پیش بینی رئیس سازمان برنامه و بودجه از نرخ تورم خرداد ۱۴۰۲ نرخ طلا و سکه در بازار امروز مشهد پنج‌شنبه (۱۸ خرداد ۱۴۰۲) | طلا و سکه در مدار ریزش ۹۵ درصد بودجه استان خراسان رضوی از محل مالیات تامین می‌شود آژیر خطر چالش‌های نهضت ملی مسکن به صدا درآمد افزایش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت کولرگازی در مشهد | گرانی کولر در  هوای داغ خرداد وزیر نفت: هیچ جایگاهی حق ندارد اعلام کند کارت سوخت نیست چه کسانی می‌توانند «یارانه دستمزد» بگیرند؟ + سایت ثبت نام آخرین قیمت خودرو در بازار امروز (۱۸ خردادماه ۱۴۰۲) + جدول | ریزش قیمت خودرو در بازار ادامه دارد چه کسانی مشمول دریافت افزایش ۲۰ درصدی یارانه(اعتبار) می‌شوند؟ | پاسخ به سوالات مهم درباره «کالابرگ الکترونیک» آمار عجیب از تعداد خانه‌های خالی در کشور | برخی صاحب ۱۰۰ خانه خالی هستند علت تحویل ندادن کارت های سوخت توسط شرکت پست چیست؟ قیمت اتوبوس‌های ایرانی چند است؟ مصوبه مهم دولت درباره مصرف انرژی ادارات گران‌فروشی، مجوز پروازی ۱۰ شرکت هواپیمایی را باطل کرد بازار خودرو همچنان در سراشیبی قیمت‌ها (۱۷ خرداد ۱۴۰۲) ابلاغ شرایط واردات اتوبوس بین شهری توسط شرکت‌ها و رانندگان مسافربری در خراسان رضوی آخرین وضعیت ذخایر آبی مشهد | خراسان رضوی در صدر کاهش بارندگی‌ها | کل بارندگی مشهد از ابتدای سال تا کنون، ۱۸ میلی متر کشف و ضبط داروهای دامی تاریخ مصرف گذشته در خراسان رضوی شاخص کل بورس امروز (۱۷ خردادماه ۱۴۰۲) بورس هفته را قرمزپوش به پایان برد جزئیاتی جدید از طرح «کالابرگ الکترونیک» | به ازای هر ۳۲۰ هزار تومان خرید، ۸۰ هزار تومان اعتبار یارانه شارژ می‌شود
خبر فوری

اشتغال خانگی روی دور تند

  • کد خبر: ۱۲۹۹۰۱
  • ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
اشتغال خانگی روی دور تند
آمار‌ها نشان می‌دهد که صدور مجوز مشاغل خانگی در مشهد افزایش ۱۱ برابری داشته است.

محسن موسوی زاده | شهرآرانیوز؛ امروزه مشاغل خانگی یکی از منابع مهم درآمد برخی از خانواده‌ها به حساب می‌آید و اعضای خانواده می‌توانند در کنار یکدیگر به کار پرداخته و سطح درآمد و کسب وکار خود را گسترش دهند. به تازگی آزیتا همتیان، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور از رشد ۵۴درصدی تعداد رشته‌های مشاغل خانگی در کشور خبر داده و گفته است که در یک سال نخست فعالیت دولت بیش از ۱۳۹هزار مجوز مشاغل خانگی صادر و ۷۶هزار شغل پایدار در این حوزه ایجاد شده است. برابر آمار‌ها ۱۵ تا ۲۳درصد اشتغال در کشور‌های توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است.

این در حالی است که این رقم در ایران بین ۳ تا ۴درصد برآورد می‌شود. با این حال در سند تحول دولت سیزدهم توسعه مشاغل خانگی مورد توجه قرار گرفته و بر حمایت از آن‌ها تأکید شده است. همچنین شورای شهر مشهد نیز توسعه این مشاغل در راستای افزایش توانمندسازی ساکنان شهر و بهبود وضعیت اقتصادی مشهدی‌ها را در دستور کار قرار داده است. در همین راستا حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفته است که این مجموعه در زمینه مشاغل خرد و خانگی به ویژه در حاشیه شهر و توانمندسازی و کارآفرینی در نقاط محروم اقدامات جدی انجام خواهد داد.

رشد مشاغل خانگی در مشهد

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در گفتگو با شهرآرا از بهبود وضعیت مشاغل خانگی در دولت سیزدهم خبر می‌دهد و می‌گوید: در شش ماه نخست امسال ۷۴۷ مجوز برای مشاغل خانگی در مشهد صادر شده، این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته فقط ۶۶ مجوز مشاغل خانگی در این شهر صادر شده بود. همچنین در شش ماه نخست ۱۲۸ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۰۷ هزار و ۴۳۰ میلیون ریال به شغل خانگی مشهد تعلق گرفت. این رقم در شش ماه اول سال گذشته صفر بوده است.

کلثوم فاضل می‌افزاید: در شش ماه اول امسال ۴ هزار و ۵۱ مجوز مشاغل خانگی در خراسان رضوی صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۷۰۶ مورد بوده است. همچنین در شش ماه اول امسال ۳۸۶ فقره تسهیلات به مبلغ ۲۸۴ هزار و ۷۶۰ میلیون ریال به شغل خانگی استان تعلق گرفته است، با این حال در شش ماه اول سال گذشته ۱۳ فقره تسهیلات به ارزش ۲ هزار و ۶۱۸ میلیون ریال به مشاغل خانگی استان تعلق گرفته بود.

وی با اشاره به اهتمام اداره کار برای حمایت از مشاغل خانگی بیان می‌کند: رویکرد اداره کار، حمایت از مشاغل خرد و خانگی در راستای اشتغال زایی و توانمندسازی گروه‌های هدف است. براین اساس این اداره تلاش می‌کند شروع این کسب و کار‌ها را چه در بحث صدور مجوز، چه در بحث اعطای تسهیلات بانکی تسهیل کند. وی ابتکار، خلاقیت و نوآوری در تولیدات مشاغل خانگی را از مزیت‌ها و ویژگی‌های این بخش بیان می‌کند و می‌گوید: ما از هر اقدام نوآورانه و ابتکاری در عرصه مشاغل خانگی و کارآفرینی حمایت می‌کنیم.

نقش شهرداری در توسعه مشاغل خانگی

مدیر مرکز رشد جهاددانشگاهی خراسان رضوی هم در گفتگو با شهرآرا از بهبود وضعیت مشاغل خانگی در استان و مشهد خبر می‌دهد و می‌گوید: ورود نهاد‌های مختلف مانند شهرداری مشهد به بحث حمایت از مشاغل خانگی از جمله نکاتی است که سبب رشد این گونه مشاغل در شش ماه اول نخست شده است. درکنار این مسئله تسهیل فرآیند صدور مجوز‌های مشاغل خانگی نیز از جمله عوامل دیگری است که در رشد مشاغل خانگی تأثیر بسزایی دارد. جواد سخدری درباره مزیت‌های مشاغل خانگی در مشهد می‌گوید: توسعه مشاغل خانگی و حمایت دولت از این مشاغل می‌تواند در کاهش دوره بیکاری مؤثر باشد.

این روز‌ها کسب و کار‌های خانگی راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در بسیاری از کشور‌ها محسوب می‌شود. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلان آن‌ها می‌شود که از آن جمله می‌توان به ایجاد توازن بین مسئولیت‌های خانوادگی زنان و اشتغال آن ها، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه، ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی و امکان انتقال تجارب اعضای خانواده اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته دسترسی به بازار یکی از دغدغه‌های مشاغل خانگی بوده است بیان می‌کند: خوشبختانه در حال حاضر توسعه کسب و کار در فضای مجازی سبب شده تا بستر عرضه محصولات تولیدی مشاغل خانگی فراهم شده و تولیدکنندگان بتوانند به صورت مستقیم با خریداران ارتباط برقرار کنند. وی تأکید می‌کند: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که با حمایت وزارت کار و همکاری و نقش آفرینی مؤثر سازمان جهاددانشگاهی به عنوان نهاد مجری و تسهیلگر با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات در کشور به اجرا درآمده و دستاورد‌های خوبی در زمینه اشتغال پایدار داشته است.

فرصتی برای اشتغال

عضو هیئت مدیره کانون کارآفرینان خراسان رضوی هم اشتغال خانگی را فرصتی برای توانمندسازی افراد جویای کار بیان می‌کند و می‌گوید: با توجه به اینکه برخی از افراد امکان ورود به بازار کار را ندارند، می‌توان از توسعه مشاغل خانگی برای اشتغال زایی آن‌ها استفاده کرد. مرضیه سنویی می‌افزاید: برخلاف تصور برخی از افراد مشاغل خانگی مختص به بانوان نیست و می‌توان از این گونه مشاغل برای ایجاد فرصت شغلی برای آقایان هم استفاده کرد.

اشتغال خانگی روی دور تند

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}