آیت‌الله علم‌الهدی: کوچک‌ترین اشتباه در عرصه رسانه زمینه‌ساز بزرگ‌ترین انحرافات است ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دوچرخه سواری بانوان در بوستان‌های شهر مشهد وضعیت عفاف و حجاب در ادارات مشهد توسط ارزیابان بررسی می‌شود | گزارش محرمانه به مدیر نگرانی ساکنان محلات منطقه ۶ از افزایش حضور اتباع بی‌هویت مشهد روی خط سانحه‌های پروازی زمین‌های بزرگ مقیاس مشهد، کلید حل مشکل حاشیه شهر لزوم توجه به پیوست فرهنگی در پروژه‌های اقتصادی مشهد ایجاد تحول در مدیریت‌شهری مشهد با ارزیابی دستاورد‌ها رکوردزنی مصرف برق در مشهد ۴ هزار سند قول‌نامه‌ای در حاشیه‌شهر رسمی شد آیت‌الله علم‌الهدی: محتکران، سودجویان و گران‌فروشان براندازی شوند| مذاکره‌کنندگان ایرانی مقتدرانه مقابل آمریکا ایستادند تصاویر ۳۲ شهید ترور در مشهد اکران شد پیشرفت ۴۵درصدی پروژه احداث ۴۵متری بولوار مصلی‌شرقی تا بولوار حر رتبه چهارم خراسان‌رضوی در مهاجرپذیری بین استانی کشور تولیت آستان قدس رضوی: وجود جانبازان شیمیایی رسوا کننده تمدن غربی است افزایش دو برابری روز‌های ناسالم مشهد در بهار ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل کاهش فوتی‌های عابرپیاده در مشهد با اجرای کلان‌پروژه «خط عابر _خط زندگی» قطعی برق دوباره در مشهد از سرگرفته شده است؟ + فیلم ششمین رویداد پیشگام در خراسان رضوی برگزار می‌شود
خبر فوری
رفتند تا زندگی ببخشند | شهردار مشهد مقدس: خانواده‌های اهدا کنندگان عضو کار بزرگی انجام می‌دهند + ویدئو
۳۱ اردیبهشت ماه روزی برای گرامیداشت آنانی است که رفتند تا زندگی ببخشند. روز گرامیداشت خانواده‌هایی که از اعضای بدن فرزند، پدر و مادر خود گذشتند تا خانواده دیگر را از مرگ نجات دهند.

گروه مشهد|شهرآرانیوز، ۳۱ اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو بود و به این بهانه خانواده‌هایی که اعضای بدن فرزندان خود را اهدا کرده بودند در قطعه بخشندگان زندگی بهشت رضا (ع) مشهد گردهم آمده بودند.

قطعه مملو از مادران و پدرانی بود که با چشمانی اشکبار تصاویری از فرزندان، جوان و حتی کودک خردسال خود را در دست داشتند و بر سر مزار عزیزانشان ایستاده بودند. خانواده‌هایی که فرزندانشان رفتند، اما یاد آنان هرگز از یاد نخواهد رفت.

فرزندانی نیز بودند که بر سر مزار مادر و پدر خود اشک می‌ریختند، اما قلبشان آرام بود، چون می‌دانستند پدر و مادرشان در بهشت خوابیده است.

آرمین ۱۵ ساله روزی با موتورسیلکت از خانه بیرون می‌رود، اما هرگز به خانه برنمی‌گردد. او دچار سانحه رانندگی می‌شود. حادثه‌ای که موجب صدمه دیدن مغز و مخچه او می‌شود. پزشکان مرگ مغزی او تایید می‌کنند. اینجاست که خانواده او تصمیمی سخت می‌گیرند. تصمیمی که جان ۸ نفر را نجات می‌دهد.

خواهر یکی از اهداکنندگان عضو می‌گوید: پنجم فروردین ماه برادر ۳۷ ساله‌ام خوابید، اما هیچ‌گاه از خواب بیدار نشد. او در خواب سکته مغزی کرد. در بیمارستان دکتر‌ها مرگ مغزی برادرم را تایید کردند و از ما خواستند تا با اهدای عضو او موافقت کنیم. مادرم بی‌تابی می‌کرد و در نهایت ناامیدی به اهدای عضو برادرم رضایت داد. برادرم ۹ فروردین ماه برای اهدای عضو وارد اتاق عمل شد کبد، کلیه، پوست قرینه چشم او اهدا شد.

مادر یکی از اهداکنندگان عضو می‌گوید: پسرم محمد گوهری، ۲۲ ساله، سرباز وظیفه که برای کار‌های کسری خدمت سربازی به پادگان رفته بود در بازگشت از پادگان از سوی چند نفر مورد حمله قرار گرفت. پسرم دچار مرگ مغزی شد و رضایت به اهدای عضو کردیم قلب و کلیه پوست و قرینه چشم او اهدا شد.

یکی دیگر از خانواده‌های اهداکننده عضو بیان می‌کند: مادرم سر نماز سکته مغزی کرد. مادرم با گذشت بود و با گذشتی که داشت قرنیه چشم، قوزک پا، پوست و کبد او اهدا شد.
مادر یک اهداکنند عضو ۶ ساله می‌گوید: دختر ۶ ساله‌ام در حال عبور از خیابان از روی خط عابر پیاده تصادف کرد و دچار مرگ مغزی شد و روز شهادت حضرت زینب (س) کلیه، قلب، کبد و قرینه چشم او اهدا شد.

خانواده یکی دیگر از اهداکنندگان زندگی عنوان می‌کند: برادرم تومور مغزی داشت و بعد از عمل دچار خونریزی و مرگ مغزی شد. قرنیه چشم و پوست او اهدا شد.

خانواده‌های اهدا کنندگان عضو کار بزرگی انجام می‌دهند

شهردار مشهد گفت: خانواده‌هایی که اعضای بدن عزیزانشان را اهدا می‌کنند کار بزرگی انجام می‌دهند که قابل بیان نیست.

سید عبدالله ارجائی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز ملی اهدای عضو که در قطعه بخشندگان زندگی در بهشت رضا در جمع خانواده‌های این عزیزان، اظهار کرد: خانواده‌هایی که اعضای بدن عزیزانشان را اهدا می‌کنند کار بزرگی انجام می‌دهند که قابل بیان نیست.

وی افزود: سخن‌ترین تصمیم زندگی یک خانواده، هنگامی است که به تازگی عزیزی را از دست داده‌اند و تصمیم می‌گیرند اعضای بدن او را اهدا کنند تا چند نفر را به زندگی برگردانند.

شهردار مشهد ادامه داد: زبان از بیان تشکر قاصر است و نمی توان درجه سپاسگزاری از شما را بیان کرد. امیدوارم خداوند آرامش بهشتی به قلبشان نازل کند و بر درجات گذشتگان بیفزاید.

در این مراسم مجید طهوریان عسکری عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: در سال ۵۸ امام خمینی (ره) فتوایی برای اهدای کلیه دادند. غریب به ۱۰ سال مسائل قانونی و فقهی باب گفت‌وگوی علما بود، اما با پیگیری‌های مقام معظم رهبری در مجموعه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، مرگ مغزی در دستور کار مجلس قرار گرفت. استدلال‌ها و پافشاری‌های مقام معظم رهبری در مجلس به ویژه با علمای قم باعث شد در ۳۱ اردیبهشت، اهدای عضو مصوب شود.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: احسنت بر شما ایثارگران، شیرمردان و شیرزنانی که با بدن عزیزترین فرد زندگیتان به فردی دیگر جان دوباره دادید. پدران، مادران، همسران و فرزندان اهدای عضو، ایثار ورشادت و جان‌فدایی شما برای زندگی دوباره در انسان‌ها کمتر از کار خانواده شهدا در کربلا نیست. امروز در جوار شهدای دفاع مقدس این مراسم را برگزار کردیم تا یادی کنیم از زمانی که پدران و مادرانی که نوجوانان خود را آماده رزم و دفاع از این مملکت و سرزمین کردند.

وی ضمن تقدیر از شهردار مشهد که پیگیر این مسئله بود، اضافه کرد: بسیاری از پزشکان با اقدام خیرخواهانه کار می‌کنند تا انسان دیگر به زندگی بازگردد. امیدوارم آنچه معامله کردید در دنیا و اخرت میلیارد‌ها برابر در بهشت برین دریافت کنید.

در ادامه این مراسم علی نجفی معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گفت: افتخار ما مسلمانان این است که پیرو دینی هستیم که در ۱۴۰۰ سال پیش نازل شد، اما آموزه‌های این دین مترقی بود و امروز کامل‌تر شده است. برخی از ادیان اهدای خون را حرام می‌دانند، ما به مسلمان بودن خود افتخار می‌کنیم.

وی بیان کرد: اهدای عضو فرهنگ ماست که برگرفته از دین مبین اسلام بوده که اگر کسی به رحمت خدا برود هرچند سعی می‌کنیم با جسم بی‌جان و بی‌روح او در کمال ملاطفت برخورد کنیم، اما با ایثار و گذشت حاضر می‌شویم قطعه‌ای از بدن او جدا شود.

نجفی خاطرنشان کرد: انسان از مال خود می‌گذرد، اما گذشتن از بدن عزیزمان و اهدا آن بسیار سخت است. کار شما سخت و قابل تحسین و ستایش است. بنده وصیت کرده‌ام در صورت امکان، اعضای بدنم اهدا شود.

همچنین ابراهیم خالقی، مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با شهرآرانیوز در حاشیه مراسم گرامیداشت روز ملی اهدای عضو، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال ۸۰ بخش اهدای عضو را راه‌اندازی کرد و اکنون به عنوان قطب شرق و شمال شرق کشور در اهدای عضو و پیوند اعضا شناخته ش ه است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۱۹۸ مورد اهدا عضو از مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی انجام شده که از این تعداد به بیش از ۵۱۰۰ نفر عضو اهدا شده است که شامل کلیه، کبد، قلب، پوست و قرنیه چشم است.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: این اتفاقات ممکن نبود مگر با رضایت همین خانواده که موجب نجات چندین بیماری شدند که منتظر پیوند عضو هستند.

در پایان مراسم شهردار مشهد، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و هئیت همراه برسر مزار اهداکنندگان عضو حضور یافتند. شهردار با خانواده‌های عزادار همدردی کرد. همچنین از تابلویی در این قطعه رونمایی شد. تابلویی نشان می‌داد این قطعه مختص بهخاکسپاری اهداکنندگان عضو است و با عنوان قعطه بخشندگان زندگی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}