بارش باران و وزش باد در سطح استان ادامه خواهد داشت (۲۹خرداد ۱۴۰۱) اصلاح مسیر خط ۸۶ برای پوشش مسیر‌های بازگشایی‌شده در پادگان سابق ارتش شهر ترمیمی ریزگرد‌های مشهد دیپلماسی شهری را به میدان آورد آیت ا... علم الهدی: زکات، مهمات فقرستیزی است پاک سازی ویلا‌های غیرمجاز در بستر رودخانه «عارفی» مشهد پس از سیلاب اخیر مشهد با مرکزیت حرم رضوی گسترش پیدا کند رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کشور: مشهد، شهری جهانی و ثمرات آن تاریخی است معابر محدوده پادگان ارتش لشکر ۷۷ مشهد باز شد معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران در مشهد پیشنهاد کرد: ساخت یادمان شهدا در مسیر پادگان لشکر ۷۷ استاندار خراسان رضوی: بازگشایی پادگان لشکر ۷۷، نماد همدلی و اراده مسئولان استانی است فرمانده نیروی زمینی ارتش: حضور انسان‌های شایسته، لازمه وحدت نظر بازگشایی اراضی لشکر ۷۷ بود رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: فضای سبز جنگلی پادگان ارتش باید حفظ شود، چون مردم با این فضا‌ها خاطره دارند معاون وزیر راه و شهرسازی: بازگشایی پادگان لشکر ۷۷ به انتفاع حداکثری شهر مشهد منجر شده است استاندار خراسان رضوی: اگر همدلی و همراهی در همه حوزه‌ها باشد، همه گره‌ها باز می‌شود رئیس قضایی نیرو‌های مسلح کشور در مشهد: بیشترین بهره بازگشایی پادگان لشکر ۷۷ برای مردم شریف مشهد است فرمانده نیروی زمینی ارتش: بازگشایی پادگان لشکر ۷۷ عنایت و لطف رهبری است رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد: با آماده‌شدن زیرساخت‌ها، همه معابر پادگان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت
خبر فوری

انقلاب چهارم فناوری و متاورس شهری

  • کد خبر: ۱۱۱۴۵۹
  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
انقلاب چهارم فناوری و متاورس شهری
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

انسان معاصر شهر‌ها را به عنوان مهم‌ترین بستر سکونت خود خلق کرده است. بر همین اساس تغییروتحولاتی که بر منظر شهر‌ها اثرگذار است، قدرت دارد که زندگی گروه زیادی از افراد را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از مسائل بسیار مهم زندگی شهرنشینی، تأثیرپذیری گسترده از روند پیشرفت و توسعه روزافزون فناوری هاست.

در این راستا، موضوع انقلاب چهارم تکنولوژیک محل توجه قرار می‌گیرد؛ تحول گسترده‌ای که تمام ساختار‌های شهر و شهرنشینی جهانی را درنوردیده و تحت تأثیر قرار داده است.

«شهر‌های کریپتویی» و «شهر‌های متاورسی» دو پدیده فناوری الهام گرفته از این انقلاب هستند که توجه مدیریت شهری در عرصه جهان پیشرفته امروز را به خود جلب کرده و حتی در این مسیر، اقدامات عملیاتی نیز آغاز شده است. به بیانی ساده، متاورس (فراجهان) دنیای دیجیتال مدرن یا فرضیه‌ای جدید از نسل بعدی اینترنت است که به زودی بخش بزرگی از جهان را فرامی گیرد.

از متاورس به عنوان رسانه‌ای جدید یاد می‌شود که با بهره گیری از ابزار‌های واسط، امکان حضور افراد در جهان مجازی سه بعدی را فراهم می‌کند. باتوجه به امکانات بی همتایی که این فناوری دراختیار بشر قرار می‌دهد، می‌توان پیش بینی کرد که ظهور این رسانه سبب بروز تحولات عمیق و شگرفی در تمام مناسبات انسانی شود.

ازآنجاکه متاورس به دنبال بازسازی جهان است، یکی از جنبه‌هایی که به نظر می‌رسد تحت تأثیر ظهور آن متحول شود، «منظر شهری» است که ماحصل تعامل ادراکی انسان و شهر دانسته می‌شود. هرچند در زندگی کنونی انسان به وسیله گوشی‌های هوشمند یا سیستم‌ها به اینترنت وصل می‌شود و تمام ارتباطات خود را از این طریق انجام می‌دهد، کاربران بعد از انقلاب فناوری متاورس، دیگر محدود به یک صفحه نمایش نیستند، بلکه همه ذهن آن‌ها درگیر زندگی در دنیای جدید است.

دنیایی که بسیاری از محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارد و ممکن است مفهوم زمان و مکان را برای شهروندان تغییر دهد. بی شک این رسانه حاصل انقلاب چهارم فناوری، منظر و مدیریت شهری را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ بنابراین باتوجه به اینکه سرعت فراگیری فناوری‌های روز بسیار زیاد است، مدیریت شهری در کشور ما به خصوص در کلان شهر‌ها باید برای مواجهه و بهره مندی از نسل بعدی اینترنت (متاورس) که امکان بهره مندی از هدست‌های واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و پوشیدنی‌های هوشمند و به صورت برخط را فراهم می‌آورد، اقدامات موثر و آینده پژوهانه انجام دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}