تبعیض در حقوق اجتماعی معلولان، نقض حقوق شهروندی است متناسب‌نبودن کمک‌هزینه نگهداری معلولان با تورم، چالش امروز مراکز نگهداری از معلولان برگزاری مراسم روز جهانی معلولان در آب و هوای سخت برفی نسخه آزمایشی سرویس خبری "توانشهر" راه اندازی شد | معلولان صاحب رسانه شدند اقدامات شهرداری برای افراد دارای معلولیت که در آفرینش ز یک گوهریم معلولیت فرهنگی چه بلایی بر سر جامعه می آورد؟ روز جهانی افراد دارای معلولیت؛ فرصتی برای بازاندیشی و تحول گفتگو با تنها داور دارای معلولیت والیبال کشور | شکست زندگی نابرابر با توانایی ای بالاتر از سختی ها چالش‌های ماسک برای ناشنوایان جشنواره کشوری تئاتر معلولان «آفتاب زاگرس» در مشهد آغاز شد برگزاری آنلاین جشنواره تئاتر معلولان تکنولوژی‌های کاربردی برای معلولان ذهنی معلولان ذهنی با چه مشکلاتی برای تغذیه مواجه هستند؟ «بلندی‌های پاگیر» به پایان رسید قرنطینه در قرنطینه؛ روایت همیشگی معلولان از محدودیت جشنواره «دامن قرار» با معرفی افراد برتر به کار خود پایان داد آیا سمعک گران می‌شود؟ | خراسان رضوی مشکلی برای تأمین سمعک مددجویان ندارد ثبت بیش از ۱۲۶ هزار پرونده افراد معلول در خراسان رضوی
خبر فوری

اگر کودک شما این علائم را دارد، دچار معلولیت است

  • کد خبر: ۱۲۷۹۰۰
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
اگر کودک شما این علائم را دارد، دچار معلولیت است
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: وقتی یک فرزند در خانواده‌ای متولد می‌شود، خانواده‌ها حتما باید به سیر تکاملی رشد نوزادان توجه کنند و اگر در این روند تأخیری احساس شد، به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.

به گزارش شهرآرانیوز، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره خدمات بهزیستی به بیماران خاص، اظهار کرد: کودکان مبتلا به PKU بیمارانی هستند که دارای اختلال متابولیک بوده که این نوع به رده‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند.

وی افزود:مهم‌ترین نوع بیماری‌های متابولیک، PKU است و ما در تغذیه و درمان به‌ آن‌ها کمک می‌کنیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با ارائه تعریفی از بیماری PKU ، به آسیب‌های پیش روی این بیماران اشاره کرد و گفت: بیماری فنیل کتونوری( PKU ) یک بیماری ارثی است که به دلیل کمبود نوعی آنزیم در کبد نوزاد به وجود می‌آید و در پی این کمبود، کودک قادر به هضم فنیل آلانین نخواهد بود.

وی افزود: بیماری متابولیک PKU باعث ایجاد اختلالات ذهنی و حرکتی در بدن بیمار می‌شود، این بیماران باید تغذیه‌ای داشته باشند که اسید آمینه مضر در آن وجود نداشته باشد تا رسوب نکند، به همین سبب است که شیرخشک‌های خاصی را باید به آنها داد تا مصرف کنند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: ما برای تأمین شیرخشک‌های ویژه بیماران PKU ، بسته‌های غذایی را آماده و در اختیار این کودکان قرار می‌دهیم، از سویی دیگر هزینه‌های درمان و توانبخشی این کودکان بسیار بالاست که باید به آن‌ها کمک کرد.

وی ادامه داد: از میان بیماران خاص، آن دسته از بیماری‌هایی که منجر به معلولیت می‌شود را ما تحت پوشش قرار می‌دهیم و تا مادامی که دچار معلولیت نشوند تحت پوشش خدمات بهزیستی قرار نمی‌گیرند، به همین دلیل برخی بیماران پروانه ای و بیماران Ms تحت پوشش ما قرار دارند.

کاظمی در توصیه‌ای به خانواده‌ها خاطرنشان کرد: وقتی یک فرزند در خانواده‌ای متولد می‌شود، خانواده‌ها حتما باید به سیر تکاملی رشد نوزدان به دقت توجه کنند و اگر در این روند تأخیری حس شد به پزشک مراجعه کنند.

وی یادآور شد: مراحل رشد حرکتی مانند مهارت‌هایی مثل غلت زدن، ایستادن، راه رفتن، دویدن و... هر کدام در یک سن خاصی رخ می‌دهند و معمولاً بزرگترها این مراحل را می‌دانند اما اگر یکی از این بخش‌ها دارای اختلال بود حتما باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند نه صرفا به اُرتوپد،کار درمان و نه فیزیوتراپی از  این جهت که اختلال به موقع تشخیص داده شود چرا که تشخیص به هنگام می‌تواند ورود به مسأله توانبخشی را تسهیل کند و زمانی که مداخله زودتر انجام شود نقش بسزایی در پیشگیری از بیماری ایفا می‌کند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}