مهم‌ترین رسالت صالحین بسیج، هدایت جامعه است مشهد را دست کم نگیریم فرهنگ رضوی؛ پیشرانِ تحققِ «جهان‌شهر» شوق زیارت در لالایی مشهد توسعه پایدار مشهد با الگوی «خادم، زائر، مجاور» ماجرای مسلمان شدن مجازی مرد رومانیایی در ارتباط با حرم مطهر رضوی آیت الله علم الهدی: رسالت روحانیت رویارویی با جاهلیت است آیت‌الله علم‌الهدی: دشمن از وحدت شیعه و سنّی هراس دارد | "مرگ بر آمریکا" تبدیل به گفتمان شده است آذین‌بندی مشهدالرضا (ع) هم‌زمان با میلاد پیامبراکرم (ص) و امام جعفرصادق (ع) ویژه برنامه های حرم مطهر امام رضا برای جشن‌های ولادت پیامبر اعظم (ص) و امام صادق (ع) آیت ا... علم الهدی: کشور بدون کار جهادی اداره نمی‌شود به‌وقت شادی، به‌افق معرفت یادی از سنت برپایی جشن و شادمانی در حرم مطهر امام رضا (ع) هم‌زمان با شروع ماه ربیع‌الاول درباره تاریخ ملک الشعرایی آستان قدس رضوی | درگَهی کایینه اش آیین عرش کبریاست آغاز چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان» به میزبانی مشهد برگزاری جشن‌های همدلانه «هفته وحدت» در خراسان رضوی تاریخ زیارت‌نامه‌خوانی در مشهد قدیم تا امروز عکس ضریح دوست در قاب چشم‌ها | روایتی از تاریخچه ضریح های حرم امام رضا (ع) امام جمعه مشهد: آمریکا برای راه‌اندازی جنگ شیعه و سنی کور خوانده است
خبر فوری
گزارشی از گستردگی خوان کرم امام رضا (ع) در وضعیت دشوار موج پنجم بیماری کرونا
آستان قدس رضوی که مدیریت همه موقوفات و نذورات امام رضا (ع) را به عهده دارد، از زمان شیوع بیماری کرونا برای همسایگان امام مهربانی‌ها اقدامات مختلفی انجام داده است؛ از تهیه بسته‌های بهداشتی و معیشتی گرفته تا تخفیف در اجاره‌بها و...، اما وضعیت دشوار موج پنجم باعث شد تا این خدمات‌دهی گسترده‌تر شود و شکل دیگری به خود بگیرد.

نجمه موسوی‌زاده | شهرآرانیوز؛ زندگی کنار بارگاه آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) طعم دیگری از همسایگی دارد. کافی است مشهدی باشی و گره‌ای در زندگی‌ات پیش بیاید. همان موقع که از همه‌جا و همه‌کس قطع امید کرده‌ای، راهی حرم می‌شوی و زنگ در خانه حضرت رضا (ع) را می‌زنی. مجاوران حضرت مدد آقا را در زندگی‌شان کم ندیده‌اند. در روز‌هایی که حال شهرمان به‌علت شیوع بیماری کرونا خوب نیست، چشم امید همسایگان باز هم به کرم مولایشان است.

آستان قدس رضوی که مدیریت همه موقوفات و نذورات امام رضا (ع) را به عهده دارد، از زمان شیوع بیماری کرونا برای همسایگان امام مهربانی‌ها اقدامات مختلفی انجام داده است؛ از تهیه بسته‌های بهداشتی و معیشتی گرفته تا تخفیف در اجاره‌بها و...، اما وضعیت دشوار موج پنجم باعث شد تا این خدمات‌دهی گسترده‌تر شود و شکل دیگری به خود بگیرد.

حسابی که به نام امام رضا (ع) تسویه شد

پرداخت هزینه‌های بستری و درمان بیماران کرونایی برای خانواده‌هایی با درآمد متوسط سخت و دشوار است، چه برسد برای خانواده‌های کم‌برخورداری که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند. یکی از طرح‌هایی که آستان قدس رضوی برای کمک به مجاوران حضرت رضا (ع) اجرا کرده است، تأمین هزینه‌های درمانی است، با عنوان «آقا حساب کرده‌اند». مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در این‌باره توضیح می‌دهد: خرید و تزریق دارو، تهیه کپسول اکسیژن و... برای یک بیمار کرونایی با دفترچه درمانی حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و به‌صورت آزاد بیش از ۴ میلیون تومان می‌شود. حال اگر در یک خانواده چند نفر مبتلا شده باشند، هزینه درمان خیلی زیاد خواهد بود.

هادی غلامی ادامه می‌دهد: آستان قدس رضوی وظیفه خود می‌داند تا در این اوضاع خاص به کمک مجاوران حضرت رضا (ع) بیاید و بسته به نیاز افراد، هزینه‌های درمانی خانواده‌های کم‌برخوردار را تا ۱۰۰ درصد پرداخت کند.

او با اشاره به اینکه کانون خادمیاران هر منطقه و محله از ابتدای شیوع بیماری کرونا خانواده‌های کم‌بضاعت در نقاط مختلف مشهد را شناسایی کرده‌اند، می‌افزاید: از همان زمان که موضوع بیکاری بر زندگی افراد سایه انداخت و خرید اقلامی مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده برای خانواده‌های کم‌برخوردار سخت بود، خادمیاران این خانواده‌ها را به ما معرفی کردند و بانک جامع اطلاعاتی از آن‌ها تهیه شد تا بسته‌های معیشتی به آن‌ها اهدا شود.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی اضافه می‌کند: علاوه بر بانک اطلاعاتی این خانواده‌ها، تعدادی از خادمیاران ما در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و داروخانه‌های محوری شهر مستقر هستند تا در صورت مشاهده خانواده‌هایی که مشکل تأمین دارو یا پرداخت هزینه‌های درمان را دارند، هماهنگی‌های لازم برای پرداخت هزینه‌ها انجام شود.

او می‌گوید: به برخی داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها نیز اعلام شده است که در صورت مراجعه افرادی که مشکل پرداخت هزینه‌های درمانی دارند، آن‌ها را به ما معرفی کنند.
غلامی از مشارکت خیران در این طرح نیز خبر می‌دهد و می‌افزاید: اداره‌کل نذورات آستان قدس رضوی نیز در قالب «نذر تسویه حساب داروی بیماران نیازمند کرونایی» آماده دریافت نذورات مردمی است.

چشیدن طعم رحمت در همسایگی امام‌رضا (ع)

 

۱۵ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی

کمبود دارو و سرم، کپسول اکسیژن و دستگاه‌های ضروری برای بیماران کرونایی در موج پنجم کرونا به یک مشکل اساسی برای کادر درمان و خانواده‌های بیماران تبدیل شده بود. در همین راستا آستان قدس رضوی با برگزاری جلسات مشترک با دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، به خرید تجهیزات پزشکی اقدام کرد.

اهدای ۶۰۰ قلم تجهیزات ضروری پزشکی به بیمارستان‌های مشهد، تأمین ۱۰۰ هزار سرم تزریقی، خرید و توزیع ۴۰ هزار آمپول رمدسیویر و ۱۲ هزار داروی آنوکساپارین، تجهیز ۱۰۰ تخت ویژه در یک بیمارستان خصوصی، ایجاد مرکز خدمات سرپایی بیماران کرونایی، اختصاص ساختمان یکی از فروشگاه‌های کتاب به نشر به داروخانه، فقط بخشی از اقدامات آستان قدس رضوی در هفته‌های گذشته بوده است.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی می‌گوید: یکی از ۸ دستور تولیت آستان قدس رضوی تهیه تجهیزات ضروری درمان بیماران و تحویل سریع آن به بیمارستان‌های درگیر کرونا بود. حدود ۱۵ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی اختصاص یافت و مطابق فهرست دانشگاه علوم‌پزشکی، این تجهیزات خریداری و تحویل داده شد.

 

غلامی اضافه می‌کند: بنا به درخواست دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و به‌منظور اختصاص فضایی برای راه‌اندازی مرکز موقت درمانی، زائرسرای رضوی با همه امکانات برای خدمت‌رسانی پزشکی به بیماران کرونایی و خانواده‌های درگیر این بیماری، در اختیار مجموعه بهداشت و درمان مشهد قرار گرفت.


غلامی توضیح می‌دهد: کادر درمان با حضور در شیفت‌های متوالی بار بسیار سنگینی را متحمل می‌شوند. از طرف دیگر، خانواده‌هایی که درگیر بیماری هستند، نگران سلامت عزیزانشان هستند و نباید دغدغه‌های دیگری مانند نبود دارو را نیز بر دوش بکشند.

چشیدن طعم رحمت در همسایگی امام‌رضا (ع)

 

توزیع غذای متبرک در منازل بیماران کرونایی

زائر یا مجاور فرقی نمی‌کند؛ چشیدن طعم «غذای حضرت» برای همه نعمت و متبرک است. شاید در ظاهر این غذا مانند دیگر غذا‌ها باشد، اما زائر و مجاور در این غذا چیزی دیده که او را نمک‌گیر خوان کرم امام مهربانی‌ها کرده است. از قدیم بسیاری افراد این غذا را به نیت شفا میل می‌کردند؛ غذایی که مانند بقیه غذا‌ها طبخ می‌شود، اما عنایت و نظر صاحبش علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) آن را خاص کرده است.


از ابتدای شیوع بیماری منحوس کرونا بنیاد کرامت رضوی چند مرتبه از باب تبرک بین کادر درمان غذا توزیع کرد، اما امسال علاوه بر توزیع غذا در دهه ولایت بین کادر درمان و بیماران ۴ بیمارستان مشهد، در ماه محرم نیز بانی خیری به‌مدت یک هفته، هرروز ۲۰۰۰ وعده غذا بین کادر درمان و بیماران توزیع کرد.

غلامی می‌گوید: در محرم امسال خادمان بارگاه رضوی با حضور در بیمارستان‌های پاستور، سینا، بنت‌الهدی و هفده‌شهریور با توزیع غذای متبرک و دعای خیر و سلامتی از تلاش‌های کادر درمان و خدمه تقدیر کردند. همچنین ۲۰۰۰ وعده غذای متبرک با ۲۰۰۰ ظرف سوپ بین این ۴ بیمارستان و حسینیه امام خمینی (ره) و درمانگاه بیماران سرپایی کرونا در زائرسرای رضوی توزیع شد.

مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی ادامه می‌دهد: از دیگر اقدامات، تولید آب‌میوه و سوپ‌های مقوی طبق دستور متخصص تغذیه بود که با اصول بهداشتی بسته‌بندی شد و علاوه بر توزیع در بیمارستان‌ها، بخشی را نیز کانون خادمیاران بین خانواده‌های درگیر بیماری که در منازل خود قرنطینه بودند، توزیع کرد.

او می‌افزاید: ۵ دستگاه آب‌میوه‌گیری صنعتی خریده شده است و روزانه ۴۰۰۰ بطری آب‌میوه بین بیمارستان‌های درگیر درمان بیماران کرونایی ازجمله بیمارستان‌های امام رضا (ع)، قائم (عج)، شهیدهاشمی‌نژاد همچنین در منازل این بیماران توزیع می‌شود.

واکسیناسیون حاشیه شهر

با توجه به تراکم جمعیت در حاشیه شهر مشهد و آسیب‌پذیری اقتصادی بیشتر مردم این مناطق در رویارویی با بیماری، یکی از اقدامات لازم، ضرورت توجه به واکسیناسیون اهالی این مناطق بود. در همین راستا غلامی توضیح می‌دهد: ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای انجام واکسیناسیون مردم حاشیه شهر مشهد در نظر گرفته شد تا با کمک دانشگاه علوم‌پزشکی و بسیج جامعه پزشکی، روند واکسیناسیون ساکنان مناطق حاشیه‌ای با سرعت بیشتری انجام شود.

علاوه بر همه مواردی که در این گزارش گفته شد، آستان قدس رضوی از ابتدای شیوع بیماری کرونا با اجرای طرح‌های مختلفی ازجمله تخفیف اجاره‌بها و کمک در تأمین اقلام خانواده‌های کم‌برخوردار، پرداخت قبوض آب، برق و گاز در محلات کم‌برخوردار حاشیه شهر و تسویه بدهی اجاره‌بهای مسکن بانوان سرپرست خانوار، پای کار بوده است و حتی برای رفاه حال خانواده‌های درگیر با بیماری کرونا در موج پنجم، مکان‌هایی را برای استراحت و اسکان آن‌ها در نزدیکی بیمارستان‌های قائم (عج) و امام رضا (ع) و ارائه ۳ وعده غذا با حفظ کرامت انسانی در برنامه‌های خود جای داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}