کاهش ۱.۶ درصدی تورم در بهمن صرفه‌جویی هفت هزار میلیارد تومانی در مصرف برق قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۱ اسفند ۹۸ قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۱ اسفند ۹۸+جدول قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار امروز ۱ اسفند ۹۸ +جدول لیست قیمت انواع ماسک تنفسی در بازار+جدول رفع تبعیض در حقوق کارمندان با دستور جدید رئیس‌جمهور+سند قیمت روز میوه، تره‌بار، گوشت و محصولات پروتئینی در بازار مشهد ا اسفند ۹۸ اعتراض متقاضیان پذیرفته نشده در طرح اقدام ملی مسکن از امروز سهمیه بنزین اسفندماه واریز شد+جدول سهمیه‌بندی بازگشت «بی‌قیمت نخریم» به شهر چوب لای چرخ صادرات برق مشخصات رهام، سدان جدید ساپیا که امروز رونمایی شد تولید روغن هواپیما برای اولین بار در کشور آسمان ایران دوباره میزبان شرکت‌های هواپیمایی خارجی مشخصات k132 سدان جدید ایران خودرو جزئیات سهمیه بنزین نوروز ۹۹ از زبان سخنگوی دولت+ویدئو سهمیه بنزین وانت‌های پرمصرف و کم‌مصرف اعلام شد پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۹
خبر ویژه
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این استان فاقد اتحادیه‌های توانمند در بخش زراعت است تا مثل بخش خصوصی در همه دنیا برای ارائه الگوی کشت، توسعه مکانیزاسیون و افزایش بهره‌وری وارد عمل شود.
به گزارش شهرآرانیوز، محمدرضا نیک‎پور در نشست کمیته تخصصی ارتقای کشت پنبه در منطقه ترشیز افزود: مهمترین چالش توسعه کشت پنبه در منطقه ترشیز  که قبلا قطب تولید این محصول بوده است عدم توسعه مکانیزاسیون است که اگر بخواهیم تولید پنبه در منطقه ترشیز به وضعیت قبل برگردد و رونق بگیرد توسعه مکانیزاسیون ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت توجه به خواسته‌های بخش کشاورزی و صنعت در کشت محصول پنبه ادامه داد: باید در راستای توجه به مکانیزاسیون، چندوجهی عمل کنیم یعنی از یک سو توجه به بذری داشته باشیم که ریزش نداشته باشد و همچنین از نظر صنعت به لحاظ کیفی تایید شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: به رغم اینکه در حال حاضر قریب دو هزار هکتار در بردسکن و کاشمر سطح زیر کشت پنبه داریم، اما میزان نیاز سالانه کارخانه نساجی مدرس کاشمر ۹ هزار تن پنبه محلوج و ۲۷ هزار تن وش است.

نیک پور افزود: بر اساس میانگین سطح زیر کشت منطقه چهار هزار و ۵۰۰ تن وش تولید می‎شود که در بهترین حالت با عملکرد ما ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن فاصله دارد و این خلا بزرگی است.

وی ادامه داد: این منطقه در گذشته قطب تولید پنبه بوده است، اما کشاورزان به سمت توسعه باغات رفتند و کارشناسان هم این رویه را تایید کرده اند حالا باید بگوییم در برخی جا‌ها  اشتباه کرده‎ایم، زیرا به لحاظ بافت خاک و توپوگرافی منطقه، باغات انار و پسته جوابگو نیست و باید برگردیم و پنبه بکاریم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: با توجه به کمبود کارگر و هزینه‎های کارگری، کشت مکانیزه می‌تواند پنبه را نجات دهد در غیر این صورت محصولی رقیب برای آن پیدا می‎شود.

نیک‎پور افزود: همه فریاد‌ها را نباید بر سر کشاورز زد، زیرا قسمتی از مشکلات هم مربوط به فناوری تصفیه است که نمی‌تواند به روز نیاز کارخانه‌های نساجی را تامین کند.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}