خبر ویژه
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر خبر داد:

ارائه بیش از ۳۳۸ هزار خدمات درمانی به زائران ایرانی در حج

  • کد خبر: ۳۲۶۸
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

به گزارش شهرآرانیوز و به نقل از ایرنا، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اعلام آخرین آمار ارائه خدمات درمانی به زائران در حج ۹۸ گفت: تا پایان روز ۱۷ مردادماه، ۳۳۸ هزار و ۵۷۱ مورد انواع خدمات درمانی به زائران در عربستان ارائه شده و ۶۰ بیمار در بیمارستان‌های هلال احمر و سعودی بستری هستند.

محمدتقی حلی‌ساز با اعلام گزارش عملکرد مراکز درمانی هلال‌احمر در مدینه از ۱۷ تیرماه و عملیات درمانی حج در مکه از ۲۱ تیرماه تا پایان روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه، افزود: ۳۳۸ هزار و ۵۷۱ مورد انواع خدمات درمانی به زائران در مدینه و مکه ارائه شده که ۸۱۱ مورد آن دریافت خدمات بستری بوده است.


وی  گفت: بر این اساس مجموع خدمات ارائه شده اعم از بستری، پاراکلینیک، پرستاری، مددکاری و امداد و انتقال در بیمارستان هلال‌احمر در مکه از ۲۱ تیر تا پایان ۱۷ مرداد، ۲۹۰ هزار و ۲۳۱ مورد و در مراکز درمانی مدینه  از ۱۷ تیر تا پایان ۱۷ مرداد، ۴۸ هزار و ۳۴۰ مورد بوده است.


رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اشاره به بستری شدن ۴۲ زائر در بیمارستان هلال احمر و بستری ۱۸ زائر در بیمارستان‌های سعودی، افزود: به علاوه در بیمارستان و مراکز درمانی مکه و مدینه در مجموع ۱۷۵ هزار و ۷۶۵ مورد ویزیت در مطب‌ها و مجموعه‌های درمانی، ۱۶ هزار و ۹۰۸ مورد ویزیت تخصصی، ۴ هزار و ۸۸۲ مورد خدمات مددکاری، امداد و انتقال و ۸۲ هزار و ۷۸۵ مورد خدمات پرستاری ارائه شده است.
حلی ساز خاطرنشان کرد: در این مدت در مراکز درمانی مکه و مدینه در مجموع ۳۶ هزار و  ۳۷۴ مورد خدمات نسخ داروخانه‌ای به زائران ارائه شده است.

امسال از ایران ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام می‌شوند که به جز دو بیمارستان مکه و مدینه، چهار مجتمع درمانگاهی در مدینه و پنج مجتمع درمانگاهی در مکه پیش‌بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

 

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

 

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

 

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است، در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

 

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است، حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}