قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز چهارشنبه (۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰) + جدول واردات ۵۰ هزار خودرو در سال آینده با موافقت کمیسیون تلفیق بودجه روبرو شد (۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰) قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰؛ قیمت بیت کوین و اتریوم در بازار چند؟ درباره حق کمیسیون نجومی برخی مشاوران املاک که دودش به چشم مردم می‌رود نخستین فهرست قطعی از خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد (۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰)  آغاز جشنواره فروش فوق‌العاده نوروزی از ابتدای بهمن‌ماه در مشهد قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز چهارشنبه (۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰) + جدول فروش خودروی تیگو ۸ پرو متوقف شد | علت چه بود؟ واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار ممنوع است؟ آیا عیدی به همه کارگران تعلق می‌گیرد؟ ضرر ۳۰ هزار میلیاردی کرونا به هتل‌های مشهد | واحد‌های اقامتی آماده پذیرش حداکثری زائران در نوروز هستند ارزش سهام عدالت امروز سه‌شنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۰ آخرین خبر درباره رقم سبد معیشت کارگران (۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۰) قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۰؛ بازگشت دوباره بیت کوین به کانال ۴۱ هزار دلار دولت بر پرداخت یارانه ۱۰۰ تا ۱۷۰ هزار تومانی اصرار دارد سهامداران شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز برای سجامی شدن اقدام کنند قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز سه‌شنبه (۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۰) + جدول
خبر فوری

دو سناریو برای دستمزد و حقوق در سال ۱۴۰۱

  • کد خبر: ۸۹۵۰۹
  • ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
  • ۵
دو سناریو برای دستمزد و حقوق در سال ۱۴۰۱
برخی می‌گویند احتمالا افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از ۱۵ درصد نباشد. اگر قرار باشد حقوق کارگران هم به همین میزان افزایش پیدا کند، حداقل حقوق سال ۱۴۰۱ به حدود سه میلیون تومان می‌رسد.

به گزارش شهرآرانیوز، به رسم هر سال، همه منتظر هستند تا در ماه‌های آخر سال شورای عالی کار و وزارت کار در مورد میزان دریافتی کارمندان و کارگران در سال بعد تصمیم‌گیری کنند. طی یک ماه گذشته ضدونقیض‌های بسیاری درباره افزایش حقوق کارمندان در سال آینده مطرح شده است، اما به نظر می‌رسد که مجلس و دولت به دنبال افزایش حقوق برای کارمندان نیستند، چراکه این دو قوه در فصل بودجه‌ریزی از اصلاح ساختار بودجه و کاهش هزینه‌های دولت می‌گویند. یکی از ردیف‌های هزینه‌ای بودجه نیز پرداخت حقوق کارمندان است که مجلس و دولت به دنبال این هستند تا حقوق کارمندان خیلی افزایش نیابد. حقوق کارمندان در سال گذشته ۲۵درصد افزایش یافت. اگر قرار باشد میزان افزایش کمتر از پارسال باشد، احتمالا بین ۱۵ تا ۲۰درصد افزایش صورت گیرد.

در این میان برای سال ۱۴۰۰ با تصویب مجلس و دولت، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵درصدی همراه شد و به این ترتیب حداقل حقوق و مزایای سال ۱۴۰۰ برای آن‌ها به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که این افزایش در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲،۸ میلیون تومان تعیین شده بود.

هر چند اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه از افزایش پلکانی ۱۰ تا ۳۰ درصد خبر داده است. یکی دیگر از سناریو‌های افزایش هم‌پای تورم است. پیش‌بینی‌ها برای تورم کشور تا پایان سال رقم ۴۰ درصد است.
در دوره تورم ۴۴ درصدی و درحالی‌که مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه گفته سال آینده به جای تمرکز بر افزایش حقوق‌ها بر تقویت قدرت خرید تاکید داریم ممکن است برای افزایش دستمزد کارگران چه اتفاقی بیفتد؟ هرچند که سازمان برنامه درباره حقوق کارمندان می‌تواند تصمیم‌گیری کند، اما احتمال سرایت این تصمیم به دستمزد کارگران هم وجود دارد.

طبق قانون کار هرساله شورای عالی کار متشکل از سه نماینده کارگر، سه نماینده کارفرما و سه نماینده دولت درباره افزایش دستمزد کارگران تصمیم‌گیری می‌کند. تورم و سبد معیشت کارگران دو عامل اصلی و تعیین‌کننده است که در قانون هم به آن اشاره شده، با این حال معمولا تورم تنها ملاک تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد.

در دوره تورم ۴۴ درصدی و در حالی که رییس سازمان برنامه گفته سال آینده به جای تمرکز بر افزایش حقوق‌ها بر تقویت قدرت خرید تاکید داریم ممکن است برای افزایش دستمزد کارگران چه اتفاقی بیفتد؟ هرچند که سازمان برنامه درباره حقوق کارمندان می‌تواند تصمیم‌گیری کند، اما احتمال سرایت این تصمیم به دستمزد کارگران هم وجود دارد.

در این شرایط روز گذشته اولین جلسه تصمیم‌گیری برای افزایش دستمزد سال ۱۴۰۱ برگزار شد که به گفته نماینده کارگران این جلسه صرفا بیان نظرات کارشناسی بوده است. اولیا علی‌بیگی در گفت‌وگوی خود با رادیو گفته که نمایندگان کارگران به دنبال این هستند که در رقم نهایی اعلام شده علاوه بر تورم به رقم سبد معیشت کارگری نیز توجه شود.

او تصریح کرد: سال ۱۴۰۰ سال سختی برای کارگران بوده و به همین دلیل نمایندگان کارگران به دنبال افزایش دستمزدی متناسب با شرایط فعلی هستند.

به گفته علی‌بیگی در اولین جلسه افزایش دستمزد مباحث کارشناسی مطرح شده و تصمیم نهایی در اسفندماه امسال اتخاذ خواهد شد. در این تصمیم‌گیری نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به صورت سه‌جانبه مشارکت خواهند داشت. اگرچه هنوز هیچ گمانه‌زنی درباره افزایش حقوق‌ها مطرح نشده، اما پیش از این چند سناریو، درباره افزایش حقوق‌ها مطرح شده است. برخی می‌گویند احتمالا افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از ۱۵ درصد نباشد. اگر قرار باشد حقوق کارگران هم به همین میزان افزایش پیدا کند، حداقل حقوق سال ۱۴۰۱ به حدود سه میلیون تومان می‌رسد. اما رییس سازمان برنامه و بودجه پیش از این گفته بود قرار است حقوق کارکنان دولت به صورت پله‌ای افزایش پیدا کند و بالاترین میزان افزایش حقوق ۳۰ درصد است.

براساس این گفته میرکاظمی ممکن است حقوق کارگران ۳۰ درصد بیشتر شود و پایه حقوق کارگران به ۳٫۴ میلیون تومان برسد. پیش از این نیز علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه هزینه سبد معیشت ۱۱٫۵ میلیون تومانی یک برآورد غیررسمی است، گفته بود: اینکه دولت به دنبال افزایش کم حقوق کارگران باشد به این معنی نیست که گروه کارگری این موضوع را بپذیرد. نماینده کارگران افزایش تورم با افزایش حقوق و دستمزد را درست نمی‌داند، چراکه به نظر او، دستمزد محصول تورم است نه عامل آن. بلکه با توجه به افزایش تورم به دنبال جبران قدرت خرید ازدست‌رفته هستیم نه افزایش.

نماینده‌های کارگران در شورای عالی کار از سبد هزینه معیشت خانوار دفاع می‌کنند. خدایی معتقد است: از سوی دیگر همه هزینه دولت حقوق و دستمزد نیست، دولت برای بخش‌های مختلف ممکن است اسکناس چاپ کند. اینکه همه چاپ اسکناس‌ها را به افزایش حقوق و دستمزد گره می‌زنند درست نیست. حقوق کارگران در سال گذشته همسان با تورم، یعنی ۳۹ درصد افزایش یافت. یکی از پیش‌بینی‌ها برای افزایش حقوق سال آینده نیز همان ۳۹درصد سالانه است. اگر حقوق کارگران ۳۹ درصد زیاد شود، پایه حقوق از ۲٫۶ میلیون تومان به ۳٫۶ میلیون تومان می‌رسد.

منبع: اعتمادآنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
0
2
سلام حقوق‌ها باید طبق تورم واقعی، و خط فقر که الان بالای 10 میلیون شده افزایش پیدا کنه. اونوقت عدالت هست.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
آخ قربونت راست گفتی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
0
0
سلام کشور با ۳۵۰۰ یه بار امتحان کنن ببین میشه فقط یبار جای ما باشن ببین میتونن مستمری بگیر بدبخت
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
0
0
اولا اگه راست میگید حقوق کارمندان و مدیران و معاونینی رو که حقوق بالای (20 میلیون و حتی بیشتر)
رو اصلاوزیاد نکنید و به جای اون حقوق کارمندانی رو حداقل بگیر هستن به خصوص کارمندان قراردادی رو افزایش بدید.
دوما افزایش 10 درصدی برای کارمندی که 6 میلیون حقوق میگیره با این تورم که چیزی نیست.
شما خودتون حداقل ماهی 30، 40 میلیون حقوق دریافت میکنید و نمیتونید و نمی‌فهمید که کارمندان حداقل بگیر تو این روزگار با حقوق کم چطور با سیلی صورت خودشون رو سرخ میکنن.
امام علی هم اینطور زندگی میکرد؟
به خدا قسم شما فقط شعار میدید.
عبداله
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
0
0
جالب هست اقای میرکاظمی میگه قدرت خرید را بالا ببریم ولی حقوق زیاد اضافه نشه مگر اینکه معجزه بکنه باید ببینیم تورم کمر ما را شکست چطور برای من بازنشسته امکان قررت خرید بوجود میاد بدون افزایش حقوق یک اقتصاددان واقعی بیاد توضیح دهد شاید برای ما تفهیم شودهمه میدونند که کمر حقوق بگیر میشکنه اگر همگام با تورم افزایش نداشته باشد راه درست طور دیگر هست
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}