رضایت مردم و نخبگان از عملکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد  ویژه برنامه‌های حرم مطهر رضوی به مناسبت روز جهانی قدس اعلام شد کاهش دمای هوای مشهد از شنبه ۱۸ اردیبهشت | سامانه بارشی جدیدی خراسان رضوی را فرامی‌گیرد چند روایت از حضور روس‌ها در مشهد به مناسبت سالروز پایان جنگ جهانی دوم روایتی تاریخی از شکل‌گیری سازمان هلال‌احمر مشهد اطلاعیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به مناسبت روز قدس افزایش ۳۵درصدی تردد مشهدی‌ها در شب‌های قدر اردیبهشت و خرداد پُرکار مدیریت شهری مشهد | افتتاح ۵ پروژه کلنگ زنی خط ۴ مترو تخلف ساختما‌نی در ۹۰ درصد ساخت‌وساز‌های شهرها شمارش معکوس برای رویارویی با ریزگردها در مشهد برگزاری رقابت و رویداد ملی انتقال تجربه پروژه‌های مشارکت‌ مبنا در مشهد معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد منصوب شد رئیس شورای شهر مشهد: حساسیت در تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات، مشارکت حداکثری مردم را به دنبال دارد روایت‌هایی از برگزاری مراسم اولین شب قدر در حرم رضوی و ۴ گوشه مشهد | شرح قدر در شهر گردوغبار، مهمان ناخوانده در آسمان مشهد جمع‌آوری ۳۷۴۰ بی‌خانمان در مشهد در فروردین ۱۴۰۰ مسیرهای دوچرخه سواری و وظیفه ما حمایت همیشگی مدیریت‌شهری مشهد از جامعه کارگری نخستین اتوبوس برقی کشور در راه مشهد بازگشایی بوستان‌ها و پارک های مشهد در گرو تصمیم ستاد کرونا
خبر فوری
وضعیت بحرانی کرونا در مشهد | بنویسید قرمز، بخوانید سیاه
آمار بستری‌های کرونا در مشهد همچنان افزایشی است و دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید به کاهش مبتلایان در ۱۴ روز آینده امیدی نیست
امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ در روز‌های گذشته، خبر‌هایی مبنی بر ایجاد رنگ‌های فوق قرمز یا سیاه در برخی از شهر‌های کشور رسانه‌ای شد؛ موضوعی که واکنش سخنگوی وزارت بهداشت را به دنبال داشت و به گفته علیرضا رئیسی «رنگ بندی جدید کرونایی صحت ندارد و هیچ شهری در کشور سیاه نیست. منظور از رنگ سیاه و فوق قرمز این است که شاخص آمار ابتلا و بستری بیش از قرمز بوده است.»

درهمین راستا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه رنگ سیاه هنوز در طبقه بندی وضعیت شهر‌ها رسمیت ندارد، گفت: تغییر وضعیت کرونا در تعدادی از شهر‌های کشور به سیاه را برخی افراد خودشان اعمال کردند و ابلاغی از سوی وزارت بهداشت در این زمینه وجود ندارد. این موضوع تا توسط ستاد ملی کرونا ابلاغ نشود، هیچ رسمیتی ندارد.

مهدی قلیان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه اکنون فقط رنگ‌های آبی، زرد، نارنجی و قرمز دارای محدودیت‌ها و شیوه نامه مقابله با این وضعیت هستند، افزود: اگر ستاد ملی کرونا این مسئله را مصوب کند، باید محدودیت‌های لازم و اجرایی برای این رنگ بندی را نیز اعلام کند. وی درباره تشدید محدودیت‌های کرونایی اظهار کرد: هنوز ابلاغی برای بسته شدن حمل ونقل عمومی یا ایجاد محدودیت بیشتر در مشاغل گروه یک وجود ندارد. در شرایط فعلی فقط گروه شغلی‌ای که تأمین کننده نیاز روزمره شهروندان است باید فعالیت کند؛ بنابراین تا نامه رسمی از طریق وزارت بهداشت برای اعمال محدودیت‌های بیشتر ابلاغ نشود، پیشنهاد‌ها و حرف وحدیث‌ها برای تشدید محدودیت‌ها قابلیت اجرا ندارد.
قلیان با اشاره به تمدید محدودیت‌های کرونایی گفت: تا زمانی که همه شاخص‌های مربوط به تغییر رنگ شهر‌ها مثل درصد تست‌های مثبت، میزان بستری موجود در بخش و مراقبت‌های ویژه تغییر محسوسی نکند، رنگ بندی شهر‌ها تغییری نخواهد کرد.

وی ادامه داد: اکنون درصد مثبت شدن تست‌های کرونا در مشهد و استان بالاست و این روند افزایشی کماکان ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از کاهش آمار‌ها مشاهده نمی‌شود و امیدی هم نداریم که با وضعیتی که پیش آمده است، این روند در موج جدید نه تنها در ۱۰ روز آینده که حتی در ۱۴ روز دیگر هم کاهشی شود.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تعداد بستری‌ها در خراسان رضوی متأسفانه نسبت به روز‌های گذشته افزایشی بوده است، گفت: مجموع تعداد بستری‌های کرونا در استان به ۱۴۲۸ نفر افزایش یافته و بستریان روزانه استان به ۳۴۸ نفر رسیده است.

قلیان با اشاره به اینکه در موج سوم در آبان حدود ۲۲۷۰ نفر مجموع بستریان استان بوده است، تأکید کرد: در پوشش بیماران کرونایی اکنون مشکلی وجود ندارد، اما اگر قرار باشد با این روال و با این شدت تعداد بیماران کرونا افزایش یابد، در کمتر از یک هفته از تعداد بستریان در اوج موج سوم کرونا نیز عبور می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه هشدار‌ها در زمینه کرونا همچنان وجود دارد افزود: شهروندان با مشاهده کوچک‌ترین علائمی آن را کرونا فرض و به پزشک مراجعه کنند، مگر اینکه خلاف آن با آزمایش پی سی آر ثابت شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه از اجرای اقدامات درمانی خودسرانه پرهیز کنید، ادامه داد: ساعت کاری برخی از مراکز منتخب کرونا را که تراکم جمعیتی بیشتری دارند تا ساعت ۱۰ شب افزایش داده ایم تا افراد بتوانند به سهولت به این مراکز مراجعه کنند. اگر تعداد مراجعان کرونایی در روز‌های آینده افزایش پیدا کند، آمادگی افزایش ساعات فعالیت دیگرمراکز منتخب کرونای شهر از ساعت ۷ بعداز ظهر به ساعت ۱۰ شب وجود دارد.


ورود مسافر خارجی به مشهد منع قانونی ندارد

محمدعلی نبی پور، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، در زمینه ورود مسافران خارجی به مشهد در وضعیت بحرانی کرونا گفت: ورود مسافران از خارج کشور به داخل مشهد از نظر قانونی مانعی ندارد، اما تست‌های لازم و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باید برای همه مسافران اعمال شود.
همچنین حسن جعفری، مسئول روابط عمومی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، درباره شرایط لغو پرواز‌های خارجی افرود: اکنون از کشور‌های عراق، افغانستان، ترکیه و قطر پرواز‌هایی به مشهد داشته ایم. سازمان هواپیمایی کشوری، به عنوان متولی ایرلاین‌های کشور، باید دستور لغو پرواز‌ها را به ما ابلاغ کند و تاکنون از طرف آن‌ها ابلاغی برای ما ارسال نشده است.


محدودیت‌های مجدد در آرامستان‌ها

مدیرعامل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد درباره برقراری مجدد محدودیت‌ها در آرامستان‌ها گفت: به منظور رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مجبور به برقراری مجدد محدودیت‌ها در آرامستان های، زیرا پوشش شهرداری مشهد شدیم و روز‌های پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی در آرامستان‌ها محدودیت ورود برقرار می‌شود.
مهدوی دامغانی افزود: ورود خودرو برای دفن متوفیان به داخل آرامستان نیز شامل این محدودیت است و از خانواده‌ها تقاضا می‌شود ضمن رعایت دستورات بهداشتی از تجمع در آرامستان‌ها خودداری کنند و با کمترین تعداد نفرات برای تدفین در آرامستان حضور یابند.


روز‌های به شدت سخت کرونا

وزیر بهداشت در تبیین وضعیت کشور در زمینه میزان مبتلایان به کرونا گفت: هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد؛ همان طور که وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روز‌های به شدت سختی داریم.
مسعود نمکی تأکید کرد: ما در هیچ جای کشور کمبود دارو نداریم و با وجود اینکه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ ارز گرفته ایم هم اکنون در هیچ جای کشور کمبود دارو نداریم که البته این به معنای مصرف دارو خارج از شیوه نامه‌ها نیست.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه از نظر تحلیل آماری شاخص‌های کرونا در ۶٣ شهر بالاتر از قرمز است و محدودیت‌های جدیدی اعمال نمی‌شود، افزود: قول داده بودیم ١/٣ میلیون نفر را تا پایان سال ٩٩ واکسن بزنیم و تا پایان فروردین این وعده عملی می‌شود و فاز یک واکسیناسیون به اتمام می‌رسد و خوشبختانه روند واکسن‌های برکت، رازی و پاستور به خوبی در حال انجام است. همچنین طبق اعلام وزارت بهداشت با فوت ۳۲۸ نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا مجموع جان باختگان کرونا در کشور به ۶۶‌هزار نفر رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}