قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۸/۲۸ میزان هزینه کرد و درآمد خانوار در کمیته دستمزد دوباره بررسی می‌شود یارانه حمایتی ۲۰ میلیون نفر واریز شد کسانی که مشمول طرح حمایت معیشتی نشدند به کجا مراجعه کنند؟ / کد *۶۳۶۹# برای کسب اطلاع از وضعیت یارانه اطلاعیه مهم برای متقاضیان ثبت نام طرح ملی مسکن خراسان رضوی دومین استان کشور در زمینه تراکنش مالی است لزوم تمرکز دولت بر حمایت ازطبقات پایین دخل و خرج نامیزان بانک‌ها در اعطای تسهیلات مرکز تجاری ایران در دمشق تأسیس می‌شود کره گرفتن از آب گل‌آلود ارزی هیچ‌گونه خسارت مالی در استان‌ ایجاد نشد تاکسی گران سوار نشوید به زودی ناوگان سواری کرایه‌های عمومی بین شهری به سامانه پیمان سنج تجهیز می‌شود کدام ۲۰ میلیون ایرانی امشب کمک معیشتی دولت می‌گیرند؟ مصرف بنزین در مسیر کاهش سونامی کشت زعفران؟ گرانی بنزین فعلا بر قیمت خدمات مسافرتی تأثیر نخواهد گذاشت گران‌شدن بنزین شوک بود بازی فیشینگ‌بازان با بانک مرکزی با افزایش قیمت‌ها برخورد می‌شود
خبر ویژه

افزایش قیمت نان و لبنیات با وجود کاهش نرخ دلار

  • کد خبر: ۸۶۶۵
  • ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
مدیر کل تعزیرات استان تهران معتقد است با توجه به اُفت نرخ ارز، قیمت کالا‌ها واقعی نبوده و باید زمینه کاهش آن‌ها فراهم شود.

به گزارش شهرآرانیوز، محمدعلی اسفنانی درباره عدم کاهش قیمت کالا‌ها متناسب با اُفت نرخ ارز، گفت: همواره مطرح می‌کنند افزایش قیمت کالا تابع نرخ ارز است به همین دلیل در سال گذشته همزمان با رشد قیمت ارز، بهای کالا‌ها نیز افزایش پیدا کرد. اگر بپذیریم که بین نرخ دلار و قیمت کالا رابطه مستقیمی وجود دارد، با کاهش نرخ دلار باید قیمت اجناس نیز در سراشیبی قرار گیرد، حال آنکه بهای کالا‌ها متناسب با اُفت قیمت دلار کاهش پیدا نکرد که این امر پدیده‌ای جدید است.

 

نرخ ارز از مولفه‌های اصلی تعیین کننده قیمت کالا‌ها حذف شود

 

وی از اقتصاددانان دعوت کرد فرمول محاسبه قیمت کالا‌ها و ارتباط آن با نرخ ارز را مشخص کنند، زیرا باید مبنای قیمت‌گذاری اقتصادی تغییر کرده و ارز از مولفه‌های اصلی تعیین کننده قیمت کالا‌ها حذف شود.
مدیر کل تعزیرات استان تهران اظهار کرد: اگرچه قیمت برخی کالا‌ها مانند لوازم خانگی، مسکن و ... در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده، اما بهای کالا‌های مصرفی مانند مواد خوراکی و نان نه تنها پس از اُفت نرخ دلار کاهش پیدا نکرد بلکه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده نیز مجوزی صادر کرد که به موجب آن قیمت لبنیات و نان –نانوایی‌هایی که دولتی بوده و سهمیه دریافت می‌کردند- نیز افزایش یافت.
اسفنانی با بیان اینکه قیمت کالا‌ها واقعی نبوده و غیر قابل قبول است، اضافه کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در تنظیم بازار صورت می‌گیرد قیمت‌ها کنترل شود.

 

گران شدن کالا‌ها در ۲ سال اخیر


وی درباره وظایف سازمان تعزیرات در برخورد با گرانفروشی، گفت: وظیفه سازمان تعزیرات مبارزه با گرانفروشی است؛ در اواخر سال ۹۷، ۹۶ و نیمه نخست سال ۹۸ شاهد افزایش قیمت بودیم که این رشد، به معنای گرانی است نه گرانفروشی.
مدیر کل تعزیرات استان تهران با بیان اینکه گرانی و گرانفروشی دو موضوع متفاوت است در تشریح این مباحث، گفت: زمانی که تمامی عوامل دست به دست هم داده و قیمت کالا افزایش پیدا می‌کند، گرانی اتفاق می‌افتد یعنی افزایش قیمت، به صورت رسمی توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و ستاد تنظیم بازار انجام گرفته و ملاک عمل قرار می‌گیرد که در این شرایط سازمان تعزیرات نمی‌تواند ورود کند.
اسفنانی ادامه داد: در مواردی که فروشندگان کالا را با بهایی بیش از قیمت تعیین شده به فروش رسانند گرانفروشی رخ داده و سازمان تعزیرات می‌تواند به موضوع ورود کرده و با متخلفان برخورد کند.
وی گفت: براساس قانون قیمت اعلام شده از سوی سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت واقعی کالا است و در صورتی که فردی کالا‌ها را گرانتر به فروش رساند، گرانفروشی کرده است.


تغییر نکردن نرخ بلیت پرواز‌های اربعین


مدیر کل تعزیرات استان تهران با اشاره به برخی اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در ماه‌های اخیر، ادامه داد: قیمت بلیت هواپیما یکی از مواردی بود که سازمان تعزیرات به آن ورود کرد و سال جاری تنها سالی بود که قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین حتی یک ریال نیز افزایش پیدا نکرد، اگر در سایر مسیر‌های پروازی نیز شاهد افزایش قیمت باشیم با آن برخورد می‌کنیم.

 

منبع: خانه ملت

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}