خبر ویژه
مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تست‌های استعداد ژنتیک ورزشی تحصیلی و تغذیه و بهداشت به لحاظ علمی هنوز به بلوغ نرسیده و در مرحله تحقیقات قرار دارد و افرادی که این تست‌ها را انجام می‌دهند مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارند.

به گزارش شهرآرانیوز، دکتر مجید مجرد در خصوص تست‌های استعداد ژنتیک خاطر نشان کرد: موضوع جدیدی که در دنیا و بعد کشور مان و در حال حاضر مشهد به راه افتاده است بحث تست‌های استعداد ژنتیک می باشد که علاقمندان زیادی را به خود جلب کرده، اما نکته قابل توجه این است که قبل از اینکه تست‌های استعداد ژنتیک به جامعه تعمیم داده شود باید بومی سازی شود این مطالعات هنوز در مرحله ابتدایی است و به مرحله بلوغ نرسیده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تحقیقات در خصوص این تست‌ها در جمعیت ایرانی انجام نشده و تفسیر نتایج آن تفسیر مطمئنی نخواهد بود.

مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه شاهدی مبنی بر اینکه تست‌های استعداد ژنتیک تایید شده باشند وجود ندارد اظهار کرد: تست‌های که در حال حاضر توسط یک شرکت دانش بنیان در حال انجام است بر پایه ژنتیک مولکولی زیست شناسی است و این در حالی است که این نوع تشخیص‌ها در حوزه ژنتیک پزشکی است.

دکتر مجرد با بیان اینکه مردم علاقمند هستند که فرزندان آ نها در رشته تحصیلی یا ورزشی و سلامت جسمی به سمت و سویی هدایت شوند که استعداد واقعی آن‌ها در آن باشد و به همین دلیل به دنبال تست‌های استعداد ژنتیک میروند تاکید کرد: تحقیقات انجام شده روی بحث استعداد یابی بیشتر جنبه بازاریابی دارد و پایه محکم علمی هنوز ندارد.

مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از خانواده‌ها خواست تا شتابزده عمل نکرده و چنانچه اصرار به انجام این تست‌ها دارند به مراکز و متخصصین دولتی که تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی است، مراجعه کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
علم و فناوری 13981106125849

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}