مسابقه پیامکی گنجینه های شهر خورشید تمدید شد + جزئیات مسابقه رئیس کمیسیون ویژه بانوان و خانواده شورای اسلامی مشهد: پیگیر رایگان شدن استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی در پارک‌های ویژه بانوان هستیم سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی: ادبیات حماسی از راه‌های ارتباط با نسل جوان است بهره‌برداری از اولین مرکز اقامتی خیرساز ویژه نگهداری و درمان معتادان متجاهر در مشهد گفتگو با یوسف متولی حقیقی، پدیدآورنده آثاری با مضمون «مشهدشناسی» رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر مشهد: پیگیر تشکیل شورای عالی ورزش در مشهد هستیم نگرش و رفتار جمع‌گرایانه شهروندان تاکید عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مشهد بر ضرورت معرفی ظرفیت‌های فرهنگی کشور به نسل جوان خاموشی هنر در مُلک هنرمندان! | در «خانه ملک» مشهد چه می‌گذرد؟ روایتی از پدر شهیدی که نگرانی مردم یک منطقه شهر را از تأمین نان برطرف کرده است مشهد؛ پیشرو در گردشگری سلامت مشارکت شفاف مدیریت شهری مشهد با ۳۸۵۰ مسجد و هیئت مذهبی با راه‌اندازی سامانه «سما» حفاری خط ۳ مترو مشهد در جبهه شرقی ثبت‌نام در طولانی‌ترین پیاده‌روی اربعین حسینی آغاز شد خراسان رضوی نیازمند «نقشه جامع جمعیت» ره باغ حضرت زهرا (س) در آستانه بهره‌برداری ساخت ۴ مجتمع صنفی در مشهد رفتند تا زندگی ببخشند | شهردار مشهد مقدس: خانواده‌های اهدا کنندگان عضو کار بزرگی انجام می‌دهند + ویدئو اولین یادواره شهدای ارتشی غرب مشهد برگزار می‌شود
خبر فوری

مشاهیر شهر

  • کد خبر: ۹۶۷۴۹
  • ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
مشاهیر شهر
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

هویت شهری از مهم‌ترین محور‌های سند «چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت» است. هویت از جنس آگاهی، معنا و درک است؛ بنابراین می‌توان گفت که «ساختار نمادین» دارد. ساختار نمادین برای هویت ۲ نتیجه مهم به دنبال دارد؛ نخست اینکه از خصوصیت «بازتابی بودن» هویت خبر می‌دهد و دیگر اینکه سبب می‌شود هویت به «امری زبانی» تبدیل شود.

بدین ترتیب، هویت از یک طرف موضوعی قراردادی و توافقی محسوب می‌شود و از طرف دیگر امری فرایندی به حساب می‌آید که درک، تعبیر و تفسیر می‌شود. در ارتباط با نمادها، یکی از مواردی که بر طبق توافق‌ها و قرارداد‌های نوشته یا نانوشته از شاخص‌های مهم هویتی محسوب می‌شود، «مشاهیر شهر» است.

وقتی می‌گوییم مشاهیر، یعنی شهیدان، بزرگان، نام آوران، دانشمندان، ادیبان، هنرمندان، ورزش کاران، قهرمانان، عالمان، نویسندگان، سیاست مداران و هر گروه دیگری که به نوعی سبب اعتلای نام، ارزشمندی، هویت و اعتباربخشی به گستره جغرافیایی یعنی شهر می‌شود.

عده‌ای مشاهیر شهر را بازتاب هویت شهری می‌دانند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر به چشم می‌آید که به یاد بیاوریم بسیار اتفاق افتاده است در نقاط دورافتاده ا‌ی از پهنه جغرافیایی ایران یا دیگر نقاط جهان که هرگز شناخته شده نبوده و شاید مردم اهمیت چندانی برای آن قائل نبوده اند، با تولد فردی هویت ساز، آن منطقه به نقطه معروفی تبدیل شده است. حتی گاهی آن فرد در تاریخ سبب خوش نامی و شهرت محل سکونت یا تولدش شده است.

بهره گیری از عامل هویت ساز مشاهیر شهری چند پیامد مهم به دنبال دارد: نخست اینکه آن‌ها سرمایه شهری محسوب می‌شوند و تکریم و بزرگداشت آن‌ها عملی اخلاقی و حسنه است؛ دوم اینکه این کار سبب الگوسازی مناسب برای جوانان و گروه‌های دیگر انسانی می‌شود تا بر این اساس بتوانند در عرصه‌ای مهم توفیقاتی را دنبال کنند؛ سوم اینکه زنده نگهداشتن نام مشاهیر سبب اعتلای نام شهر در کشور یا حتی دنیا می‌شود؛

چهارم اینکه این موضوع می‌تواند به عنوان ابزار مهمی برای مدیریت استعداد‌ها در اختیار مدیریت شهری باشد تا با بهره گیری از آن زمینه شکوفایی ظرفیت‌های بومی و محلی اش را فراهم کند و از آن‌ها برای پیشرفت و توسعه شهری بهره ببرد.

مدیریت شهری برای اعتلای نام مشاهیرش و بزرگداشت آن‌ها در عرصه‌های مختلف کالبدی، محتوایی و در قالب فرایند‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... زمینه‌های فراوانی در اختیار دارد؛ از نام گذاری معابر، خیابان‌ها و اماکن به نام مشاهیر که ساده‌ترین اقدام است گرفته تا برگزاری جشنواره‌های علمی، ادبی، فرهنگی، ساخت المان ها، مجسمه ها، تصاویر دیواری و.... همچنین، دخالت دادن آن‌ها در فرایند‌های تصمیم سازی و تصمیم گیری مرتبط، تولید مستندات رسانه‌ای و دیگر اقدامات مشابه که این امر مهم را به انجام می‌رساند. مشاهیر شهر سرمایه‌های شهری هستند که در معنابخشی به شهر پویا و پایا و درحال پیشرفت نقشی بنیادین دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}