مدارس خراسان رضوی تعطیل شد پایان سرگردانی ایرانیان در امارات راه اندازی کمپین «همه در خانه می‌مانیم» در انزلی اخطاریه هواشناسی درباره متلاطم شدن دریای خزر کشف ۳۰هزار لیتر الکل و ۱۰هزار ماسک در خراسان رضوی کیت تشخیص قطعی کرونا هفته آینده در کشور تولید می شود احتمال نیاز به بیمارستان صحرایی در قم مبتلایان قطعی کرونا به ۳۸۸ نفر رسید/ تعداد جانباختگان به ۳۴ تن برگزاری پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا در مدارس بستری ۹۴ مورد مشکوک به کرونا در مشهد تست کرونا معصومه ابتکار مثبت شد کرونا نمازجمعه مشهد را لغو کرد کشف ۱۵ تن موادمخدر در کشور پیشنهاد خانه سینما برای تعطیلی فیلم‌سازی "نرجس" تنها نیست تلاش وزارت خارجه ایران برای برقراری پرواز‌ها به امارات لغو اسکان نوروزی فرهنگیان در مدارس خراسان رضوی تعلیق پرواز‌های ایران توسط سازمان هواپیمایی هندوستان ۲۶ فوتی و ۲۴۵ ابتلا به کرونا در کشور تا امروز ۹۸/۱۲/۰۸
خبر ویژه
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار از حفاظت و مرمت سردرب ورودی قدیمی‌ترین بیمارستان این شهر خبر داد.

به گزارش شهرآرانیوز، برآبادی افزود: در راستای برگزاری همایش یکصدمین سالگرد تاسیس بیمارستان حشمتیه سبزوار، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تصمیم به مرمت، بازسازی و احیاء این سردر زیبا و نفیس دارد.

 

او ادامه داد:با رایزنی‌های بعمل آمده و مجوز شورای راهبردی پایگاه قرار شد سردر بیمارستان در محل فعلی خود تثبیت و بازگشائی شود.

 

برآبادی اظهارکرد: بیمارستان حشمتیه با همت مرحوم دکتر قاسم غنی پزشک، ادیب و سیاستمدار مشهور و با کمک سالار حشمت حاکم وقت سبزوار در سال ۱۲۹۸ شمسی با جمع آوری کمک از مردم و بزرگان شهر احداث شد و از همه شهر‌های اطراف برای مداوا به سبزوار می‌آمدند.

 

برآبادی ادامه داد: بیمارستان حشمتیه مکانی بود که برای هزینه درمان فقرا و مستمندان با وقف چندین ساعت آب توسط خیرین کاری می‌کردند تا افراد بی بضاعت با چشمی گریان برای نداشتن هزینه درمان بازنگردند و هزینه درمان از آن‌ها دریافت نمی‌شد.

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار یادآورشد:مرمت و بازپیرائی این سردر علاوه بر احیاء خاطرات شهروندان گامی در راستای حفاظت از میراثی ارزشمند و بزرگداشت سنت وقف خواهد بود.

 

او گفت: سردر بیمارستان حشمتیه در کوچه نواب صفوی ۴ که به کوچه بیمارستان شهرت دارد در ناحیه لچکی بالای تاق خود دارای تزئینات زیبای گره چینی آجری است و رخبام آجری ارزشمند زیبائی دارد.

 

برآبادی افزود: اقدامات لازم برای ثبت این سردر در فهرست آثار ملی کشور از سوی پایگاه میراث فرهنگی آغاز شده است.

 

نام قدیم سبزوار، بیهق بوده است، بیهق بر سرراه ابریشم قرار داشته و به عنوان یکی از مراکز تمدنی ایرانی پیش از اسلام مخصوصاً در عصر اشکانیان و ساسانیان آباد بوده است، سبزوار در فاصله حدود ۲۴۰ کیلومتری از مشهد مرکز خراسان رضوی قرار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}