قطعی برق دوباره در مشهد از سرگرفته شده است؟ + فیلم ششمین رویداد پیشگام در خراسان رضوی برگزار می‌شود اجتماع مردمی شهادت امام جواد (ع) در عرصه میدان شهدا مشهد ساعت کار مترو در روز جمعه ۱۰تیرماه از ۶ صبح آغاز می‌شود قانونی برای حفظ ایمنی شهر‌ها نگاهی به پیشه سنگ‌تراشی در مشهد قدیم به روایت یک مقاله قدیمی یادی از بازار سنگ‌تراشان مشهد که روزگاری همسایه حرم بوده است گذری بر تاریخ صنعت هرکاره تراشی در مشهد | سنگی که آیینه برکت شد حمایت مدیریت شهری مشهد از رونق کسب‌وکار‌های خرد در حاشیه شهر پایان زود هنگام بلوار «بصیرت» مشهد در کمتر از ۳ ماه معابر فرعی مشهد در اولویت اصلی پیاده روسازی رفع تصرف ۳۱۴ هکتار زمین در مشهد پرداخت ۳ هزار تومانی بهای نقدی خدمات اتوبوس‌رانی از ۱۲ تیر توضیحاتی درباره ممنوعیت دریافت وجه نقد در خط یک بی‌آرتی مشهد شهروند خبرنگار| سرقت کابل برق در روز روشن «دیالمه» سردار جنگ نرم در سال‌های اول انقلاب بود شهر «هم گرا»
خبر فوری
کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری مشهد | دخل و خرج ۲۶ هزار میلیاردی شهر
شهرآرا کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری مشهد را بررسی می‌کند.

ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛ فقط یک گام دیگر به نهایی شدن برنامه دخل و خرج شهرداری مشهد برای سال ۱۴۰۱ باقی مانده است. همان طور که می‌دانید، ۲ روز پیش شهردار مشهدلایحه آلبوم اقتصادی شهر به شورای اسلامی شهر مشهد تقدیم کرد. حالا قرار است شورای اسلامی جهان شهر برکت و کرامت تا پیش از سال ۱۴۰۱ آن‌ها را در کمیسیون‌های مختلف بررسی و پس از اعمال تغییرات لازم تصویب کند.

قرار است اولین گزارش ما به زبان ساده درباره کلیات لایحه بودجه شهرداری مشهد برای سال ۱۴۰۱ و مقایسه آن با مصوبه اصلاح بودجه ۱۴۰۰ باشد. بعد از این هم در مجموعه گزارش‌های بودجه‌ای نگاهی جزئی‌تر به هر بخش آلبوم دخل و خرج شهر خواهیم داشت.

حالا چرا باید لایحه را با مصوبه اصلاحی مقایسه کنیم؟ چون به گفته کارشناسان اعداد اصلاح شده برای بودجه به عملکرد و واقعیت نزدیک‌تر است و از طرفی لایحه بودجه بر اساس این عدد‌ها نوشته می‌شود. پس بهتر است مقایسه ما نیز بر همین اساس باشد.

اصلا نمی‌خواهیم شما را با اعداد و ارقام گیج کنیم. اگر بخواهیم در یک خط برایتان بگوییم، بودجه شهرداری امسال نسبت به پارسال حدود ۴۰ درصد افزایش داشته که در ساده‌ترین حالت با نگاه به نرخ تورم سالانه ۴۲ درصدی در دی ماه مشخص است بودجه شهرمان هم پای تورم پیش رفته است.

افزایش ۳۱ درصدی در منابع شهرداری

بد نیست پیش از مقایسه این عددها، کمی با تعاریف کلی بودجه آشنا شوید. مثلا منابع بودجه شهرداری از جمع ۳ رقم اصلی درآمد‌های عمومی، واگذاری دارایی‌های سرمایه و واگذاری دارایی‌های مالی به دست می‌آید. منابع بودجه امسال نسبت به رقم اصلاحی پارسال ۳۱ درصد افزایش داشته و به رقم ۲۳ هزارو ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

درآمد‌های عمومی شامل بهای خدمات و عوارض است که امسال این رقم ۱۱ هزارو ۱۶۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به رقم اصلاحی پارسال، این عدد بیش از ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. اگر جمعیت مشهد را ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در نظر بگیرید، سهم هر مشهدی به طور میانگین در سال ۳ میلیون و ۳۸۴ هزار تومان خواهد شد که این هزینه ماهانه ۲۸۲ هزار تومان می‌شود. البته باید بدانید این عدد تقریبی است و به طور مثال همه ما به یک اندازه عوارض پرداخت نمی‌کنیم.

واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان فروش دارایی‌ها امسال از پارسال کمتر خواهد بود. ۴ هزار و ۱۲۶ میلیارد تومان رقمی است که امسال برای این ردیف در نظر گرفته شده و نسبت به پارسال ۲۷ درصد کاهش یافته است.
ردیف واگذاری دارایی‌های مالی یا همان استقراض امسال ۸۲ درصد افزایش یافته و به رقم ۷ هزار و ۷۲۷ میلیارد تومان رسیده است.

افزایش ۳۹ درصدی مصارف بودجه

جمع مصارف بودجه در لایحه ۱۴۰۱ به ۲۴ هزارو ۴۶۹ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به اصلاحیه بودجه ۱۴۰۱ حدود ۳۹ درصد افزایش داشته است. بگذارید برای توضیح بخش مصارف بودجه، ۳ ردیف را برایتان توضیح دهیم.

اعتبارات هزینه‌ای همان هزینه‌های جاری است. این بخش دارای زیرمجموعه‌های مختلفی از جا به جایی مسافر و رفت و روب شهر تا عملیات امداد و نجات، تربیت بدنی همگانی و خدمات به زائران است که فقط گوشه‌ای از هزینه‌های جاری شهر را شامل می‌شود. این ردیف امسال ۶۳۰۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به بودجه اصلاحی پارسال ۱۴ درصد افزایش داشته است. تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان بودجه عمرانی شهر نیز امسال با ۴ درصد کاهش به ۸ هزارو ۹۵۲ میلیارد تومان رسیده است.

ردیف بعدی تملک دارایی‌های مالی یا همان بازپرداخت بدهی هاست که امسال قرار است شهرداری ۹ هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی هایش را پرداخت کند.

درمجموع کفه مصارف شهرداری هزارو ۴۵۰ میلیارد تومان از درآمد‌ها سنگین‌تر است.

دخل و خرج ۲۶ هزار میلیاردی شهر

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}