شهردار مشهد: به هیچ عنوان با تغییر کاربری کوهستان پارک مشهد موافق نیستیم + فیلم شهردار مشهد: مدیریت شهری جیب مردم است + فیلم شهردار مشهد: مدیریت شهری برای احقاق حقوق مردم کوتاه نمی‌آید درآمد‌های پایدار مشهد؛ ۶ گام به جلو مشهد در وضعیت زرد کرونا قرار گرفت (۶ بهمن ۱۴۰۰) آسفالت و پیاده‌روسازی «سیدی» مشهد؛ وعده به سال آینده همیاری شهرداری مشهد برای فضای سبز خانگی مشهد همچنان در انتظار ابلاغ واکسیناسیون ۹ تا ۱۲ ساله‌ها تقاطع غیرهمسطح «خلیج‌فارس» مشهد زیر بار ترافیکی رفت گلایه شهروند از ازدحام جمعیت در خطوط اتوبوس در مشهد + پاسخ به کام شهروندان خیز زمستانی امیکرون در مشهد و خراسان رضوی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری مشهد | دخل و خرج ۲۶ هزار میلیاردی شهر روایتی از شبگردی میان معتادان کارتن خواب  | ناکامی نظریه در میدان عمل علت بارش های کم در مشهد چیست؟ | «جزیره‌ای گرمایی» به نام مشهد ۵۰۰ سری جهیزیه برای نو‌عروسان حاشیه‌شهر مشهد چکش‌کاری طرح‌های تفصیلی مشهد در کمیسیون ماده ۵ تعامل برای حل و فصل مسائل و مشکلات مشهدالرضا(ع) تسریع در بازگشایی مسیر‌ها و تسهیل تشرف زائران به حرم مطهر رضوی
خبر فوری
آزادسازی گسترده اراضی کشاورزی در «شاهنامه ۸۰» مشهد
با تخریب ساخت‌وساز‌های غیرمجاز و ۱۴۰ باغ‌ویلا ۱۱۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی حریم مشهد آزاد شد.

محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ کمیته صیانت از اراضی حریم مشهد در ۲ روز گذشته و در اقدامی مشترک با شهرداری مشهد و سازمان جهاد کشاورزی، با تخریب حدود ۱۴۰ باغ ویلایی که به صورت غیرمجاز در این اراضی ساخته شده بودند، حدود ۱۱۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی حریم مشهد را را آزاد کرد.

شاید نزدیک به چهارپنج سال است که تب ویلاسازی درحریم مشهد داغ شده است و با اشباع شدن ییلاقات معروف شهر مثل طرقبه و شاندیز از انواع واقسام ویلا‌ها و باغ ویلاها، سودجو‌ها مدت هاست با سوءاستفاده از این اقبال کاذب به جان اراضی کشاورزی حاشیه و حریم شهر افتاده اند و مشغول تغییر کاربری غیرمجاز و فروش این اراضی به مردم هستند.

دبیر کمیته صیانت از اراضی حریم مشهد با اشاره به جزئیات عملیات روز‌های گذشته این کمیته و تخریب باغ ویلا‌های غیرمجاز شهر مشهد به خبرنگار ما گفت: این تخریب‌ها در محدوده شهرداری‌های منطقه ۱۰ و ۱۲ انجام شده است و در روستای شعبانی بولوار شاهنامه ۷۳ ساخت وساز غیرمجاز، تغییر و تفکیک کاربری‌های خلاف قانون که مشمول تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی و بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها بود، تخریب شد و نزدیک به ۲۵.۵ هکتار از اراضی کشاورزی این روستا آزاد شد.

آزادی گسترده اراضی کشاورزی در «شاهنامه ۸۰»

جلیل یاوری افزود: شاهنامه ۸۰ و مجاورت ضلع غربی کنارگذر شمالی مشهد هم یکی دیگر از پهنه‌هایی است که تغییر کاربری اراضی و ساخت وساز ویلا به صورت غیرمجاز در آن انجام می‌شود و فقط در یک عملیات به نسبت گسترده ۸۳.۵ هکتار از زمین‌های کشاورزی این منطقه آزاد شد و ۶۷ باغ ویلایی که به واسطه تغییر کاربری‌های غیرمجاز زمین‌های کشاورزی ساخته شده بودند، قلع وقمع و تخریب شدند.

۵ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شد

وی همچنین از برخورد قانونی با چاه‌های غیرمجاز در حریم مشهد خبر داد و بیان کرد: در کنار این تخریب و برخورد‌ها با تغییر کاربری‌های غیرمجاز، ۵ حلقه چاه غیرقانونی هم در حریم مشهد کشف شد که ۳ حلقه از آن‌ها پر شد و ۲ حلقه دیگر نیز بعد از اقدامات قانونی پلمب و از مدار خارج خواهند شد.

اراضی کشاورزی مشهد روبه نابودی

یاوری با تأکید بر اینکه کمیته صیانت نقش پیشگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز در حریم مشهد را دارد، تصریح کرد: نقش اصلی این کمیته، پیشگیری از تغییر و تفکیک غیرمجاز اراضی است و گشت‌های کمیته هم به همین منظور راه اندازی شده اند، اما حجم کار‌های غیرقانونی و درگیری مردم در حریم شهر زیاد شده است و باید برخورد‌های قهری انجام بدهیم و ویلاسازی و تفکیک‌های غیرمجاز را تخریب کنیم. اراضی کشاورزی حریم و حاشیه مشهد روبه نابودی است و ما وظیفه داریم مانع این اتفاق شویم.

برخورد با بنگاه‌های املاک غیرقانونی در دستورکار

سرنخ ماجرای تفکیک و تغییر کاربری‌های غیرمجاز در حریم مشهد به برخی بنگاه‌های معاملات املاک غیرقانونی می‌رسد که یک تنه با تغییر کاربری غیرمجاز درحال نابودی اراضی کشاورزی حریم مشهد هستند.

دبیر کمیته صیانت از اراضی حریم مشهد هم با تأیید حضور جدی و پررنگ برخی از همین بنگاه‌ها در تخلفات مربوط به اراضی حریم مشهد گفت: از عوامل تخلفات در حریم مشهد برخی بنگاه‌های معاملات املاک غیرقانونی هستند که در سال گذشته ۱۰۰۰ بنگاه شناسایی شدند و با ۱۰۰ بنگاه در بولوار شاهنامه برخورد قضایی شد. این اقدامات مناسب است، اما کافی نیست و لازم است اتحادیه بنگاه‌های معاملات املاک به این مسئله وارد شود و در کنار ما قرار بگیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}