ویدئو | گنبد سبز مشهد را بیشتر بشناسید شهردار مشهد اعلام کرد: رینگ شهر مشهد در اولویت پروژه‌های عمرانی شهرداری آغاز عملیات اجرایی احداث چپگرد بزرگراه پیامبر اعظم (ص) به بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نام نویسی رایگان واکسن کرونا برای سالمندان در مشهد تکذیب شد بازگشایی باغ خونی مشهد به تعویق افتاد تعداد کرونامثبت ‌ها در مشهد افزایش چشم‌گیر‌ی یافته است پایان عملیات حفاری ضلع شرقی خط سه قطار شهری تا دی ماه خیابان سرخس مشهد، خیابان عجایب ‌المشاغل یادی از برخی مشاغل رایج که امروزه فقط نامی در گوشه کتاب‌ها و اسناد هستند همدلی به وقت افطار در مشهد شهردار مشهد: پروژه‌های شهر مشهد از تهران و تمام کلانشهر‌ها‌ی کشور بیشتر است | شرمنده مردم  در حاشیه شهر هستیم رئیس شورای شهر مشهد: به‌جای قضاوت ناصواب، بگوییم چه کاری قرار است برای مردم انجام دهیم رئیس پلیس راهور مشهد: سربازان بازوی کمکی برای روان سازی ترافیک شهر مشهد هستند اتصال تقاطع آزادگان به بزرگ‌راه مشهد- چناران تا تیرماه ۱۴۰۰ سایه تعطیلی بر سر ۱۳ هزار واحد تجاری  موقت مشهد روند افزایشی ابتلا به کرونا در خراسان‌رضوی مچنان ادامه دارد | پایبندی به شیوه‌نامه‌ها یگانه راه خلاصی از کرونا مراسم رژه موتوری و خودرویی روز ارتش در مشهد برگزار شد راه‌اندازی ساختمان جدید انتقال خون مشهد، شاید ۶ ماه دیگر مسعود ریاضی: انجام پروژه‌های زیربنایی و فضای سبز در حاشیه شهر مشهد درخور توجه است ۵۰ درصد اصناف ممنوعیت‌های کرونایی را دور زدند
خبر فوری
تعیین تکلیف «روز ملی مشهد»؛ شاید در جلسه آنلاین شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی!
نایب کمیسیون فرهنگی شورا‌ی شهر مشهد: برگزاری نشست شورای فرهنگ عمومی استان برای تعیین تکلیف این روز را پیگیری می‌کنیم.
لاله سادات کوثری | شهرآرانیوز؛ با گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا و برگزار نشدن جلسه شورای فرهنگی عمومی استان برای تعیین تکلیف روزی به نام «روز ملی مشهد» حالا مسئولان از احتمال برگزاری نشست برخط این شورا برای تسریع در نام گذاری روز ملی مشهد سخن می‌گویند و این در حالی است که طی یک سال گذشته برنامه و دستور کار بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و بسیاری از برنامه‌های خبری با پوشش برخط رسانه‌ها به نتیجه رسیده و پرونده بسیاری از تصمیمات مهم نیز در جلسات برخط تعیین تکلیف و بسته شده است.
بیش از یک دهه از زمانی که قرار شد برای نام گذاری روزی به نام روز ملی مشهد در تقویم، تصمیم گیری شود می‌گذرد و از ۲‌سال قبل قرار شد این پرونده در شورای فرهنگ عمومی استان به نتیجه برسد.


۲ سال از فرصت تعیین تکلیف گذشت

سال ۹۷ به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد جمع بندی انتخاب روز‌هایی که قرار بود به نام روز ملی مشهد نام گذاری شود، به مجموعه پارلمان شهری واگذار شد. بعد از انجام پیگیری‌ها و مطالعات مربوط نیز به اعلام مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان در شهریور ۹۸، سه پیشنهاد برای روز ملی مشهد از سوی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد به مرحله نهایی رسید و بعد از آن قرار شد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی این پیشنهاد‌ها را برای تصمیم گیری به شورای فرهنگ عمومی استان ارسال کند. مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان در اواخر آبان سال ۹۸ تأکید کرد که جلسه آذرماهِ شورای فرهنگ عمومی استان، فرصتی است که بررسی موضوع انتخاب روزی برای مشهد در دستورکار قرار بگیرد.

آذرماه سال ۹۸ نیز به پایان رسید و بعد از آن شروع روز‌های نخست شیوع کووید ۱۹ در شهر بهانه‌ای شد تا برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی با تأخیر همراه شود، اما این تأخیر به درازا کشید. یک سال بعد از انتشار این وعده از سوی مسئولان، درست در آذرماه سال ۹۹ دوباره به سراغ مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان رفتیم. یوسف امینی در آن تاریخ درباره اینکه بالاخره جلسه شورای فرهنگ عمومی برای تعیین تکلیف روز ملی مشهد برگزار شد یا خیر، اعلام کرد که «هنوز موضوع روز مشهد در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح نشده است. این موضوع در دبیرخانه ارزیابی و بررسی شده، اما به دلیل شیوع کرونا، جلسه شورا هنوز برگزار نشده است.»
وی به این موضوع نیز اشاره کرده بود که، چون در جلسات شورای فرهنگی عمومی استان حدود ۴۰ نماینده حضور دارند، جلسه شورا به علت شرایط روز و شیوع بیماری کرونا و موضوع فاصله اجتماعی برگزار نمی‌شود.


امسال مطرح می‌کنیم!

حال بعد از گذشت ۳ ماه از آخرین خبر برای ادامه مسیر قانونی نام گذاری روز ملی مشهد با ورود به سال جدید دوباره به سراغ متولی اصلی طرح پیشنهاد‌های نام گذاری در شورای فرهنگ عمومی رفتیم. قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این باره گفت: هنوز جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار نشده است. اما طرح موضوع در برنامه سال جدید قرار دارد. یوسف امینی با بیان اینکه موضوعات مختلفی قرار است در شورای فرهنگ عمومی مطرح شود، درباره برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی به صورت برخط گفت: اگر زیرساخت‌ها فراهم شود می‌توان پیشنهاد داد جلسه به صورت برخط یا ویدئو کنفرانسی برگزار شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته همه بخش‌ها درباره برگزاری جلسات این چنینی با مشکل مواجه شده اند، ادامه داد: برای تعیین پیشنهاد انتخاب روزی به نام روز ملی مشهد حتما باید جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار شود، زیرا نام گذاری روز‌های ملی باید به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی باشد. اگر چه تصویب کننده نهایی شورای عالی مطالعات فرهنگی است.
وی افزود: به عنوان دبیرخانه آمادگی داریم هر زمان اعلام شود این موضوع را دستور کار جلسه قرار دهیم، این مسئله را دوباره پیگیری خواهیم کرد تا در اولین فرصت پیشنهاد‌ها ارزیابی شود.


پیگیری برای برگزاری مجازی جلسه شورا

همچنین نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این باره گفت: متأسفانه بیش از یک سال از ارائه پیشنهاد‌های شورای شهر برای انتخاب روز ملی مشهد می‌گذرد، اما تعیین تکلیف این موضوع هنوز معطل برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی استان است.
رمضانعلی فیضی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این کار، یک کار بین بخشی است، افزود: این موضوع بعد از گذشت یک سال هنوز بلاتکلیف است و این در حالی است که در بخش‌های مختلف دستگاه‌های شهر و استان جلسات مهم با رعایت شیوه نامه‌ها برگزار می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: در شورای شهر مشهد در سخت‌ترین شرایط کرونایی جلسات عمومی کارگروه‌های رسمی و حتی صحن علنی را با رعایت شیوه نامه‌ها و فواصل اجتماعی برگزار می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم از آنجا که در جلسه شورای فرهنگ عمومی اعضای زیادی حضور دارند این جلسه به صورت برخط و مجازی برگزار شود.
وی گفت: به عنوان کمیسیون فرهنگی شورا حتما این مهم را مطالبه و پیشنهاد خواهیم داد و به شهروندان قول می‌دهیم پیگیری موضوع نام گذاری روز ملی مشهد را در دستورکار قرار دهیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}