هر فعالیت بودجه‌ای شهر، باید پیوست مشارکت مردمی داشته باشد تجهیز زیر ساخت‌های شهری، منوط به مناسب سازی برای معلولان شهروند، مهم‌تر شرایط تردد معلولان در شهر باید آسان شود مشهد؛ از دیپلماسی زیارت تا گردشگری سلامت اشتغال زایی برای ۱۵ هزار مددجوی کمیته امداد خراسان رضوی به شرط جذب اعتبار اگر پرمصرف باشید، پله‌پله جریمه می‌شوید احتمال اجرای طرح زوج‌وفرد مشهد در نوروز ۱۴۰۱ مازوت‌سوزی مجاز در نیروگاه مشهد! مؤلفه‌های اخلاق اجتماعی در جامعه نباید در سرمایه گذاری انحصار ایجاد شود | چرا باید سرمایه گذار داخلی متهم شناخته شود؟! کاشت محصولات کشاورزی پاییزه در اولین بوستان کشاورزی شهری ایران جانمایی ایستگاه در مسیر قطار مشهد-گلبهار آلودگی هوای مشهد رو به افزایش (۶ آذر) تصویب مطالعات خط ۴ مترو مشهد بهره‌گیری از خرد جمعی در دستورکار مدیریت شهری مشهد کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند حاکمیت اخلاق است جلوگیری از رفت‌وآمد خودروهای بدون معاینه فنی در مشهد
خبر فوری

مشهد به‌عنوان شهر گفتگو معرفی شود

  • کد خبر: ۸۴۷۱۱
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
مشهد به‌عنوان شهر گفتگو معرفی شود
سیدجلال فیاضی، عضو شورای چهارم شهر مشهد گفت: اقدام شهردار مشهد در تنظیم سند چشــم‌انداز و چرخش‌های تحول‌آفرین برای شهر مشهد درخور تحسین و شایسته تقدیر است.

به گزارش شهرآرانیوز؛ عضو شورای چهارم شهر مشهد گفت: اقدام شهردار مشهد در تنـــظیم سنـــد چـــشــم‌انـــداز و چرخش‌های تحول‌آفرین برای شهر مشهد درخور تحسین و شایسته تقدیر است. سیدجلال فیاضی در گفتگو با خبرنگار ما افزود: تنظیم این سند و ارائه آن برای هم‌اندیشی متخصصان شهری و اعضای شورای شهر دوره‌های گذشته بر رویکرد تعاملی و روحیه انقلابی مدیریت‌شهری صحه می‌گذارد.

وی با اشاره به بخش دیپلماسی شهری در چشم‌انداز گفت: در این محور پیشنهاد می‌شود که عبارت «تأثیرگذار در سطح ملی و جهانی و مأمن تشیع» به «تأثیرگذار در سطح ملی و جهانی و مأمن مسلمانان» تغییر کند. عضو شورای اسلامی شهر مشهد در دوره چهارم در توضیح این پیشنهاد بیان کرد: امام رضا (ع) و شهر مشهد فقط متعلق به شیعیان نیست، بلکه متعلق به همه مسلمانان است.

ما شاهد تشرف و حضور برادران عزیز اهل‌سنت در بارگاه منور رضوی و شهر مشهد هستیم. فیاضی افزود: بهتر است به چشم‌انداز یک محور دیگر نیز اضافه شود. با توجه به اینکه امام رضا (ع) امام گفتگو هستند، خوب است در این چشم‌انداز، شهر مشهد به‌عنوان شهر گفتگو مطرح شود تا مشهد کانونی برای وحدت، همدلی و هم‌گرایی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه و حتی جهان معرفی شود.

وی ادامه داد: از آنجا که امروز در همه این بخش‌ها به‌طور عموم واگرایی‌های جدی داریم، می‌توان با تمسک به حضرت رضا (ع) و در سایه گفتگو بر محور احادیث و سیره و سبک زندگی رضوی، مشهد را به کانون گفت‌وگوی ملی و حتی فراملی تبدیل کرد. پیشنهاد می‌شود این محور به چشم‌انداز اضافه شود؛ «شهر گفتگو: کانون گفتگو‌های اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با هدف هم‌گرایی و وحدت جامعه بر محور آموزه‌ها و سیره رضوی». فیاضی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: در بند یک بخش چرخش‌های تحول‌آفرین پیشنهاد مشخص من این است که متن به این شکل تغییر کند؛ تقویت باور «ما می‌توانیم».

فرصت شهروندان برای درآمد‌های پایدار

عضو کمیسیون فرهنگی شورای چهارم اضافه کرد: در محور سوم همین بخش هم معتقدم ما نباید فرصت شهروندان را برای درآمد‌های پایدار نادیده بگیریم. چون مشارکت مردم در درآمد‌ها و تولید ثروت برای شهرداری هم می‌تواند به مشارکت بیشتر شهروندان در اداره شهر منجر شود و هم به ارتقای نقش مردم در تأمین هزینه‌های شهر کمک کند.

فیاضی افزود: با این کار هم مدیریت شهر ساده‌تر خواهد شد و هم مردم احساس تعلق بیشتری به شهر خواهند داشت؛ بنابراین معتقدم این بند باید بازنگری و به متن زیر تبدیل شود؛ «سهم‌بری از ثروت انباشت‌شده، هم‌زمان با بهره‌گیری از فرصت شهروندان برای تولید ثروت».

وی در ادامه پیشنهاد کرد به بخش چرخش‌های تحول‌آفرین محور‌های زیر اضافه شود؛ «ترویج گفتگو برای نهادینه‌کردن فرهنگ مجاور و زائر به‌جای فرهنگ شهروندی براساس آموزه‌های رضوی و نیز ارتقای فرهنگ شهرنشینی با محوریت سبک زندگی رضوی با هدف تسهیل در مدیریت‌شهری و افزایش مشارکت شهروندان در اداره شهر».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}