شکل گیری پویش «نایب الزیاره» در مشهد، هم زمان با روز زیارتی امام رضا (ع) روایتی از پنجشنبه خاص مشهدی‌ها و قرار زیارت در روز زیارتی امام رضا (ع) استاد حوزه علمیه: مردم به عشق اهل بیت‌(ع) در همه مجامع به‌زیبایی حضور پیدا می‌کنند روز زیارتی امام رضا(ع) و زیباترین دعایی که باید خواند حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی: ایران کشور اباعبد‌الله است و نباید به سمت سکولاریزم برود  آیت‌الله علم الهدی: افسران هوانیروز همچون همه کارکنان ارتش، مایه افتخار نظام و سربلندی امت هستند قرار زیارت در روز زیارتی امام رضا (ع) چرا ۲۳ ذی‌القعده را روز زیارتی امام رضا (ع) می‌نامند؟ دانش اندوزی به مثابه یک واجب در فرهنگ رضوی بازخوانی پیشینه تاریخی خاندان‌های خوش‌نویس ایرانی گذری بر تاریخ زندگانی و هنر خوشنویسی یک خطاط سرشناس در حرم مطهر امام رضا (ع) اعلام ویژه برنامه‌های حرم مطهر رضوی در روز زیارتی امام رضا (ع) نماهنگ زیبا «آمده ام ای شاه پناهم بده» استاد کریم خانی هرچه دارم از تو دارم روایت تطهیر روضه منوره پس از انفجار تروریستی در حرم امام رضا(ع) | همه چیز پاک شد، جز دل ما و مردم حادثه بمب‌گذاری در حرم مطهر رضوی به روایت رسانه‌های آن روز‌ها | روزی که مشهد نینوا شد آیت‌الله علم الهدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان: تعالی فرهنگی، زمینه ساز سعادت جامعه است ستاره‌های آرامیده در شعاع خورشید
خبر فوری
چرا ۲۳ ذی‌القعده را روز زیارتی امام رضا (ع) می‌نامند؟
یک کارشناس مذهبی گفت: ارتباط انسان با انسان معصوم را می‌توان نوعی از زیارت تلقی کرد که تعلیم و تربیت را نیز به همراه دارد. به عبارتی انسان معصوم یک معلم است.

گروه فرهنگ | شهرآرانیوز؛ حجت‌الاسلام حمیدرضا ویژه در گفتگو با خبرنگار ما  در خصوص فلسفه زیارت اظهار کرد: یکی از مباحث مهم در بحث دینداری این است که در گام اول باید تعریف درستی از موضوع داشته باشیم و در گام بعدی فلسفه و چرایی آن را بدانیم.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات بزرگی که در عرصه دینداری وجود دارد این است که فرد مومن تعریف درستی از اعمالی که باید انجام دهد، ندارد و فلسفه و چرایی آن را نمی‌داند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: حال که بحث زیارت پیش آمده باید در گام اول تعریف درستی از آن داشته باشیم تا بتوانیم شرایط را به نحو احسن جلو ببریم. زمانی که بحث زیارت مطرح می‌شود منظور ما ارتباط انسان با انسان معصوم است. ارتباط انسان با انسان معصوم یکی از ارکان موفقیت در بحث دینداری است.

زیارت ارتباط انسان با انسان معصوم است

حجت‌الاسلام ویژه خاطرنشان کرد: موفقیت در دینداری وابسته به ۲ رکن است که رکن اول ارتباط با خدا را شامل می‌شود و رکن دوم ارتباط انسان با انسان معصوم است که ما در بحث زیارت رکن دوم را مد نظر داریم. در نتیجه می‌توان زیارت را ارتباط انسان با انسان معصوم تعریف کرد.

وی در خصوص فلسفه و چرایی زیارت عنوان کرد: ممکن است هنگام انجام زیارت این سوال برایمان مطرح شود که چرا باید چنین کاری انجام دهیم؟ باید گفت هنگامی که به مباحث قرآنی مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که خداوند وظیفه‌ای، چون تعلیم و تربیت را بر عهده انبیاء و اولیای الهی قرار داده است؛ به عبارتی انسان معصوم یک معلم و مربی است.

این کارشناس مذهبی معنای ارتباط گرفتن با انسان معصوم را تحت تعلیم و تربیت بودن آن‌ها دانست و تشریح کرد: این تعلیم وحیانی است و فرد مومن باید تحت نظر انسان معصوم تربیت شود. به عبارتی انسان معصوم در زیارت را باید به عنوان یک معلم و مربی دید.

ویژه بیان کرد: انسانی که به زیارت می‌رود حتما باید به عمل و تربیتش اضافه شود و این چیزی است که در فلسفه و چرایی زیارت مطرح می‌شود. البته برخی معتقدند که زیارت برای این است که بتوانیم الگوبرداری کنیم؛ الگوبرداری نیز برای این است که تحت تعلیم و تربیت قرار گیریم.

وی ادامه داد: به این معنی که فرد مومن مدل زندگی انسان معصوم را در زندگی خود پیاده کرده که این خود نوعی تربیت به حساب می‌آید. در نتیجه اگر فرد مومن متوجه شود که فلسفه و چرایی زیارت چیست بسیاری از مسائل تغییر خواهد کرد.

حجت‌السلام ویژه در خصوص اینکه چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی امام رضا (ع) است، عنوان کرد: در ماه ذی‌القعده ۳ روز خاص منسوب به امام رضا (ع) وجود دارد از جمله ۱۱ ذی‌القعده ولادت امام رضا (ع)، ۲۳ ذی‌القعده روز شهادت امام به روایتی و ۲۵ ذی‌القعده که دحو‌الارض است نیز از روز‌های زیارتی امام رضا (ع) هستند؛ پس می‌توان علت این انتخاب را روز شهادت آن هم به روایتی دانست.

وی در مورد زیارت از راه دور بیان کرد: اصل زیارت در این است که انسان در کنار انسان معصوم حضور پیدا کند و از نزدیک به زیارت بپردازد، اما گاهی شرایط برای زیارت از نزدیک فراهم نیست. در همین راستا نیز امام صادق (ع) توصیه کرده در صورت نبود شرایط برای زیارت از نزدیک، انسان می‌تواند از راه دور سلام دهد.

حجت‌السلام ویژه ادامه داد: البته باید به خاطر داشت که اگر فلسفه و چرایی زیارت درک شود، زیارت از راه دور نیز جایگاه مهمی خواهد داشت.

وی گفت: اگر در زیارت از راه دور نگاه تعلیم و تربیتی نیز ایجاد شود مطمئنا فرد مومن می‌تواند شرایط ایده‌آل را در خود ایجاد کند. همچنین امیدوارم تمام مومنین تحت تعلیم و تربیت انسان معصوم قرار گیرند چرا که همه چیز در همین امر گنجانده شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}