شهروند خبرنگار | نمایی از طلوع خورشید در مشهد رئیس شورای شهر مشهد: رعایت‌نکردن قانون از سوی مسئولان پذیرفتنی نیست برق کدام مناطق مشهد، امروز ۶ بهمن قطع می‌شود؟ + جدول بی‌توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی می‌تواند وضعیت شهرهای آبی را قرمز کند تحقق وعده مدیریت‌شهری مشهد برای سامان‌دهی معتادان متجاهر | پایان عملیات ساخت اردوگاه معتادان متجاهر حسن آباد قطار برقی مشهد-تهران در در گیر‌و‌دار مباحث تأمین مالی یادی از مدرسه‌های اسلامی دختران مشهد و بانیان آن ویدئو | بناهاى تاریخى مشهد این قسمت: بقعه هارونیه استاندار خراسان رضوی از گرم‌خانه‌های ویژه افراد کارتن‌خواب در مشهد بازدید کرد ستاد کرونای خراسان رضوی با سقف ۵۰ نفر برای بازگشایی مجموعه‌های آبی و تالار‌ها مخالفت کرد قطعی برق و دردسر‌های خاموشی زمستانی برق کدام مناطق مشهد، امروز ۵ بهمن قطع می‌شود؟ + جدول ساخت‌وساز‌های غیرمجاز مشهد؛ رتبه نخست نارضایتی شهروندان سامانه «ناظر» پروژه‌های عمرانی در شهرداری مشهد راه اندازی شد محدودیت تردد شبانه در مشهد لغو شد؟ قیمت خودرو چقدر ارزان می‌شود؟ احسان اصولی: باید برای حفظ فضای بی‌نظیر همدلی در شهر مشهد تلاش کنیم محدودیت‌های کرونایی در ۹ ماه اخیر، شمار زائران مشهد را ۷۲ درصد کاهش داد پس از ۶ ماه هنوز از ابلاغ طرح راهبردی توس خبری نیست
خبر ویژه
طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد در کمیسیون ماده ۵ تصویب شد
مدیرکل دفتر مطالعات و طرح‌های فنی شهری شهرداری مشهد گفت: طرح تفصیلی حوزه جنوب‌غرب مشهد که نخستین طرح تفصیلی تأییدشده در شورای اسلامی شهر مشهد بود، در جلسه اخیر کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب شده است.
به گزارش شهرآرانیوز، ساسان نورین‌مقدم با بیان اینکه با تصویب طرح تفصیلی نخستین حوزه در کمیسیون ماده ۵ شهر مشهد برمبنای مطالعات و برنامه‌ریزی و نقشه هدایت توسعه مدیریت خواهد شد، اظهار کرد: موقعیت حوزه جنوب‌غربی محدود به بولوار امام‌علی (ع) از سمت شمال، جاده سنتو و بولوار شهیدناصری از شرق، ارتفاعات‌جنوبی مشهد از جنوب و مرز محدوده مشهد از سمت غرب می‌شود که مساحتی معادل ۵۷۳۶ هکتار را در خود جای می‌دهد.

وی بیان کرد: این طرح پس از بررسی در کمیسیون‌های مختلف شورا با جلسات فشرده تأیید و در نهایت در تاریخ ۲۳ تیر امسال در صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به‌تأیید رسید و در ادامه در روز ۲۲ مرداد امسال به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ ارسال شد که پس از بررسی نتایج مطالعات و طرح تفصیلی در کمیته‌های کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های قانونی به‌تصویب نهایی کمیسیون ماده ۵ رسید.

نورین‌مقدم ادامه داد: آنچه در روش تهیه طرح تفصیلی این دوره مدنظر قرار گرفت، مشتمل بر عکس‌برداری هوایی، تهیه اطلاعات اولیه و تولید همه لایه‌های اطلاعاتی به‌صورت مکانی، تحلیل لایه‌های ایجادشده و روند تغییرات توسعه‌ای شهر، حقوق مکتسبه عمومی و پیش‌بینی خدمات مورد نیاز برای چشم‌انداز تدوین‌شده با استفاده از آخرین روش‌های روزآمد است؛ همچنین به‌طور کلی می‌توان ادعا کرد که طرح تهیه‌شده مطابق با آخرین استاندارد‌های علوم مرتبط است و از رویکرد‌های به‌روز بهره برده است.

مدیرکل دفتر مطالعات و طرح‌های فنی شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه طرح تفصیلی حوزه جنوب‌غربی پهنه‌ای شامل مناطق۹ و۱۱ می‌شود و بخش‌هایی از منطقه۱۲ را در بر می‌گیرد، افزود: رویکرد عمده طرح تفصیلی حوزه جنوب‌غربی تأکید بر ساختار‌های سبز و پیاده در قالب مسیل‌ها و کال‌های موجود در پهنه یادشده است که با ویژگی‌های طبیعی خاص شامل ارتفاعات‌جنوبی و کال چهل‌بازه و همچنین کریدور دسترسی به ییلاقات وکیل‌آباد و طرقبه و شاندیز از طریق محور وکیل‌آباد، این حوزه را به‌عنوان دروازه گردشگری شهر مشهد معرفی می‌کند.

نورین‌مقدم ادامه داد: سیاست‌های تراکمی حوزه جنوب‌غرب نیز بر پایه وضعیت موجود حوزه، انتظار نوسازی، دانه‌بندی قطعات، وضعیت معابر حوزه، بررسی و تحلیل نظام تأسیسات شهری، میزان دسترسی به خدمات انتفاعی مورد نیاز، زیرساخت‌های عمومی، حقوق مکتسبه ناشی از طرح‌های ملاک عمل و ویژگی‌های ساختاری حوزه تدوین شده است.

وی تأکید کرد: جمعیت حوزه جنوب‌غربی در افق طرح به‌میزان ۶۰۲ هزار نفر خواهد رسید که با توجه به جمعیت ۵۰۸ هزارنفری موجود نرخ رشد سالانه ۱/۸ درصدی را در پی خواهد داشت.
نورین‌مقدم اظهار کرد: بر اساس تصمیم گرفته‌شده در کمیسیون ماده ۵، چنانچه زیرساخت‌های لازم و تعهدات بزرگ مالکان تحقق پیدا کند، در مجموع می‌توان برای جمعیتی به‌میزان ۷۰۲ هزار نفر برنامه‌ریزی کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}