بازی طالبان با سرنوشت هزاران دختر افغانستانی دبیرستانی «روایت فرهت» مستندی درباره پزشک افغانستانی + تیزر طرح آمایش ۱۷ مهاجران خارجی تمدید شد + فیلم کدام دسته از اتباع خارجی می‌توانند پروانه کار دریافت کنند؟ درخواست آموزش و پرورش از سرمایه‌گذاران افغانستانی برای سرمایه‌گذاری در مدارس اتباع درباره «تیتسو ناکامورا»؛ ژاپنی محبوب در میان مردم افغانستان یادبود «اسدالله حبیب» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد مراسم یادبود اسدالله حبیب، شاعر و بیدل شناس برجسته افغانستانی در مشهد + فیلم سازمان ملل: تقریبا ۳/۵ میلیون افغانستانی  آواره شده‌اند وزارت کشور از تمدید طرح آمایش ۱۷ خبرداد نماینده ایران در ژنو: هزینه افزایش مهاجران را کشورهای میزبان می‌پردازند ثبت جهانی تولید سنتی ابریشم به نام افغانستان و شش کشور نگاهی به چهره‌های شاخص جامعه معلولان مهاجر افغانستانی در مشهد پاییز در بامیان + عکس نگاهی به آیین مردم افغانستان در شب یلدا به بهانه ثبت این شب در یونسکو ایران میزبان نشست چهارجانبه بررسی مشکلات مهاجرین اتباع خارجی در صورت بسته شدن حساب بانکی‌شان به بانک مرکزی گزارش دهند مهاجرین حامی تیم ملی فوتبال ایران + فیلم خواب عمیق بازار فروش کتاب در افغانستان هلال احمر از افزایش تقاضا برای جست‌وجوی مفقودشدگان افغانستانی خبرداد
خبر فوری
ادامه فارسی ستیزی طالبان | واژه «دانشگاه» از تابلوی دانشگاه بلخ حذف شد
درحالی که حذف واژه دانشگاه از تابلوی سر در دانشگاه بلخ واکنش‌های زیادی به همراه داشته است، سخنگوی تحصیلات عالی طالبان اعلام کرده که کلمه دانشگاه را قصدا از دانشگاه بلخ برداشته است زیرا این کلمه در مغایرت با قانون قرار دارد.

سید محمدرضا هاشمی | شهرآرانیوز؛ طالبان در ادامه فعالیت‌های فارسی ستیزانه خود کلمه «دانشگاه» را از تابلوی سر در دانشگاه بلخ پایین آوردند، اقدامی که واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

احمد تقی سخنگوی تحصیلات عالی طالبان وجود کلمه دانشگاه را غیرقانونی دانسته و گفته است که پس از این بجای کلمه دانشگاه کلمه پوهنتون را به دری می‌نویسند.

این در حالی است که طالبان چند ماه پیش، واژه «دانشگاه» را از لوحه ساختمان کهنه دانشگاه بلخ نیز حذف کرده بودند.

منابع محلی از شهر مزارشریف می‌گویند که طالبان واژه‌ی «دانشگاه» را از لوحه‌ی ساختمان جدید دانشگاه بلخ حذف کرده‌اند.

این اقدام روز دوشنبه، ۲۸ شهریور انجام شده‌ است.

این اقدام طالبان در صفحات اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته است و این کاربران آن را نشانه‌ی «فارسی‌ستیزی» طالبان می‌دانند.

طالبان روز سه‌شنبه، بیست‌ودوم شهریور نیز تابلوی فارسی بیمارستان حوزه‌ای هرات را پایین کشیده و لوحه‌ی جدید آن‌ را تنها به زبان پشتو نصب کردند.

با تسلط طالبان سرنوشت قوانین -مشمول قانون اساسی- هنوز روشن نیست که کدام قوانین از دولت پیشین قابل تطبیق است و کدام یک نیست.

از سال‌ها پیش دو واژه پوهنتون (که به زبان پشتو یعنی دانشگاه) با واژه دانشگاه در افغانستان مورذ بحث بوده است. اما حالا طالبان به زور تفنگ دانشگاه را به پوهنتون تغییر داده‌اند. اقدامی که جز فارسی ستیزی معنای دیگری برای مردم افغانستان ندارد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}