ویدئو | اقدام عجیب خلبان ایرانی علیه مسافران ناراضی کیش - تهران فعالیت حضوری مدارس و دانشگاه‌ها فردا (شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰) بررسی می‌شود مدارس قوچان فردا (شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰) تعطیل شدند محدودیت‌های تزریق واکسن آسترازنکا در مشهد اعلام شد (۸ بهمن ۱۴۰۰) ویدئو | تزریق دوز سوم واکسن کرونا اجباری خواهد شد (۸ بهمن ۱۴۰۰) کشف جسد یک زن میانسال در ارتفاعات زکریای مشهد آخرین آمار کرونا تا ۸ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۶۷۵۷ ابتلا و ۲۳ فوتی جدید کرونا در کشور اثربخشی دُزهای یادآور در کاهش خطر مرگ ناشی از اُمیکرون چقدر است؟ معاون وزیر بهداشت: ۲ دوز واکسن فقط ۱۰ درصد ایمنی در مقابل اومیکرون ایجاد می‌کند مشهد نارنجی شد | شهرهای قرمز به عدد ۷ رسیدند + نقشه رنگ بندی چند روش عالی برای درمان‌ خانگی سرماخوردگی موجودی آسترازنکا در خراسان رضوی تمام شد وزیر بهداشت: عملا وارد پیک ششم شده‌ایم آخرین آمار کرونا تا ۷ بهمن ۱۴۰۰ | شناسایی ۱۴۲۸۵ بیمار جدید در کشور، فوت ۳۰ تن دیگر حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ مشخص شد (۷ بهمن ۱۴۰۰) قتل پدر به دست فرزندش در رفسنجان کرمان ضرورت تعیین دستمزد واقعی و بهبود قدرت معیشت کارگران در سال آینده دستگیری افرادی که به اسم دوربین مخفی مردم را اذیت می‌کردند + فیلم نگاهی به واقعه محاصره لنینگراد واژگونی مینی بوس در جاده سنتو مشهد + فیلم
خبر فوری
کسانی که قبلا کرونا گرفتند، به کرونای دلتا مبتلا می‌شوند؟
یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری درباره ابتلا به ویروس دلتا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شهرآرانیوز، دکتر ایمان قاسم زاده، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: سویه دلتا جمعیت‌های زیادی را تهدید می‌کند و افرادی که قبلا کرونا گرفتند می‌توانند با این سویه دلتا به بیماری شدیدتری مبتلا شوند و حتی آن‌ها را به بستری، حتی بخش مراقبت‌های ویژه پیش ببرد و حتی افرادی قبلا کرونا گرفتند و شاید بستری ساده داشته و خوب شدند، درگیری شان با دلتا آنقدر شدید باشد که حیات آن‌ها را با خطر مواجه کند.

دکتر ایمان قاسم زاده درباره ویروس دلتا اظهار کرد: دلتا سویه هندی ویروس کروناست و در زمان گسترش جهانی، صلاح ویروس‌ها در مقابل سیستم ایمنی بدن افراد و دارو‌هایی که برای درمان به کار می‌رود، تغییرات ژنتیکی است.

وی افزود: ویروس دائم خود را تغییر می‌دهد تا بتواند بقای خود را حفظ کند و در نتیجه برای بقا و رسیدن به این مسئله تغییرات ژنتیکی می‌دهد و در هر لحظه در هر گوشه از دنیا ممکن است این موتاسیون پیش بیاید.

قاسم زاده با اشاره به اینکه برخی تغیرات ویروس‌ها اینقدر جزئی است که شاید متوجه نشویم و بیماران را به شکل سویه‌های قبلی ببینیم و درمان کنیم، گفت:، اما برخی تغییرات فوق العاده بارز است و می‌تواند در بقای ویروس خیلی مهم بوده و تغییر مشخصی است که سیستم ایمنی فرد را با چالش مواجه و افرادی که با این ویروس سر و کار داشتند را دوباره دچار بیماری شدیدتری بکند و درباره دلتا همین اتفاق و تغییر ژنتیکی مهم رخ داده و در دلتاپلاس نیز تغییر اضافه تری دارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: سویه دلتا جمعیت‌های زیادی را تهدید می‌کند و افرادی که قبلا کرونا گرفتند می‌توانند با این سویه دلتا به بیماری شدیدتری مبتلا شوند و حتی آن‌ها را به بستری، حتی بخش مراقبت‌های ویژه پیش ببرد و حتی افرادی قبلا کرونا گرفتند و شاید بستری ساده داشته و خوب شدند، درگیری شان با دلتا آنقدر شدید باشد که حیات آن‌ها را با خطر مواجه کند.

وی با اشاره به اینکه ایمنی ابتلا به کرونا ماندگار نیست، تصریح کرد: ایمنی برخی مانند سرخک مادام العمر است، اما ایمنی آنفلوانزا تقریبا سالیانه است تا سویه جدید وارد شود؛ لذا ایمنی ابتلا به کووید۱۹ ماندگار نیست و ممکن است افراد سه تا چهار ماه دیگر مجددا مبتلا شوند و در ویروس دلتا که عملا با سویه جدید مواجه هستیم، شاید اینجا اثر حفاظتی مهمی در مقابل سویه دلتا نداشته باشیم.

قاسم زاده در ادامه درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم گفت: متاسفانه این گلایه را داریم که سطح رعایت مردم خیلی پایین آمده و انتظار داریم مردم شهر فرهنگی کرمان بهتر باشند، هرچند در مرکز استان وضعیت بهتر است، اما در شهرستان‌ها این مسئله بدتر است و عوارض آن به خود مردم برمی گردد.

وی تصریح کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کار جمعی است و باید کل جمعیت مراعات کنند تا کل جامعه حفاظت شوند. توقع داریم همه مردم پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره راه‌های انتقال ویروس کرونا بیان کرد: بیشتر انتقال‌های تنفسی درمورد کرونا مطرح است و مهم‌ترین عامل تجمع است. ما با هر تجمعی در شرایط قرمز مخالف هستیم چراکه هر تجمعی به ویژه در فضای بسته، انتقال را تسریع می‌کند و تجمع در فضای باز در سویه دلتا نیز خطرناک است و بنده موردی سراغ دارم که در یک باغ کل جمعیتی که حضور داشتند، آلوده شده اند.

وی تاکید کرد: مردم باید حتما فاصله یک و نیم تا دو متر را رعایت و از ماسک به درستی استفاده کنند. ماسک باید از بالای بینی تا زیر چانه را پوشش بدهد، اینکه بینی بیرون باشد، عملا ماسک نزدن است و ارزشی ندارد.

قاسم زاده با اشاره به اینکه سرایت پذیری سویه دلتای کرونا خیلی بیشتر از سویه‌های قبلی است و انتظار است مردم بیش از پیش رعایت کنند، افزود: دلیلی ندارد مردم برای کار‌های غیرضروری از خانه بیرون بیایند. تاکید داریم فقط برای کار‌های خیلی ضروری آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت خیلی وسواسی از منزل خارج شوند و نباید در این زمینه کوتاهی کنیم و باید کار‌های غیرضروری را به آینده واگذار کنیم تا پوشش واکسیناسیون در کشور بهتر شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: در دنیا تنها راهی که توانستند با این همه گیری مقابله کنند، پوشش واکسیناسیون همگانی، عدم حضور و تعطیلی‌ها در مناطق قرمز کرونایی است. اما در استان و کشور ما در وضعیت قرمز، افراد زیاد رعایت نمی‌کنند و و اجرای محدودیت‌ها کنترل نمی‌شود.

وی افزود: ضروری‌ترین کار در وضعیت کنونی، واکسیناسیون است و جمعیتی که تاکنون واکسینه شده اصلا قابل قبول نیست. باید واکسیناسیون افراد جامعه به بالای ۷۰ یا ۸۰ درصد برسد تا به جایی برسیم پروتکل‌ها اجباری نباشد.

قاسم زاده در بخش دیگری از سخنانش درباره انتقال ویروس کرونا از سطوح بیان کرد: شایع‌ترین راه انتقال ویروس‌های تنفسی، سطوح و تماس از طریق قطرات تنفسی است، اما درمورد سویه‌های وحشی کروناویروس از جمله کووید۱۹ انتقال سطوح کمرنگ‌تر و راه تنفسی راه غالب بوده است.

وی با اشاره به اینکه انتقال ویروس کرونا از سطوح کاملا منتفی نیست، تصریح کرد: همچنان بر زدن ماسک به صورت جدی برای حفاظت خود و مردم جامعه تاکید داریم و اینکه افراد از منزل بیرون نیاند و به هیچ عنوان در تجمعات شرکت نکنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}