جزیئات عرضه اولیه نماد «والماس ۱» در فرابورس اعلام شد (۷ خرداد ۱۴۰۲) نرخ طلا و سکه در بازار امروز مشهد (۷ خرداد ۱۴۰۲) ثبت‌نام حدود ۴۳۶ هزارنفر برای دریافت سهام نوزادان متولد ۱۴۰۱ مصرف برق در مشهد به ۱۴۰۰ مگاوات رسید ریزش بورس امروز ادامه پیدا کرد | افت شاخص بورس به کانال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی امروز (۷ خرداد ۱۴۰۲) آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی | تخصیص سهمیه ۳۹۰ هزار ساخت برای خراسان رضوی در ۴ سال به خاطر ۱۸۰  گرم ماهی قیمت طلا، دلار، سکه و ارز در بازار آزاد امروز، یکشنبه (۷ خردادماه ۱۴۰۲) افزایش دما، رشد ۱۲/۵ درصدی مصرف برق را در کشور رقم زد بنزین سوپر امروز در کدام جایگاه‌های عرضه سوخت مشهد توزیع می‌شود؟ (یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲) پیش بینی قیمت سکه امروز (۷ خرداد ۱۴۰۲) | دلار در پرتگاه کانال ۴۰هزار تومانی؟ آگهی‌های غیرقانونی اجاره نانوایی با وسوسه سود ۶۵ میلیون تومانی | تخلف با تنور اجاره‌ای سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ افت شدید «دلار» در ذخایر جهانی رکورد زد راننده‌های تازه ‌کار، کدام خودرو را بخرند؟ قیمت باتری خودروی سواری چند است؟ (۷ خرداد ۱۴۰۲) بازگشت قیمت سکه به کانال ۳۰ میلیونی (۶ خرداد ۱۴۰۲) قیمت انواع برنج ایرانی کاهش یافت (۶ خرداد ۱۴۰۲) ۴ میلیون شاغل صنفی از پرداخت مالیات معاف شدند (۶ خرداد ۱۴۰۲) تشریح جزئیات ثبت‌نام وام ۳۰میلیون‌ تومانی بازنشستگان کشوری
خبر فوری

پرداخت مالیات خودرو‌های سه میلیارد تومانی از سال آینده اجرایی می‌شود

  • کد خبر: ۱۴۹۵۳۴
  • ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۶
پرداخت مالیات خودرو‌های سه میلیارد تومانی از سال آینده اجرایی می‌شود
رییس سازمان امور مالیاتی گفت: همه خودرو‌های دارای قیمت بیش از سه میلیارد تومان از سال آینده باید مالیات پرداخت کنند.

به گزارش شهرآرانیوز، داود منظور در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در پاسخ به مشکلات و سوالات فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی مشهد افزود: به هر حال کسانی که خودرو‌های گران قیمت سوار می‌شوند به لحاظ درآمدی متفاوت از فردی هستند که خودرو ندارد، یا خودروی ارزان قیمت سوار می‌شود.

وی اظهار داشت: این موضوع برای خانه‌های گران قیمت نیز اجرا می‌شود و در مجموع مالیات بر ثروت به صورت جداگانه از افراد دریافت خواهد شد.

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: آنچه سازمان اجرا می‌کند کاملا بر اساس قانون است و نمی‌توان ملاحظات را در اجرای قانون در نظر گرفت، اما اینکه نرخ تورم روی قیمت کالا‌هایی مانند خودرو تاثیر داشته و آن را افزایش داده است، قابل تامل است.

منظور اضافه کرد: کسانی که خودروی گرانقیمت سوار می‌شوند، توانمندی آن را دارند که با پرداخت مالیات، در تامین خدمات عمومی دولت مشارکت نمایند.

رییس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر شفافیت در مصارف درآمد‌های مالیاتی گفت: مصارف مالیات هر سال طبقه بندی و تعیین می‌شود و لازم است که مردم از آن مطلع شوند، به هرحال این حق مردم است که بدانند درآمد‌های مالیاتی در کجا هزینه می‌شود.

قفل‌شدن روند اعطای تسهیلات از سوی سیستم بانکی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: افزایش نرخ ارز، رشد تورم و قفل شدن اعطای تسهیلات توسط سیستم بانکی، فعالان اقتصادی را با چالش‌های بسیاری گرفتار کرده است.

غلامحسین شافعی افزود: در کنار این معضلات افزایش چشمگیر سهم مالیاتی بخش خصوصی را در بودجه ۱۴۰۲ شاهد هستیم که موجی از نگرانی را در میان فعالان این حوزه رقم زده است.

وی بیان کرد: هم اکنون فعالان اقتصادی با موانع و مشکلات بسیاری در مسیر کاری خود مواجه هستند؛ به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش بهای آن، در موضوع تامین مواد اولیه و نهاده‌های وارداتی برای بخش تولید کشور دغدغه‌های متعددی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در کنار آن به دلیل مساله تورم، دغدغه‌هایی بابت افزایش قیمت نهاده‌ها وجود دارد، افزون بر این بخش تولید در آینده نیازمند استقراض بیشتر از بانک‌ها خواهد بود و این در حالی است که وضعیت بانک‌ها بر همگان مشهود است، به طوری که شاهد قفل شدن روند اعطای تسهیلات از سوی سیستم بانکی هستیم.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در کنار تمامی دشواری‌هایی که بخش تولید با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مسائل دیگری، چون بحران انرژی نیز وجود دارد که خسارات سهمگینی بر پیکره بخش تولید وارد کرده و کسی هم پاسخگوی جبران این خسارات نیست.

وی بیان کرد: نگاهی به آمار و ارقام بودجه سال آینده در بحث مالیات، موجبات نگرانی جدی فعالان اقتصادی را از آینده پیش رو بدنبال داشته و به طور قطع بر امر سرمایه‌گذاری در بخش‌های شفاف اقتصادی اثرگذار خواهد بود.

به گفته وی، در برخی بند‌های بودجه ۱۴۰۲ به منظور حمایت از تولید و تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، میزان مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی کاهش خواهد داشت، اما در مجموع مالیات بر درآمد شرکت‌های غیردولتی در لایحه بودجه سال آتی نسبت به قانون بودجه سال جاری افزایش ۱۲۸ درصدی داشته است و نسبت به سایر انواع مالیات‌ها، بیشترین میزان از کل درآمد مالیاتی لایحه بودجه را تامین می‌کند (سهمی در حدود ۳۰٫۹ درصد) و همین امر گواه فشار مضاعف بر بخش‌های مولد و حوزه‌های شفاف اقتصاد است.

شافعی خاطرنشان کرد: استدلال متولیان امر از این میزان افزایش مالیات، تغییر در ترکیب منابع و حرکت به سوی تعریف منابع پایدار درآمدی است؛ اما بایستی به این نکته توجه نمود که زمانی این استدلال تحقق می‌یابد که اراده کافی به منظور کنترل هزینه‌های دولت وجود داشته باشد. برای تحقق این هدف دولت باید کوچک شود و متعاقب آن هزینه‌هایش کاهش یابد؛ اما در عمل شاهد چنین روند اصلاحی نیستیم و همتی هم در این رابطه رقم نخورده است.

نامتناسب بودن سهم مالیات خراسان رضوی با درآمد‌ها

وی با اشاره به سهم مالیات استان خراسان رضوی در کشور گفت: مطابق آمار‌های موجود، حدود یک دهه گذشته، مالیات کشور در مجموع رشدی حدود ۲ هزار و ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده است؛ اما استان خراسان رضوی در همین یک دهه، رشد ۲ هزار و ۷۳۰ درصدی را در این بخش متحمل شده است. این استان پس از تهران، اصفهان، خوزستان و کرمان در رده پنجم سهم مالیاتی استان‌های کشور قرار دارد؛ درحالی که شمار بنگاه‌های بزرگ و درآمدساز در خراسان رضوی قابل قیاس با استان‌های مذکور نیست.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در آن استان‌ها بنگاه‌های بزرگ دولتی و خصولتی پُرشماری ایجاد شده؛ اما بخش صنعتی استان ما عمدتا بر پایه صنایع کوچک و متوسط است که از قضا از شرایط موجود اقتصادی، ضربه‌های سنگین‌تری را متحمل می‌شوند.

شافعی تاکید کرد: بخش خصوصی و مسوولان استان بار‌ها مطرح کرده اند که سهم مالیات تعیینی خراسان رضوی از مالیات کشور با تحولاتی که در این استان رخ می‌دهد، همخوان نیست. اگر ۱۰ سال قبل سهمی برای این خطه در مالیات کل کشور تعیین شده به دلیل وجود موسسات مالی و اعتباری بسیار و پروژه‌های بزرگی بوده که در حال حاضر دیگر فعال نیستند یا متوقف شده‌اند؛ با این وجود اثر آن‌ها در سهم مالیاتی استان باقی مانده و دستخوش تغییر و تعدیل نشده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}