سهامداران پدیده شاندیز خواستار رسیدگی فوری مسئولان شدند تشریح نرخ بلیت قطار و هواپیما در دهه آخر صفر قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۷/۲۵ برند‌های خاطره‌انگیز مشهدی افزایش پنج درصدی مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی تکذیب سهمیه‌بندی کارت‌ سوخت شخصی / هیچ محدودیتی برای سوخت‌گیری وجود ندارد قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۷/۲۴ لایحه درآمدی جدید شهرداری مشهد در بوته نقد قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۷/۲۳ دنبال قطع یارانه دهک‌های متوسط جامعه نیستیم / هرماه یارانه تعدادی از پردرآمد‌ها قطع می‌شود قیمت ۲۷ قلم کالا در خراسان رضوی کاهش یافت روایت شهرآرا از وضعیت ارز در مشهد گزارش شهرآرا درباره جزئیات افزایش قیمت نان کشف میدان گازی جدید در جنوب ایران سکه دوباره ارزان شد / قیمت سکه به کانال ۳ میلیون تومان برگشت گزارشی شهرآرا درباره اصلاح نرخ عوارض پروانه ساختمان قیمت جدید نان در مشهد به زودی اعلام می‌شود سیر نزولی قیمت مسکن همچنان ادامه دارد واکنش وزیر راه به قیمت بلیت ۲.۵ میلیونی نجف / با متخلفان برخورد می‌شود توافقنامه تجاری بین ایران، هندوستان و افغانستان امضا شد
خبر ویژه

موازی‌کاری علیه کارآمدی

  • کد خبر: ۱۷۱۳
  • ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۷
رئیس اتاق بازرگانی ایران از ایجاد تشکل‌های متعدد انتقاد کرد

وجود مشکلات مختلف در حوزه اقتصاد به دلیل شوک های سال گذشته سبب شده است لزوم توجه به هم گرایی و تفکر جمعی بیش از پیش احساس شود. تشکل های اقتصادی به عنوان واسط بین فعالان اقتصادی و دولت در تحقق این هدف نقش مهمی دارند. این در شرایطی است که کشور با معضل ازدیاد تشکل های مختلف اقتصادی روبه رو ست به طوری که دخالت دستگاه های مختلف و صدور مجوز برای ثبت تشکل ها به افزایش تعداد تشکل های موازی دامن زده است. به گفته فعالان اقتصادی، وجود تشکل های موازی در عمل سبب شده است خواسته های بخش خصوصی آن گونه که انتظار می رود از سوی دولتی ها شنیده نشود. به گزارش ایسنا، رئیس اتاق بازرگانی ایران در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این باره گفت: مراکز متعددی در کشور داریم که حتی تشکل اقتصادی ایجاد می کنند. اتاق یک مبدأ ایجاد تشکل است. وزارت کشور و وزارت کار هم تشکل ایجاد می کنند. گاهی خود وزارتخانه ها نیز تشکل ایجاد می کنند. کار دولت تشکیل تشکل نبوده است و جزو وظایفش نیست. غلامحسین شافعی افزود: تشکل این است که عده ای در گروه خاصی احساس نیاز کنند که باید دور هم جمع شوند و تشکل ایجاد کنند. گاه دولت از تشکل هایی که ایجاد می کند، استفاده ابزاری کرده و تضاد به وجود می آورد. باید به تشکل های اقتصادی تمام کشورها نگاه کنیم که دریابیم به چه روشی عمل کرده و موفق شده اند؛ ما نیز آن را انجام دهیم. در اینجا باید تشکل های اقتصادی یک جا ثبت شوند تا موازی کاری و تضاد به وجود نیاید. رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «ما در اتاق، تشکلی اقتصادی هستیم و ورود ما به مسائل جناحی و سیاسی نابودی کشور است» تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی در اتاق به اعضا اجازه نمی دهیم به طور رسمی به هیچ کار جناحی و سیاسی ای وارد شوند. اگر وارد این جناح ها شویم، ادامه کار ما با مشکل مواجه می شود. ما مشاور قوای سه گانه هستیم. مشورت می دهیم و برای ما تفاوتی ندارد که چه کسی در کدام یک از این قوا کار می کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: یکی از معضلات توسعه کشاورزی ما تعدد زیاد اتحادیه ها و انجمن هاست. این تعدد موجب می شود افراد ندانند درباره یک موضوع خاص با چه کسی صحبت کنند. احمدعلی کیخا افزود: نکته دیگری که باید در اتاق مد نظر داشت گلایه از احزاب و نهادهایی است که نام کشاورزی را یدک می کشند. انتظار می رود وقتی تشکلی اسم کشاورزی دارد، صدای کشاورز از درونش بیرون بیاید و اعلام موضع کند اما چنین چیزی در تشکل ها وجود ندارد. محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، نیز در این جلسه گفت: در بخش کشاورزی در استان ۳۳۸ هزار بهره‌بردار و تولیدکننده داریم که با این تعداد باید به سمت تشکل برویم اما اشکال در بخش کشاورزی در زمینه تشکل‌ها این است که مدیران عامل آن‌ها از بخش دام و طیور هستند در حالی که دام و طیور در استان ۳۵ درصد ارزش ناخالص اقتصادی استان را دارد. ارزش ناخالص اقتصادی در زراعت ۲۲ و در باغی ۴۳ درصد است. تشکل‌های تخصصی در زمینه محصولات باغی و زراعی وجود ندارد که صدای کشاورز باشد. در ادامه، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز اظهار کرد: نسبت آب برداشت‌شده به میانگین آب تجدیدپذیر استان بیش از ۱۲۰ درصد است، در ‌حالی که باید در شرایط فعلی ۴۵ درصد و در شرایط منطقه‌ای ۷۵ درصد استفاده شود. محمد علایی خاطرنشان کرد: تشکل‌های دولتی‌ساز بلای جان ما هستند. ‌زمانی که من به آب منطقه‌ای آمدم، ۱۰ تا ۲۰ تشکل را حذف کردم زیرا هزینه می‌دادیم و مردم هم آن‌ها را قبول نداشتند. اکنون تشکل‌های کشاورزی واقعی در استان فعال هستند که امروز با حضور آن‌ها، دانشگاه فردوسی، نخبگان، جهاد کشاورزی و کشاورزان، برای اولین بار سند سازگاری با کم‌آبی و همیاران آب در استان تهیه و ابلاغ شده که در این مقطع درست است. علایی اضافه کرد: امروز سندی داریم که با کمک همه بدون اینکه به معیشت کشاورز آسیبی برسد، می‌توانیم در سال ۱۴۰۵ به این برسیم که کسری مخزن به صفر برسد. شرکت آب‌ منطقه‌ای همه ظرفیت‌های آبی استان را در خدمت اتاق بازرگانی قرار می‌دهد تا از این ظرفیت‌ها برای توسعه بخش گردشگری و افزایش درآمد کشاورزی استفاده کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
جامعه 13980725160549

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}