شیائومی از گوشی‌های ردمی نوت ۱۱ پرو و ردمی ۱۱ پرو پلاس رونمایی کرد وزیر ارتباطات: ما در زمینه حملات سایبری مسئولیتی نداریم | شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست کاربران پلی استیشن ۵ می‌توانند روی کنسولشان از اپل موزیک استفاده کنند درآمد سامسونگ در سه ماهه سوم سال چگونه افزایش یافت؟ سورپرایز ادوبی؛ نسخه وب فتوشاپ راه‌اندازی شد + جزئیات و لینک فروش صابون به جای آیفون ۱۲ + عکس عیسی زارع‌پور: تکمیل شبکه ملی اطلاعات، مسئله اصلی ماست با عینک هوشمند TCL عکاسی کنید! با این روش ها، متوجه بی‌خطر بودن اپلیکیشن‌های اندرویدی قبل از نصب شوید تسلا مجدد به بیت کوین چراغ سبز نشان می دهد؟ کلاب هاوس در ایران مختل شد | این اختلال جهانی است؟ (۴ آبان ۱۴۰۰) عواملی که عمر باتری لپ‌ تاپ را افزایش می دهد واتس‌اپ در کدام گوشی‌ها کار نمی‌کند؟ حمله سایبری چیست؟ + اطلاعاتی درباره مهمترین حملایت سایبری در کشور آیا می‌توان اطلاعات را بعد از ریست فکتوری موبایل برگرداند؟ درباره بازی «فرزندان مورتا» که موفق‌ترین بازی ایرانی در بازار بازی‌های ویدئویی جهانی نام گرفته است گلکسی A۵۲s ۵G در مقایسه با مدل‌های پیشین خود چه تغییراتی کرده است؟ تیم‌سازی برای استارت‌آپ | بخش دوم: مدیر محصول و مدیر بازاریابی گفتگو با دو کارآفرین مشهدی که با بهره گیری از فناوری واقعیت افزوده برنامه آموزش نماز به کودکان طراحی کرده‌اند
خبر فوری
علت پایین بودن سرعت وای فای خانگی چیست؟ | چگونه سرعت وای فای را افزایش دهیم
تعداد دستگاه‌های متصل موجب کندشدن شبکه وای‌فای می‌شود. در این زمینه، کندشدن به معنای آن است که روتر نمی‌تواند با تمام دستگاه‌های موجود در شبکه به طور همزمان ارتباط برقرار کند. از آنجاکه شبکه وای‌فای باید فرکانس خود را با هر دستگاه به اشتراک بگذارد، ترافیک بسیار زیادی می‌تواند در یک فرکانس یکسان شکل بگیرد، زیرا دستگاه‌های دیگر نیز تلاش می‌کنند بسته‌های داده خود را روی آن ارسال کنند.

به گزارش شهرآرانیوز، امروزه، هر فرد به طور معمول دارای سه دستگاه متصل به اینترنت است. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند و کنسول‌های بازی اشاره کرد. این امر غیرمعمول نیست که خانواده‌ها به طور همزمان دارای پنج یا تعداد بیشتری دستگاه متصل به یک شبکه وای‌فای باشند. اما آیا اتصال تعداد زیاد دستگاه‌ها بر سرعت شبکه وای‌فای تاثیر می‌گذارد؟

روتر‌های وای‌فای چگونه کار می‌کنند؟

روتر‌های وای‌فای بخش مهمی از یک شبکه خانگی بی‌سیم هستند. آن‌ها داده‌ها را در شبکه بی‌سیم محلی ارسال و دریافت و امکان برقراری ارتباط بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند. روتر یک ایستگاه پایه برای اتصال بی‌سیم در خانه شما ایجاد می‌کند. شبکه‌های وای‌فای بسیار شبیه به امواج رادیویی بر بستر فرکانس‌ها کار می‌کنند. با این وجود، این فرکانس با توجه به نوع وای‌فای مورد استفاده شما متفاوت است.

فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز رایج‌ترین باند برای اتصالات وای‌فای استاندارد است. روتر و دستگاه‌هایی که سیگنال را دریافت می‌کنند باید در فرکانسی یکسان باشند تا ارسال و دریافت داده‌ها صورت بگیرد. ترافیکی که در شبکه شما جریان دارد به بسته‌های داده تقسیم می‌شود که هر یک دارای آدرس ویژه‌ای هستند. از این رو می‌توانند به دستگاه درست ارسال شوند. اما به دلیل این که دو دستگاه به طور همزمان نمی‌توانند در یک فرکانس مشابه باشند، سیگنال وای‌فای می‌تواند هنگام اتصال دستگاه‌های بیشتر دچار کندی شود.

آیا اتصال بیش از حد دستگاه‌ها موجب کندی وای‌فای می‌شود؟

پاسخ مثبت است. تعداد دستگاه‌های متصل موجب کندشدن شبکه وای‌فای می‌شود. در این زمینه، کندشدن به معنای آن است که روتر نمی‌تواند با تمام دستگاه‌های موجود در شبکه به طور همزمان ارتباط برقرار کند. از آنجاکه شبکه وای‌فای باید فرکانس خود را با هر دستگاه به اشتراک بگذارد، ترافیک بسیار زیادی می‌تواند در یک فرکانس یکسان شکل بگیرد، زیرا دستگاه‌های دیگر نیز تلاش می‌کنند بسته‌های داده خود را روی آن ارسال کنند. این کندی با سرعت اینترنت ارتباطی ندارد. شما می‌توانید سرعت خوبی از شرکت خدمات‌دهنده خود دریافت کنید، اما یک شبکه بی‌سیم کند در خانه داشته باشید.

به طور معمول، این کندی زمانی رخ می‌دهد که چهار یا پنج دستگاه به شبکه متصل باشند؛ اگر چه این مساله تا حد زیادی به روتر وابسته است. با افزایش تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه، میزان کندی نیز افزایش می‌یابد.

کاهش سرعتی که تجربه می‌کنید به تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه بی‌سیم و میزان داده‌ای که استفاده می‌کنند، بستگی دارد. کاهش خفیف در نتیجه افزوده‌شدن دستگاه‌های بیشتر به شبکه بی‌سیم طبیعی است. فراتر از آن ممکن است متوجه افت سرعت یا عملکرد برای هر یک از دستگاه‌های متصل به شبکه شوید.

چند دستگاه باید به شبکه وای‌فای متصل باشند؟

توصیه می‌شود بیش از پنج دستگاه به صورت همزمان به یک شبکه بی‌سیم متصل نباشند تا پهنای باند بیش از حد تحت تاثیر کندی قرار نگیرد. از سوی دیگر تا ۲۵ دستگاه می‌توانند به شبکه‌های وای‌فای عمومی متصل شوند، پیش از آن که شبکه دچار کندی شود و بار دیگر این شرایط به خود روتر نیز بستگی خواهد داشت.

موارد زیر از دیگر عوامل تاثیرگذار بر سرعت شبکه بی‌سیم هستند:

قدرت سیگنال وای‌فای

سیگنال وای‌فای ارسالی از روتر عاملی کلیدی در زمینه تعداد دستگاه‌هایی است که می‌توانند به آن متصل شوند. اگر قدرت سیگنال ضعیف باشد، ممکن است با کندی شبکه وای‌فای پس از اتصال تعداد کمی از دستگاه‌ها مواجه شوید. بررسی قدرت سیگنال و استفاده از یک گسترش‌دهنده محدوده شبکه وای‌فای در صورت مواجهه با کندی هنگام اتصال چند دستگاه می‌تواند مفید باشد.

عمر روتر

روتر‌های قدیمی دارای سرعت‌های کمتری هستند و نمی‌توانند به اندازه روتر‌های جدید از تعداد زیاد دستگاه‌های متصل پشتیبانی کنند. استفاده از یک روتر جدید با مشخصات بهتر روش دیگری است که می‌تواند به افزایش سرعت اتصال وای‌فای کمک کند.

تعداد موانع در مسیر سیگنال وای‌فای

اگر روتر در یک اتاق قرار دارد و دیگر دستگاه‌ها از مکانی دیگر قصد اتصال به آن را داشته باشند، احتمال مواجهه با کندی شبکه وای‌فای به واسطه موانع پیش روی سیگنال، مانند دیوار‌ها افزایش می‌یابد. بهتر است روتر در مکانی مرکزی قرار بگیرد تا قوی‌ترین سیگنال دریافت شده یا در صورت امکان دستگاه‌هایی که قصد اتصال به شبکه وای‌فای را دارند به روتر نزدیک‌تر شوند.

سفت‌افزار منسوخ

سفت‌افزار یا فرم‌ور یک روتر عملکرد‌های پایه دستگاه را کنترل می‌کند. سفت‌افزار کیفیت و قدرت سیگنال‌ها از تمام دستگاه‌ها، تخصیص کانال، تنظیم قدرت سیگنال و موارد دیگر را کنترل می‌کند. اگر مشکلی در سفت‌افزار وجود داشته باشد، می‌تواند موجب مشکلاتی در اتصال وای‌فای شده و احتمال بروز کندی اتصال بی‌سیم را افزایش دهد.

برخی تولیدکنندگان روتر به طور مرتب بروزرسانی‌های سفت‌افزار را برای دستگاه‌های خود منتشر می‌کنند که گاهی اوقات مشکلات را برطرف می‌کنند، اما گاهی اوقات نیز ممکن است به بررسی شرایط روتر توسط یک کارشناس نیاز باشد.

چگونه سرعت وای‌فای را افزایش دهیم

اگر قصد دارید از کندی سرعت پیشگیری کنید بهترین کار کاهش تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه وای‌فای است. اگر این کاری نیست که به‌راحتی برای شما قابل انجام باشد - که قابل درک نیز است - می‌توانید موارد زیر را برای افزایش سرعت اتصال وای‌فای خود مد نظر قرار دهید:

تغییر مکان روتر

محل قرارگیری روتر شما می‌تواند در کاهش یا افزایش سرعت شبکه وای‌فای تاثیرگذار باشد. از این رو تغییر مکان آن همواره یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای بهبود شرایط مد نظر قرار دهید. در صورت امکان روتر را به دستگاه‌هایی که قصد اتصال به شبکه را دارند، نزدیک‌تر کرده و تغییرات سرعت را بررسی کنید.

استفاده از کابل اترنت

کابل‌های اترنت موجب کاهش سرعت وای‌فای نمی‌شوند، زیرا از کانال فرکانس متفاوتی نسبت به وای‌فای استفاده می‌کنند. اگر نیازی به اتصال بی‌سیم ندارید، اتصال از طریق کابل اترنت ممکن است به بهبود سرعت و دورزدن کندی سرعت شبکه وای‌فای کمک کند.

ارتقاء روتر

استفاده از یک روتر بی‌سیم جدید و با مشخصات بهتر می‌تواند به کسب عملکرد و سرعت بهتر کمک کند. اگر نمی‌توانید سرعت‌های کم یا کندی را تحمل کنید، این تغییری است که می‌تواند ارزشش را داشته باشد.

استفاده از یک گسترش‌دهنده محدوده وای‌فای

اگر نگران کندی یا سرعت‌های پایین شبکه وای‌فای خود هستید، یک گسترش‌دهنده محدوده وای‌فای می‌تواند برای تقویت سیگنال روتر به بخش‌هایی از خانه که دور از آن هستند، کمک کند.منبع: عصر ایران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}