شهروند خبرنگار | هوای مه آلود کوه پارک مشهد رئیس شورای اسلامی مشهد: روحیه مطالبه‌گری در همه حوزه‌ها باید وجود داشته باشد جهان شهر مهربانی روایتی از بازار امام رضا (ع) که از نامدارترین‌های ایران است اجرای رزمایش واکسیناسیون کرونا در حاشیه شهر مشهد سهم شهرداری‌ها از بودجه ملی ۱۴۰۱؛ شاید هیچ! دستگاه‌های اجرایی پای امضایشان برای حمایت از کارگران «ایست‌کار» مشهد نماندند عزم شورای شهر مشهد برای تعیین تکلیف طرح حمایت از معلولان معرفی زنان موفق ایرانی و افغانستانی در فرهنگ‌سرا‌های مشهد رویداد بین‌المللی مشهدالرضا (ع) گامی در مسیر تحقق جهان‌شهر برکت و کرامت بستری‌های کرونایی خراسان رضوی کمتر از ۴۵۰ نفر کیفیت هوای مشهد دوباره در آستانه هشدار (۱۴ آذر) وضعیت جوی پروازهای فرودگاه مشهد را متوقف کرد بهره‌برداری از «بهسازی کال اسماعیل‌آباد» مشهد تا پایان سال ۱۴۰۰ پیمانکاران شهرداری، اعضای شورای شهر را نماینده خود بدانند وعده شهردار مشهد برای اجرای قانون حمایت از معلولین پیگیری ردیف بودجه ملی زیارت برای مشهد | مطالبه ۲۱ هزار میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دولت سهمیه سوخت وانت بار‌ها تا ۶۰۰ لیتر در ماه افزایش یافت ثبت۳۶۰ هزار تماس تلفنی مزاحم با سامانه ۱۲۵ مشهد بهره‌برداری از جایگاه سی ان جی جاهدشهر و خدمات موتوری در مشهد
خبر فوری

مردم کلافه از خاموشی‌های بی برنامه

  • کد خبر: ۷۳۳۹۵
  • ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
مردم کلافه از خاموشی‌های بی برنامه
سخنگوی صنعت برق خراسان: فقط با کاهش گرما و مدیریت مصرف، قطعی برق و خاموشی‌ها کم می‌شود.

محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ «منزل ما در کوی امیر مشهد است. دوشنبه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۲۰:۱۵ دقیقه برق منزل ما قطع بود. دو بار به فاصله ۱۵ دقیقه برق وصل شد و دوباره قطع شد. با هر تلفنی که شرکت برق دارد، تماس گرفته ایم، اما کسی پاسخگو نیست»، «آیا برق منزل مسئولان شرکت برق هم همین طور بدون اطلاع قبلی قطع می‌شود؟ تکلیف لوازم برقی ما که خراب می‌شود چیست؟»، «از مسئولان می‌خواهم به درد و مشکل مردم رسیدگی کنند. ما گرما و قطعی را پذیرفته ایم، اما آیا نمی‌توانند به این قطعی مقداری نظم بدهند و مردم را سرگردان نکنند؟!»


این‌ها تنها بخشی از دغدغه‌های مردم در قالب تماس و پیامک‌هایی بود که در روز‌های اخیر با ما در میان گذاشتند. کاهش عجیب و غریب بارش‌ها از یک طرف و فرسودگی تجهیزات نیروگاه‌های تولید برق از سوی دیگر تابستان سختی را برای مردم به ارمغان آورده است. قطعی‌های مکرر و چند ساعته برق در طول روز هم مردم را کلافه کرده و آن‌ها را به مرز استیصال رسانده است. اکنون هم با گرم‌تر شدن هوا، هم رکورد‌های مصرف برق در مشهد یکی پس از دیگری در حال شکسته شدن است و هم احتمالا قطعی‌های بی برنامه بیشتر خواهد شد تا فشار از روی شبکه برداشته شود. سخنگوی صنعت برق خراسان رضوی هم می‌گوید که مصرف برق روز به روز بیشتر می‌شود، اما به دلیل کاهش جدی بارش باران، نیروگاه‌های برق آبی آن طور که باید و شاید وارد مدار نمی‌شوند و نه تنها تولید اضافه نمی‌شود، بلکه شاید کاهش هم داشته باشد.


آمار‌ها می‌گوید که مشهد سال زراعی کم بارشی را پشت سر گذاشته و از ابتدای مهرماه پارسال تنها ۹۴ میلی متر باران در مشهد باریده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۸۵ میلی متر بوده است. این میزان نسبت به دوره آماری بلندمدت بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته است و از طرف دیگر پژوهشکده اقلیم شناسی چندی پیش اعلام کرد که میانگین دمای هوای شهر مشهد در مقایسه با سال گذشته حدود یک‌درجه افزایش داشته است.

 

همین کاهش بارش چشمگیر و البته گرمای زودهنگام هوا باعث شد تا مصرف برق فروردین ماه مشهدی‌ها در سال ۱۴۰۰ و در مقایسه با سال گذشته، ۲۲ درصد رشد داشته باشد و کار به رکوردشکنی مصرف برق در اردیبهشت و خردادماه برسد. طبق آمارها، سال ۱۳۹۸ و در اوج گرمای مردادماه مشترکان برق مشهد ۱۶۳۸ مگاوات مصرف کردند و در سال ۹۹ هم در تابستان مشهد تنها ۱۵۰۰ مگاوات برق مصرف شد. اما گرمای زودهنگام هوا در بهار امسال باعث شد این رکورد‌های مصرف در مشهد سه چهار ماهی زودتر اتفاق بیفتد.


رکوردشکنی مصرف برق در مرداد

عباس آذری با بیان اینکه در مشهد و در بهار ۱۴۰۰ به این اعداد رسیدیم، گفت: مصرف برق در مشهد در اواخر اردیبهشت و خرداد گاهی از ۱۷۰۰ مگاوات هم عبور کرد و پیش بینی می‌کنیم که در مردادماه هم رکورد مصرف برق در مشهد شکسته شود.
وی ادامه داد: نیاز برق در استان برای اینکه خاموشی نداشته باشیم، حدود ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات است و این عدد در مشهد حدود ۱۸۰۰ مگاوات است.


مدیریت مصرف چاره مشکل است

سخنگوی صنعت برق خراسان رضوی با تأکید بر کاهش تولید برق در نیروگاه‌های برق آبی به دلیل کاهش بارش ها، خاطرنشان کرد: از آنجایی که هوا در روز‌ها و ماه‌های آینده گرم می‌شود، مصرف برق قطعا بالا می‌رود، اما به دلیل کاهش جدی بارش باران، تولید برق در نیروگاه‌های برق آبی کم می‌شود و همین مسئله ما را دچار مشکل خواهد کرد.


به امید کاهش گرما!

آذری افزود: تنها چیزی که در این میان باعث می‌شود خاموشی‌ها کاهش یابد، کاسته شدن از گرمای هوا و مدیریت مصرف است. شنبه همین هفته که به خاطر بارش باران هوای مشهد کمی خنک شد، ۱۵۰ مگاوات کاهش مصرف داشتیم که همین مقدار به ظاهر کم، باعث شد کل خاموشی‌های آن روز منتفی شود.


خاموشی خارج از برنامه در برنامه!

وی با اشاره به احتمال خاموشی خارج از برنامه در روز‌های آینده به دلیل گرمای هوا، گفت: اگر چه برنامه زمان بندی خاموشی در مشهد اعلام شده است، اما احتمال قطع برق خارج از برنامه اعلام شده در روز‌های آینده وجود خواهد داشت.
خاموشی‌های بی‌برنامه و نارضایتی مردم از این موضوع، این روز‌ها به مسئله‌ای کشوری تبدیل شده و همین موضوع هم باعث شد دیروز آیت ا... سیدابراهیم‌رئیسی، رئیس جمهور منتخب، در دیدار با وزیر نیرو، با ابراز نگرانی جدی از قطعی فراگیر برق در روز‌های اخیر، درباره اقدامات وزارت نیرو، از رضا اردکانیان برای تداوم نیافتن این وضعیت و تأمین برق مورد نیاز کشور گزارش بخواهد.


مدعی العموم به ماجرای قطع بی برنامه برق ورود پیدا کند

از سوی دیگر حجت الاسلام محسنی اژه ای، رئیس جدید قوه قضائیه، به حجت الاسلام‌منتظری، دادستان کل کشور، دستور داد قطع شدن‌های مکرر برق را در راستای حقوق عامه پیگیری کند.


شرکت برق: خسارت می‌دهیم!

مدیرکل امور مشتریان شرکت توانیر نیز از پرداخت خسارات تجهیزات مشترکان برق ناشی از اعمال خاموشی ها، از طریق سامانه بیمه توانیر خبر داد. عبدالامیر یاقوتی در این باره گفت: مشترکان خانگی می‌توانند با مراجعه به سامانه bime.tavanir.org.ir خسارت‌های وارده را اعلام کنند و شرکت توانیر طبق قرارداد منعقدشده با شرکت بیمه خسارات ناشی از خاموشی‌ها را تا شهریور ماه به مشترکان پرداخت خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}