مدیریت شهری مشهد در کنار سایر دستگاه‌ها آماده حمایت از کارگران است تصاویر هوایی از بوستان‌های ملت و وکیل‌آباد مشهد در اولین برف پاییزی اهتمام جدی مدیریت شهر برای سامان‌دهی کارتن‌خواب‌ها بازار سرشور مشهد تا آخر سال احیا می‌شود خیابان‌های خلوت مشهد به وقت ساعت ۲۱ | کاهش چشمگیر تردد پست اینستاگرامی شهردار مشهد درباره اقدامات انجام شده برای کاهش بار ترافیکی مسیرهای منتهی به طرقبه و شاندیز احتمال تغییر در ساعات فعالیت ناوگان حمل و نقل مشهد | تاکسی تلفنی‌ها مجوز بگیرند تاکسی‌های سطح شهر مشهد هوشمند می‌شوند  ۷۵ واحد صنفی متخلف در مشهد پلمب شدند برای جلوگیری از مشکلات ترافیکی ناچاریم پروژه‌های کلیدی شهر را ادامه دهیم دور زدن قانون پشت کرکره‌های نیمه باز در تعطیلات کرونایی مراسم تودیع و معارفه شهردار منطقه شش با حضور رییس شورای شهر مشهد برگزار گردید ویدئو | همه‌چیز درباره تقاطع غیرهمسطح ابوطالب مشهد فرمانداری مشهد: تردد خودروهای پلاک غیربومی ساکن مشهد در طول روز منعی ندارد امروز اول آذر ۹۹؛ آغاز دور تازه محدودیت‌های کرونایی در مشهد شهرک طرق مشهد در مسیر ترقی و پیشرفت محمدرضا حیدری: رنج شهر‌ها از نبود مدیریت یکپارچه معاون وزیر کشور در مشهد: مدیریت شهرها باید دانش پایه شود بازگشت پرواز مشهد کیش به فرودگاه به علت نقص فنی بود
خبر ویژه
معافیت عوارض ساختمان برای ایجادکنندگان پاتوق کتاب در مشهد
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهروندان می‌توانند با راه اندازی پاتوق‌های کتاب حتی در کاربری‌های مسکونی از معافیت‌های پرداخت عوارض شهرداری برخوردار شوند.
لاله سادات کوثری | شهرآرانیوز؛ سیدمحسن حسینی پویا در گفتگو با خبرنگار ما افزود: شورای شهر طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن مدیریت شهری مشهد برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی با ارائه مشوق‌ها در حوزه معافیت پرداخت عوارض برای صنوف و همچنین محافل کتاب خوانی، به شهروندان تسهیلات و تخفیف‌هایی ارائه می‌دهد.
وی با بیان اینکه این مصوبه در هیئت تطبیق فرمانداری مشهد به تأیید رسیده است افزود: این مصوبه در حقیقت کاری فرهنگی و نوآورانه است که با توجه به قانون برنامه ششم توسعه به تصویب رسید.


حمایت شورا از کتاب فروشی‌ها و پاتوق‌های کتاب

وی تأکید کرد: این مصوبه شورا و مدیریت شهری مشهد در کشور پیشرو است و مشهد اولین شهری است که چنین تسهیلاتی را برای کتاب فروشی ها، کتابخانه‌ها و پاتوق‌های کتاب با هدف افزایش سرانه مطالعه در نظر گرفته است.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه معرفی کتاب‌های فاخر، معرفی محل کتابخانه ها، کتاب فروشی‌ها و پاتوق‌های کتاب و موضوع تبلیغات حوزه کتاب همه شامل اعمال تخفیفات شهرداری می‌شود افزود: شهروندان می‌توانند برای برخورداری از این امتیاز در بحث امکان اشتغال به کتاب فروشی و کتابخانه در کاربری‌های مسکونی و خدماتی اقدام کنند. در این مصوبه حتی به کافی شاپ‌ها و مکان‌های بازی کودکان هم اجازه داده شده است اگر استاندارد مشخصی از شغل خود را به کتاب اختصاص دهند، از معافیت‌های شهرداری برخوردار شوند.
حسینی پویا اظهار کرد: در تمامی این موارد علاوه بر رعایت استاندارد موجود، عنوان کتاب نیز باید در تابلوی تبلیغاتی شغل مد نظر لحاظ شود.


برای ارتقای کتاب خوانی در مشهد

وی گفت: از آنجا که مشهد پایتخت فرهنگی جهانی اسلام است امیدواریم با این کار معدل کتاب خوانی و کتاب فروشی در این شهر بالا برود. در حقیقت این مصوبه مشوقی برای ایجاد انواع کافه کتاب خواهد بود.
وی با بیان اینکه طرح مشوق‌های حوزه کتاب شورای شهر، اقدامی زیرساختی برای ترویج فرهنگ کتاب در مشهد است افزود: تشویق اقشار جامعه به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان در مقوله کتاب، همچنان باید در اولویت مدیران و نهاد‌های مسئول فرهنگ باشد.

رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و قرارداد‌های شورای شهر با اشاره به قانون شهرداری‌ها گفت: در ماده ۵۵ این قانون و در تشریح وظایف شهرداری، تأسیس مؤسسات بهداشتی و تعاونی و فرهنگی مانند درمانگاه، بیمارستان، کتابخانه، کودکستان، باغ کودکان، کمک به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی منظور نشده است و با تأکید براینکه این اقدامات باید در حدود اعتبارات مصوبه انجام شود، به شهرداری اختیار داده شده است در این قبیل موارد با تصویب شورای شهر، اراضی و ابنیه متعلق به خود (با حفظ حق مالکیت) را به منظور استفاده در این موارد، در اختیار مؤسسات مزبور قرار دهد.

وی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که تعداد کتاب خوان‌ها نسبت به دهه‌های قبل خیلی بیشتر شده است.
حسینی پویا بیان کرد: اگر کتاب جزو اولویت‌های اول مردم باشد، بازار آن هم راه می‌افتد. مشکلات حوزه نشر هم به این دلیل است که کتاب جزو اولویت‌های اول زندگی مردم نیست.

به گفته حسینی پویا، ماده ۶ قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور شهرداری‌ها را مکلف کرده است همه ساله حداقل نیم درصد از درآمد‌های خود را به منظور اداره امور کتابخانه‌ها در اختیار انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهر قرار دهند. از طرفی در ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه کشور، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تکلیف شده است به منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، ترتیبی اتخاذ کند که مساجد شهری از کانون‌های فرهنگی و هنری بر اساس بودجه سنواتی برخوردار شوند.

وی یادآور شد: مدیریت شهری مشهد در دوره پنجم تأکید فراوانی بر مقوله فرهنگ جامعه و حقوق شهروندی داشته و تصویب منشور حقوق و مسئولیت‌های شهرنشینی شهر مشهد در تیرماه سال گذشته نمود عینی این دغدغه بوده است؛ ضمن اینکه تلاش برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی نیز در همین راستاست.

این مقام مسئول بیان کرد: هدف اساسی از تمرکز شورا بر این مقوله ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، حمایت از راه اندازی و گسترش پاتوق‌ها و رویداد‌های مرتبط با کتاب و کتاب خوانی و نیز حمایت از ناشران و مؤلفان و مراکز پخش کتاب و کتاب فروشان است.
وی گفت: شهرداری در این حوزه باید با جلب همکاری و همیاری نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی ربط، برای عملیاتی کردن موضوعاتی که در قوانین مرتبط در کشور تصریح شده است، اقدام کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}