خبر فوری
«ویکتوزا» انسولین نیست، افراد غیردیابتی استفاده نکنند!
مدیر غذا و داروی معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: برخلاف باور برخی، داروی «ویکتوزا» انسولین به‌حساب نمی‌آید.

گروه سلامت و پزشکی شهرآرانیوز | مدیر غذا و داروی معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: برخلاف باور برخی، داروی «ویکتوزا» انسولین به‌حساب نمی‌آید.


دکتر جبرائیل موفق خاطرنشان کرد: این دارو برای تحریک غده پانکراس در بدن است تا انسولین ترشح کند؛ بنابراین این دارو را انسولین نمی‌دانیم.


وی درباره استفاده بیماران غیردیابتی از این دارو و سایر دارو‌های ویژه بیماران دیابتی متذکر شد: هر دارویی باید در راستای مصارف اصلی خود تجویز شود، مگر آنکه به تشخیص پزشک معالج، جایگزین داروی اصلی شود. یکی از اشتباهات بزرگ بیماران غیردیابتی که به چاقی و اضافه‌وزن مبتلا هستند، دریافت دارو‌های افراد دیابتی برای کاهش وزن است که به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. ضمن آنکه باتوجه‌به محدودیت‌هایی که گاهی در تأمین این دارو‌ها وجود دارد، بیماران دیابتی دچار مشکل می‌شوند.


موفق به سامانه ثبت‌نام انسولین در معاونت درمان اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه بیشتر برای پایش و شناسایی تعداد بیماران واجد شرایط دریافت انسولین است تا بتوانیم آمارمان را به‌روز کنیم. در کنار انسولین، داروی سلسپ هم در این سامانه ثبت می‌شود. «سلسپ» ویژه بیماران پیوند کلیه و پیوند اعضاست که اکنون برخلاف محدودیت‌هایی که در تهیه و توزیع آن داریم، خوشبختانه مشکلی در تأمینش وجود ندارد.


مدیر غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در پایان به وضعیت انسولین پرداخت و تصریح کرد: خوشبختانه در هفته‌های گذشته مشکلی در زمینه تأمین انسولین و توزیع آن در داروخانه‌ها نداشتیم و به‌اندازه مصرف بیماران دیابتی انسولین وجود دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}