمومی، ورزش همگانی و تحرک جسمانی»، «فرهنگ سازی و ترویج سبک زندگی آرام و سالم با آموزه‌هایی ازقبیل صبر، خویشتن داری، همیاری، مشارکت، همدلی و خانواده مداری»، «برنامه ریزی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی همچون تکدیگری، وندالیسم، حاشیه نشینی و هرآنچه چهره شهر را مخدوش می‌کند».

هرچند تحقق برخی وظایف یادشده، نیازمند اعتبارات گسترده و صرف زمان زیاد است، بی شک همواره راهی برای بهتر زندگی کردن و افزایش شور و اشتیاق دربین آحاد مردم وجود دارد. کافی است «باور شادمانی، ساختار سازمانی مناسب، فکر خلاق، عزم، اراده و مشارکت شهروندان و مدیریت شهری» درکنار یکدیگر قرار بگیرند تا هر روز بتوانیم با وجود سختی‌های فراوانی که در زندگی امروزی پیش روی ماست، اوضاع را کمی بهبود ببخشیم و از نعمت زندگی سالم، لذت بیشتری ببریم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}