نام ۴۲ بانوی شهید بر پیشانی خیابان‌های مشهد مشارکت مردم در محلات نکته کلیدی فعالیت دفترهای تسهیلگری نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: حق انتخاب‌شدن و انتخاب‌کردن را باید تقویت کنیم وضعیت کرونایی مشهد شکننده است به‌کارگیری ۱۱۵هزار کارگر از «ایست‌کار»‌های شهر مشهد استاندار خراسان‌رضوی: مشکل زمین شرکت های «دانش‌بنیان» مشهد پیگیری می‌شود ‌ محدودیت‌های ترافیکی عید فطر در خراسان رضوی |خروج خودروهای بومی از مبادی خروجی مطلقاً ممنوع است قفل مشکلات محله «پنجتن» مشهد با کلید حمایت گشوده می‌شود پرسه کرونا در شهر در پی بی‌توجهی برخی کاسبان و مشتریان به شیوه‌نامه‌های بهداشتی مشهد در وضعیت نارنجیِ پرخطر! بازگشت ۵ پارکینگ مکانیزه به مشهد تا پایان تابستان ۱۴۰۰ شهروند خبرنگار| طبیعت جنگل ارس سیستان، هزار مسجد در استان خراسان رضوی مشهد نارنجی شد (امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) خرداد ماه؛ آغاز آزمایشی فعالیت اولین اتوبوس برقی در مشهد «کشت‌پارک» مشهد اقدامی ابتکاری در کشور است به علت کرونا، برنامه‌های روز قدس در مشهد با شکل و شمایلی متفاوت برگزار شد کرونای هندی هنوز در مشهد دیده نشده است مشارکت نخبگان در تصمیم‌سازی، نقطه مطلوب شورای اسلامی شهر مشهد رضایت مردم و نخبگان از عملکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد
خبر فوری

تختِ ‌گاز مشکلات در خیابان گاز

  • کد خبر: ۱۴۶۴
  • ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۸
تختِ ‌گاز مشکلات در خیابان گاز
اهالی یکی از خیابان‌های قدیمی مشهد از بی‌توجهی مسئولان به انباشت مشکلات خود گله‌مندند

هانیه حسین‌زاده - در ابتدای ورودمان به خیابان گاز‌7 و به سراغ یک مغازه سبزی فروشی می رویم. آقای حسینی فرصت را غنیمت می شمرد و با اشاره به دریچه فاضلاب شهری که وسط خیابان وجود دارد، می گوید: این دریچه فاضلاب خروجی سوسک ها شده است. اگر نزدیک دریچه بروید می بینید که تعداد زیادی سوسک در اطرافش وجود دارد.
به اتفاق به سمت دریچه می رویم و صحت اظهارات آقای حسینی را به چشم می بینم. در همین هنگام، «زهرا خانم» هم از راه می رسد و می گوید: جلوی دریچه فاضلاب منزل ما سوسک ها بسیار بیشتر و بزرگ تر از این تعدادند و حتما از فراوانی آن ها وحشت می کنید.
وی ادامه می دهد: یکی از ساکنان محله چندی پیش مقداری سم و اسید داخل فاضلاب ریخت و درِ آن را بست اما فایده ای نداشت. آن قدر این سوسک ها زیادند که خانواده هایمان آسایش ندارند.طاهری هم می گوید: سوسک ها کم بودند که موش ها هم اضافه شدند. مدتی است که تعداد موش ها و به ویژه موش های بزرگ در محله بسیار زیاد شده و اطراف باکس های زباله جولانگاه آن هاست.


بازار داغ متلک پرانی در پیاده روها
وی با اشاره به مزاحمت های برخی افراد سودجو، مقابل بعضی نمایشگاه‎های اتومبیل بیان می کند: ساعت 6 و 7 بعد از ظهر که جلوی نمایشگاه های اتومبیل شلوغ می شود، رفت و آمد برای من هم که مرد هستم سخت است، چه برسد به دختران و زنان محله که با کلمات آزاردهنده مواجه می شوند و شرم دارند از پیاده رو عبور
کنند.


پارک دوبل خودروها
طاهری اضافه می کند: این خیابان از گذشته تاکنون محل خرید و فروش خودرو بوده است. در گذشته مشکلی نبود اما چند سال است که این خیابان به شدت شلوغ شده و اغلب خودروها به صورت دوبله پارک می کنند. خیلی ها هم در پیاده رو پارک می کنند و مانع تردد عابران می شوند.خانم محبی که چند قدمی با ما فاصله دارد نزدیک می آید و می گوید: وقتی خیابان شلوغ می شود و نمایشگاه داران دیگر جای پارک پیدا نمی کنند، خودروهایشان را در خیابان های فرعی و جلوی پارکینگ همسایه ها پارک می کنند و باعث ایجاد مشکل برای همسایه ها می شوند.
وی با اشاره به کنده کاری گاه و بیگاه و ترمیم بی کیفیت آسفالت توسط شرکت های خدماتی، ادامه می دهد: آسفالت خیایان های این محله بسیار قدیمی است، به طوری که سال ها ترمیم نشده است.

 

 


خطر درختان خشک و هرس نکردن درختان
محبی با بیان اینکه برای قطع درختان چند بار به شهرداری مراجعه کردیم اما پاسخی نگرفتیم، اضافه می کند: حداقل در همین خیابان گاز 5 ، بیش از 100 اصله درخت خشک وجود دارد و با وزش باد شدید خطر شکستگی و سقوط، این درخت ها را تهدید می کند، اما شهرداری آن ها را قطع نمی کند.
او می گوید: حتی برای هرس شاخ و برگ درختان که تردد خودروها را با مشکل مواجه می کند هیچ اقدامی انجام نمی شود. تعدادی از آن ها به آفت دچار شده اند و پشه و موریانه ها در اطراف این درختان فراوان است و مشکلات بهداشتی ایجاد کرده است.


خیابان گاز پل عابر پیاده ندارد
پاکدل که یکی از ساکنان دیگر در خیابان گاز است می گوید: با وجود شلوغی و طول بسیار زیاد، این خیابان به پل عابر پیاده نیاز دارد اما از ابتدا تا انتهای بولوار هیچ پل عابر پیاده ای وجود ندارد. در این خیابان به دلیل وجود نمایشگاه ها و تعمیرگاه های فراوان، مزاحمت ها برای مردم زیاد است و در این بین به دلیل شلوغی و سرعت بالای خودروها، گاه تصادف‌های جرحی فراوانی صورت می گیرد.


بوی نامطبوع در تمام طول سال
خانم خوبان نیز با اشاره به تاریکی معابر می گوید: بعضی خیابان های فرعی خیلی خطرناک است و هر چه به شب نزدیک تر می شویم وحشتمان برای عبور از این محل بیشتر می شود، چرا که حضور معتادان و متکدیان زیاد است.
وی ادامه می دهد: در برخی از نقاط آن قدر بوی نامطبوع فاضلاب زیاد است که این مسأله خیلی عذاب آور شده است. این بو همیشه و در تمام سال وجود دارد اما هرچه هوا گرم تر می شود بوی بد بیشتر در فضا می پیچد.


فضای بازی و پارک نداریم
متین پسربچه ای که گوشه پیاده رو ایستاده است نیز جلو می آید و می گوید: کاش برای ما بچه های این محله هم پارک، فضای سبز یا زمین ورزشی درست کنند تا بتوانیم اوقات فراغتمان را در اینجا بگذرانیم.وی ادامه می دهد: نمی توانیم در خیابان فوتبال بازی کنیم، چون باعث اذیت و اعتراض همسایه ها می شود.


سطح نامناسب پیاده روها
در یکی دیگر از خیابان های فرعی گاز، آقای خیامی که صاحب یک مغازه مس فروشی است می گوید: من سال هاست در این خیابان مغازه دارم اما در این سال ها هیچ اقدامی برای بهسازی و همسطح سازی در این خیابان انجام نشده است.وی چاله های ریز و درشت را که برخی از آن ها عمیق هستند نشان می دهد و بیان می کند: این چاله ها موجب زمین خوردن اغلب عابران، به خصوص کودکان، می شود و در فصولی از سال که بارندگی زیاد است در این چاله ها آب جمع می شود.


ســـوء استــفاده از تاریـکی در برخی از خیابان ها
او با ناراحتی از جدول های شکسته گله می کند و می گوید: مدت هاست که جدول های این خیابان تعویض نشده است، درحالی که این شکستگی ها موجب می شود آب داخل جوی به داخل پیاده رو و خیابان سرازیر شود و آسفالت را زودتر خراب کند.خیامی درباره تاریکی معابرپیاده رو می گوید: در خیابان هایی که روشنایی لازم وجود دارد شاخ و برگ درختان جلوی روشنایی را گرفته است و در برخی از خیابان ها هم روشنایی وجود ندارد و این تاریکی موجب شده است برخی افراد در برخی از خیابان ها از تاریکی به وجود آمده سوء استفاده کنند.


زمینی بزرگ، محل تجمع زباله ها
فاطمه خانم که کودک خردسالش را به همراه دارد می گوید: منزل ما چند خیابان آن طرف تر در خیابان مسلم 8 قرار دارد. در این خیابان زمینی بزرگ و رها شده وجود دارد که مدت ها بدون کاربری مانده و محلی برای تجمع زباله ها شده است. چرا از این زمین که بسیار وسیع است برای احداث پارک و زمین ورزشی استفاده
نمی کنند؟ 

 

مهم ترین دغدغه ها

جولان سوسک و موش ها در خیابان
بازار داغ متلک پرانی در پیاده روها
پارک دوبل خودروها و پارک در پیاده رو
کنده کاری شرکت های خدماتی و ترمیم بی کیفیت آسفالت و همچنین ترمیم نشدن آسفالت‌های قدیمی
هرس نکردن درختان و خطر سقوط درختان خشک
آفت زدگی تعدادی از درختان
نبود پل عابر پیاده
فراوانی تعمیرگاه و نمایشگاه های خودرو و ایجاد مشکل برای ساکنان محل
بوی بد فاضلاب در برخی معابر
نبود فضای سبز و زمین بازی برای کودکان
پیاده روهای ناهموار و جدول های شکسته
انباشت زباله در برخی زمین ها

 

نمای نزدیک

از امتداد خیابان آیت ا... عبادی که به سمت پل نوغان حرکت کنیم، به سومین چهارراه که برسیم و فرمان ماشین را به سمت راست بپرخانیم، تابلوی خیابان گاز هویدا می شود، خیابانی که یکی از محلات قدیمی مشهد در منطقه 3 است. این خیابان از شمال و جنوب با خیابان مسلم شمالی و جنوبی همسایه است. از سمت شرق با بولوار رسالت و خیابان مقداد و از غرب نیز به بولوار شهید استکی می رسد. آن گونه که در تارنمای شهرداری منطقه 3 منعکس شده، عمده فعالیت های جاری در این محور مرتبط با تعمیر و فروش قطعات اتومبیل است. این محور اکنون به عنوان بورس فعالیت هایی همچون نمایشگاه، تعمیرگاه، فروش قطعات یدکی و لوکس اتومبیل و در برخی قسمت ها اوراقی خودرو به شمار می آید، محله ای شلوغ با مشکلاتی عدیده که گله های بسیاری را به دنبال داشته و دارد.

 

وعده ها

سم پاشی برای ریشه کنی موش ها انجام می شود
درختان خشک قطع و از محل جمع می شود
جدول های خراب تعویض می شود
آسفالت پس از اجرای طرح اگو انجام می شود

 

ریشه کنی موش ها امکان پذیر نیست
به سراغ شهردار منطقه 3 می رویم تا توضیحات حجت فرقانی را در مورد مشکلات خیابان گاز بشنویم. وی با بیان اینکه حضور موش ها در این محله به دلیل وجود سیلوى گندم، راه آهن و طرح اگوست، مى گوید: با توجه به تعداد زیاد موش ها در این منطقه، ریشه کن کردن آن ها امکان پذیر نیست.
وى ادامه مى دهد: با هماهنگى با حوزه خدمات شهرى، با استفاده از تله هاى شیمیایی، سنتى و نیز ورود شرکت هاى دانش بنیان، تا حدودى از تعداد موش ها کاسته شده است.
فرقانی بیان می کند: برای ریشه کنی موش ها در این منطقه تلاش های زیادی انجام می شود اما با وجود منابع بزرگ تغذیه در این محله ریشه کن شدن موش ها امری سخت و دشوار است. اداره آب و فاضلاب هم برای مقابله با سوسک ها سم پاشی کرده است.شهردار منطقه 3 درباره آبیاری درختان در معابر فرعی خاطرنشان می کند: آبیاری درختان در معابر فرعی به عهده شهرداری نیست و شهرداری مسئولیت آبیاری فضای سبز و درختان را در معابر اصلی بر عهده دارد. در طرحی که شهرداری پیشنهاد کرده، قرار شده است اگر آبیاری درختان توسط شهروندان انجام شود تخفیفاتی در عوارض شهرداری آن ها انجام می شود.وی با بیان اینکه برخی شهروندان در آبیاری درختان همکاری نمی کنند، می افزاید: اگر درختان در محله ای خشک شده باشند، این مسئله به درخواست شهروندان در کمیسیون ماده 7 مطرح و توسط سازمان فضای سبز شهرداری و منطقه بازدید صورت می گیرد و رأی بریدن درخت صادر می شود، در غیر این صورت هیچ برشی انجام نمی شود.فرقانی بیان می کند: با توجه به عرض کم معبر خیابان گاز این خیابان نیازی به پل عابر پیاده ندارد و اگر شهروندان درخواست پل عابرپیاده دارند باید به صورت مکتوب درخواست بدهند و شهرداری این درخواست را به سازمان ترافیک اعلام و در صورت نیاز و موافقت، سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی اقدام به احداث پل خواهد کرد.فرقانی بیان می کند: بهسازی و همسطح سازی حاشیه خیابان گاز در حیطه مسئولیت شهرداری است و بررسی های لازم اجرا و انجام شده است و بهسازی پیاده روهای معابر فرعی در صورتی به عهده شهرداری است که در طرح بهساز از آن یاد و این مهم در معاونت شهرسازی بررسی شده باشد.وی با اشاره به تعمیر و تعویض جدول ها، ادامه می دهد: این برنامه یک طرح است و پس از اجرای طرح اگو در این منطقه آسفالت و جدول ها تعمیر و تعویض خواهند شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}