تعامل برای حل و فصل مسائل و مشکلات مشهدالرضا(ع) تسریع در بازگشایی مسیر‌ها و تسهیل تشرف زائران به حرم مطهر رضوی خیابان امام رضا(ع)؛ مدرن‌ترین خیابان مشهد در دهه ۳۰ + نقشه تنوع ملت‌ها؛ فرصتی برای بهبود سرمایه اجتماعی مشهد مشهدالرضا (ع) چهره‌ای بین‌المللی مشهدالرضا (ع) شهر جهانی جغرافیای ملیت‌ها در مشهد هویت، زیارت و جهان شهر مشهد مشهد چگونه جهان‌شهری است؟ گشت‌وگذاری در دیروز و امروز محله نخریسی مشهد نگاهی به راهکار‌های بهره‌گیری از دارایی‌های نامولد برای توسعه مشهد فرصت‌سازی از تهدید فاضلاب کشف‌رود مشهد ماجرای پیامک اشتباهی از سامانه «مسکن حمایتی» در مشهد تجلیل از ۵۰۰ همسر شهید استان خراسان رضوی در روز میلاد مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) بهره‌برداری از دوربرگردان آزادی‌ به جانباز مشهد در دهه فجر شاهد تغییر ریل اساسی در مدل بودجه‌ریزی سال ۱۴۰۱ و اداره شهر هستیم پیشرفت و شکوفایی شهر در گرو طراوت و بالندگی وجود زن است تقدیم لایحه بودجه ۲۶هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۱ شهرداری به شورای شهر مشهد مشاهیر شهر کشف گور دسته‌جمعی در مشهد؛ سندیت دارد؟
خبر فوری
خراسان‌رضوی بیشترین نرخ ریسک فرو‌نشست در کشور را دارد
رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: فرونشست زمین از بدترین آسیب‌های محیط زیستی است.

به گزارش شهرآرانیوز؛ به نقل از ایسنا، رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه فرونشست زمین از بدترین آسیب‌های محیط زیستی است، گفت: سفره‌های آب زیرزمینی با ازدست دادن استعداد نگهداری آب، بعد از مدتی می‌میرند و برعکس زلزله که به صورت ناگهانی و در یک محدوده رخ می‌دهد، پدیده فرونشست محدوده وسیعی را درگیر خواهد کرد؛ بر اثر این پدیده اکنون در بیشتر دشت‌های کشور با پدیده‌هایی مانند ترک و شکاف روبه رو هستیم؛ اکنون ریسک فرونشست زمین در استان خراسان رضوی بیشترین نرخ را در کشور دارد.

علی بیت اللهی در وبینار مخاطره فرونشست زمین با بیان اینکه مشهد بیشترین چاه‌های غیرمجاز کشور را دارد، گفت: چاه‌های مجاز استان ۱۵۰۰حلقه و چاه‌های غیرمجاز ۷۲۲۵حلقه است؛ به همین دلیل این استان بیشترین چاه‌های غیرمجاز را دارد و پمپاژ آب‌های زیرزمینی که به وفور دیده می‌شود، باعث شده است شش دشت استان در وضعیت فوق بحرانی قرار بگیرند.

وجود ۹۰ گسل در پهنه خراسان‌رضوی

مدیرکل مدیریت بحران استان خراسان رضوی نیز در این نشست از شناسایی بیش از ۹۰گسل فعال در استان خبر داد و گفت: استان خراسان رضوی به دلیل ویژگی‌های اقلیمی، توپوگرافی و هیدرولوژی ۲۰نوع مخاطره را تجربه می‌کند که مهم‌ترین مخاطره این استان سیل و زلزله است؛ از گسل‌های شناسایی شده استان ۲۰گسل در وضع ویژه‌ای قرار دارند.

محسن نجات با بیان اینکه خراسان رضوی تا امروز زلزله‌های بیش از شش‌ریشتر را هم تجربه کرده است، تصریح کرد: استان در تاریخش ۲۵زلزله به بزرگی بیش از شش‌ریشتر را تجربه کرده است که این عدد نشان می‌دهد احتمال خطر زلزله و ریسک آن زیاد است؛ علاوه بر آن دوسوم پهنه این استان سیل خیز است.

وی تأکید کرد: خشک سالی، بیابان زایی، طوفان، آلودگی محیط زیست و فرونشست زمین از دیگر مخاطرات استان است که بر این اساس، امروز نیازمند مدیریت دانایی محور هستیم تا با استفاده از دانش محققان مخاطرات استانی را مدیریت کنیم.

نجات با اشاره به نهایی شدن سند ملی راهبردی مدیریت بحران کشور و آغازبه کار دوباره شورای عالی مدیریت بحران در دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: همچنین دو برنامه جامع «کاهش خطر و آمادگی به پاسخ» و «بازسازی و برنامه بازتوانی» تصویب شده است و این اسناد به ما یادآوری می‌کند که باید برای مقابله با حوادث احتمالی آمادگی داشته باشیم.

قرارگرفتن ۶ دشت استان در وضعیت فوق بحرانی فرونشست

همچنین رئیس اداره مخاطرات اداره کل زمین شناسی منطقه شمال شرق در این وبینار گفت: بر اساس مطالعات، از ۳۷دشتی که در استان خراسان رضوی وجود دارد، شش‌دشت مشهد، کاشمر، بردسکن، خواف، جوین و بجستان در وضعیت فوق بحرانی قرار دارند و از دشت نیشابور نیز که آثار فرونشست زمین در آن ایجاد شده است، سازه‌های مهمی مانند خط راه آهن تهران مشهد و خط انتقال نفت عبور می‌کند.

هادی شریفی با بیان اینکه در این دشت ۷۹کیلومتر عوارض سطحی فرونشست زمین یعنی شکاف‌های طولی و عمیق ایجاد شده است، افزود: دشت‌های توس، بردسکن، بجستان و خواف از دیگر دشت‌های این استان اند که با پدیده فرونشست زمین درگیر هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}