پیش‌بینی هواشناسی مشهد و خراسان رضوی (شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳) | تداوم وزش باد شدید تا چهارشنبه آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از فردا (۶ خرداد ۱۴۰۳) بنیان خانواده نقشی تأثیرگذار در حفظ و بهبود سلامت روانی و اجتماعی دارد کابوس‌های شدید، نشانه بیماری‌های خودایمنی مزمن هشدار: مکمل‌های روغن ماهی برای افراد سالم خطرناک هستند ۷ عبارت رایج کسانی که فقط تظاهر به خوشحالی می‌کنند دختران خود را هیچ‌وقت نصیحت نکنید! بانوی مرگ مغزی به چهار بیمار زندگی دوباره بخشید (۵ خرداد ۱۴۰۳) از عذرخواهی‌کردن خجالت نکشید | ۷ راهکار برای یک عذرخواهی صمیمانه پیش‌بینی بارش باران در نقاط مختلف کشور تا چهارشنبه (۹ خرداد ۱۴۰۳) انتقاد بازنشستگان از هزینه‌های بالای درمان |  خدمات درمانی باید در دسترس و کاملاً رایگان باشد حقوق بازنشستگان نهایت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است آیا متناسب‌سازی حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا می‌شود؟ (۵ خرداد ۱۴۰۳) رعدوبرق جان مرد شصت‌ساله در شهرستان ورزقان را گرفت چطور با سوگ جمعی کنار بیاییم؟ توضیحات یک کارشناس صنعت هوایی درباره نکات کلیدی سقوط بالگرد رئیس‌جمهور
سرخط خبرها

احکام جدید حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین‌اجتماعی چه زمانی صادر می‌شود؟ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳)

  • کد خبر: ۲۲۵۱۳۴
  • ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۶
  • ۲۲
احکام جدید حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین‌اجتماعی چه زمانی صادر می‌شود؟ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳)
نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: مقصود قانون‌گذار افزایش مستمری‌ها مطابق سبد معیشت خانوار‌ها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می‌شود.

 به گزارش شهرآرانیوز، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قول داده افزایش حقوق بازنشستگانِ این صندوق از اردیبهشت ماه اعمال می‌شود، اما هنوز میزان این افزایش مشخص نیست، ضمن اینکه از فحوای اظهارات مقامات سازمان این‌چنین برمی‌آید که امسال هم قرار نیست ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اجرا شود و بازنشستگان بازهم مشمول مصوبات مزدیِ ناچیزِ شورایعالی کار خواهند بود.

علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در گفتگوی زیر با تاکید بر لزوم اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی می‌گوید: مقصود قانون‌گذار افزایش مستمری‌ها مطابق سبد معیشت خانوار‌ها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می‌شود.

مبنا و معیار افزایش سالیانه مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؛ چرا معمولاً این افزایش به مصوبات مزدی شورایعالی کار محدود می‌شود آنهم درحالیکه قانون هیچ محدودیتی در این زمینه تعریف نکرده است؟

تعیین مستمری و حقوق بازنشستگان، با استناد به ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تا حدودی متاثر از ماده ۴۱ قانون کار است، البته در ماده ۱۱۱ نیامده که افزایش حداقل مستمری باید برابر با افزایش حداقل مزد باشد بلکه تاکید کرده افزایش مستمری نباید از افزایش حداقل مزدِ مصوب شورایعالی کار کمتر باشد بنابراین راه باز است که افزایش حداقل مستمری بازنشستگان بیشتر از افزایش حداقل مزد کارگران شاغل باشد؛ اما ماده اصلی و مادر، ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی‌ست؛ به عبارت دیگر، ماده ۱۱۱ در دل ماده ۹۶ قرار دارد.

مسیر افزایش مستمری بازنشستگان این است که هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، پیشنهادی تدوین و به هیات دولت ارائه می‌کند. تاکید ماده ۹۶ بر جبران هزینه‌های متورم زندگی در طول یکسال است، یکی از مراجع محاسبه‌ی جبران هزینه‌های زندگی، متوسط نرخ تورم رسمی‌ست که از سوی مراکز ذیربط از جمله بانک مرکزی و مرکز آمار ایران هر ساله ارائه می‌شود، اما این، تمام ماجرا نیست. 

معنای «افزایش سالیانه هزینه‌های زندگی بازنشستگان» چیست؛ آیا منظور این است که مستمری‌ها به اندازه نرخ تورم رسمی اعلامی افزایش یابد یا سازمان مکلف است سبد هزینه‌های خانوار‌های بازنشسته را محاسبه کند؟

ببینید میزان افزایش هزینه‌های زندگی بازنشستگان با نرخ تورم رسمی اعلامی انطباق ندارد. ماده ۹۶ با هوشمندی بسیار نوشته شده چراکه آنجا از یک سبد هزینه‌ای صحبت می‌کند که ممکن است تورم آن بیشتر از نرخ تورم متوسط باشد؛ ترکیب اقلام این سبد، عموماً کالا‌ها و خدمات ضروری‌ست؛ درواقع این سبد همان سبد معیشت خانوار‌های کارگری‌ست.

 در حالت کلی کالا‌ها و خدمات، به سه دسته تقسیم می‌شوند، کالا‌های ضروری، کالا‌های نرمال و در نهایت، کالا‌های لوکس و تجملی. کالا‌های ضروری، از نظر اقتصادی، «کالا‌های کم‌کشش» هستند به این معنا که هرچقدر قیمت‌شان افزایش یابد، مصرف‌شان چندان کاهش نمی‌یابد یعنی حساسیت‌شان نسبت به قیمت بسیار بسیار پایین است؛ بنابراین افزایش قیمت این کالا‌ها در سبد هزینه‌ای، معمولاً بیشتر از افزایش قیمت متوسط کالا‌ها و خدمات است. در کالا‌های نرمال، حساسیت یک به یک است یعنی اگر یک واحد قیمت افزایش یافت، یک واحد مصرف کاهش می‌یابد. کالا‌های لوکس متفاوت و کاملاً پرکشش هستند به عبارت دیگر الگوی مصرف‌شان به شدت به تغییرات قیمت و حتی زمزمه‌های این تغییرات وابسته است. حالا در محاسبه‌ی متوسط تورم، هر سه گروه کالایی در سبد محاسبات رسمی می‌آید در حالیکه وقتی ما در مورد معیشت کارگران بازنشسته یا شاغل صحبت می‌کنیم، صحبت از سبد کالا‌های ضروری‌ست که بعضاً تعدادی از کالا‌های نرمال هم در این سبد دیده می‌شود لاجرم تورم این سبد، از نرخ تورم رسمی معمولاً بیشتر است. 

سبد هزینه‌های بازنشستگان با متوسط کلی قیمت‌ها متفاوت است؛ فرض کنید اگر سال پایه را ۱۰۰ و شاخص عمومی قیمت‌ها را ۴۰ بگیریم، قیمت سبد عمومی ۱۴۰ می‌شود، اما وقتی به سبد معیشت خانوار‌های کارگری به شیوه‌ای واقعی نگاه می‌کنیم، قیمت آن ۱۶۰ است؛ بنابراین هیات مدیره تامین اجتماعی رسالت دارد که به این مباحث توجه کند و براین اساس پیشنهاد خود را به هیات وزیران ارائه نماید.

یعنی هیات مدیره تامین اجتماعی وظیفه دارد سبد معیشت خانوار‌های بازنشستگان را محاسبه کند و براساس آن، پیشنهادی برای افزایش مستمری‌ها ارائه دهد؟

بله این وظیفه را براساس قانون برعهده دارد، اما معمولاً به آن عمل نمی‌کند؛ سبد معیشت بازنشستگان محاسبه نمی‌شود و به همان اعداد و ارقام مصوب شورایعالی کار اکتفا می‌کنند.

حالا امسال چرا این اندازه تاخیر افتاده؛ اگر قرار است در اردیبهشت افزایش مستمری‌ها اعمال شود، باید پیش از اینها پیشنهاد تامین اجتماعی به هیات دولت می‌رفت.

ببینید مسیر اینگونه است که مدیرعامل سازمان پیشنهادی را تهیه می‌کند و این پیشنهاد به هیات مدیره سازمان می‌رود؛ هیات مدیره ممکن است این پیشنهاد را دربست بپذیرد، ممکن است آن را جرح و تعدیل کند و رفت و برگشت اتفاق بیفتد؛ اما در نهایت باید این پیشنهاد به تایید هیات مدیره برسد؛ بعد از آن، به هیات دولت ارجاع می‌شود و دولت هم باید این پیشنهاد را در دستور کار هفتگی خود قرار دهد؛ دولت هم ممکن است به دلیل حجم بالای طرح‌ها و پیشنهاداتِ در دستور، پیشنهاد را فوری تصویب نکند. در حال حاضر، هنوز تامین اجتماعی پیشنهاد خود را به هیات دولت ارائه نداده است.

شما فکر می‌کنید کار تا پایان اردیبهشت، تا زمان پرداخت مستمری‌ها تمام می‌شود؟

مدیرعامل تامین اجتماعی قول داده این اتفاق بیفتد؛ مذاکراتی هم با نمایندگان کانون عالی بازنشستگان داشته‌اند؛ در جلسه قبلی به توافق نرسیده‌اند، اما احتمالاً در جلسه اخیر به توافق برسند؛ حالا باید مدیرعامل مسیر قانونی کار را طی کند تا پیشنهاد هرچه زودتر به هیات دولت برود. تا این مراحل طی نشود، تامین اجتماعی قادر به پرداخت مستمری‌های افزایش یافته نیست؛ من فکر می‌کنم علی‌القاعده این هفته یا هفته بعد کار به سرانجام برسد.

اما نکته اینجاست که صدور احکام جدید بازنشستگان چندان طول نمی‌کشد؛ صدور احکام به صورت الکترونیک و آنی انجام می‌شود؛ یعنی فرمول جدید را که به نرم‌افزار بدهند، خیلی سریع در چشم‌به هم زدنی، احکام جدید صادر می‌شود؛ بنابراین مشکلی در اجرا نیست فقط باید مراحل اداری کار طی شود که امیدواریم همین هفته کار تمام شود و بازنشستگان از انتظار نجات یابند.

منبع: ایلنا

گزارش خطا
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۷
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
3
با عرض سلام همیشه حقوق ما کمتر از لشکری و کشوری بوده تا حدودی علت را میدانیم اما نمیتوانیم کاری بکنیم مریض و ناتوان هستیم به امید دیدار
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
3
باسلام خدمت شما توروخدا تو توروقران این حقوق بازنشستگان مستمری بگیران تامین اجتماعی روکی دیگه میخوان افزایش دهندامروز۱۱اوربیهشت هست ولی هیچ معلوم نیست که دیگه میخوان حقوق بازنشستگان مستمری بگیران تامین اجتماعی رو افزایش دهندتوروبه ناموس تون زودتری افزایش دهیدگرفتاریم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
1
2
اینهادوروقمگویند
همیشاندوروقمیگویند
وقت
دوروقدوروق
تاکی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
3
هر چی حرف میزنید آخر سر کار خودتونو انجام میدید پس زر مفت نزنید
پرهام ایزدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
آفرین همش حرف مفت میزنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
هرموقع یارانه ها از صندوق تامین اجتماعی پرداخت شدچی تهش موند اون موقع نوبت ماست عزیزم
مختار زارع فرزنده شهید محمد رحیم زارع برادر شهید قنبر زارع برادر جانباز حمزه زارع
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
1
3
روز اول گفتم فقط با زندگی بازنشستی دارند بازی میکنند فقط دورغ دورغ دورغ من یکی از زن بچه هام خجالت میکشم شما چطور
مهدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
همش حرف دریغ از عمل کردن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
1
کدوم کار.این نمایش بایداجرابشه.فکرپلیدی که بانقش بازی کردن اجرامیشه دیگه نیازی به هردقیقه بازگوکردن نداره.این جلسه های الکی برای گذرزمان هستش تاذهن مستمری بگیرآماده بشه وبه خودش بقبولانه
کارگر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
همه مسعولان بفکر جیب خودشان هستند سال تمام شد ئک کارساده رو نمی تونند اجرا کنند بازنشسته چه گناهی کرده که روریشان به دست مردان بی لیاقت افتاده ننگ بر شما
حسن
United States of America
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
انشااله مردادماه اضافه میشه
مستمری بگیر تامین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
1
سلام مدیر عامل و هئیت مدیر سازمان تامین اجتماعی و در کل کسانی که می خواهند برای افزایش حقوق ما تصمیم گیری کنند اول فیش دریافتی خودشان از صندوق تامین اجتماعی که متعلق به بازنشستگان است را به نمایش بگذارند تا ما بازنشستگان ببینیم ماهانه چقدر پول از صندوقی که مال بازنشستگان است بعنوان حقوق میبرند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
یک مسول غیر نجومی بگیر پیدا نمیشود وبگوید این عدد 22درصدرا از کجا اوردهاست
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
1
شما که رسانه هستید به گوش آقایون برسونید ، مگه چقدر اضافه میشه که تو گِل موندید .یه وعده نهار نخورید بوجه تامین میشه.
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
1
فقط خجالت بکشید پیش زن وبچه ها تون.
پرهام ایزدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
اینا خجالت سرشون نمیشه
اسداله
United States of America
۲۲:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
2
باسلام ،ضمن خسته نباشی خدمت دست اندر کاران و متولیان تعیین تکلیف اضافه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، همانگونه که مستحضرید ، مطابق جدول مندرج بر اساس حروف الفبا از 22 هر ماه واریز حقوق بحساب مستمری بگیران و بازنشستگان انجام می گیرد ،
از هم اکنون تا جلسه به توافق رسیدن و تأمل با دولت مکرم و تایید دولت و صدور احکام و واریز حقوق من بازنشسته 8 روز کاری مهلت دارید ،
انصافاً اینقدر بازنشستگان تامین اجتماعی را نچزانید.
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
0
چرا بازنشستگان تامین اجتماعی جزو هیچ قانونی نیستند وچرا در وزارت کار و رفاه اجتماعی اینهمه مشکل لا ینحا وجود داره وکسی نمی خواد مشکل حل بشه از همه وزارت خانه ها مشکلات بیشتره ولی گوش شنوا نیست چرا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
0
0
اگر واقعا مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی ماده ۱۱۱و۴۹ سازمان تامین اجتماعی را هرسال برای بازنشستگان ومستمربگیران تامین اجتماعی اجرا نکند دیگر نباید انرا مدیر نامبرده بکله ایشان قدر اجرائی را ندارد تنها بفکر گرفتن حقوق های نجومی و دریافتی اضافه کاری های بالای خودش است تا زمانیکه در سازمان مشغول بکار باشد
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۲
0
0
آقایان همه تخته کنید برید منزل ، کسی به شما گوش نمیده یعنی اگه تا حالا کسی گوش داده بود وضع اینشکلی نبود خودتون و ما را زحمت ندید همینه که هست
یوسف یاوری
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۳
0
0
واقعا خسته نباشید ما مستمری بگیران تامین اجتماعی رو جزع مردگان گذاشتید آخر وجدانتان کجا رفته من یک بیمار کمایی هستم در ماه فقط 1میلیون و هشتصد هزار تومان پول دارو میدهم انصاف داشته باشید و...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۴
0
0
تا کار فرماها هستند انهم دولت که خودش کار فرما است نمایندگان کارگر هیچ کاره اند تصمیم را نماینده کار فرگا میگی رد چون خودش کارفرما است وزیر کار هم این وسط مداد است اختیاری ندارد چون نه کار و نه کارگر میفهمد ان زمان با مشقت فراوان کار کردیم حتی در جبههای جنگ ولی الان تمام کار را دستگاه انجام میدهد اینها فکر میکنند بیست سال پیش هم همینجوربوده حق خوردنیه نه گرفتنی
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->