مدت حضور زائران در مشهد ۵.۲ روز است معرفی برترین‌های رسانه‌ای مشهدی در اختتامیه جشنواره ابوذر بهره‌مندی حدود ۳ میلیون زائر از خدمات صندلی چرخدار خود خدمتی در حرم رضوی آموزش ۸ هزار راننده فعال حوزه حمل و نقل بار درسال ۹۸ پیکر جانباز ۷۰ درصد شهید «برات‌الله زیرک» در مشهد تشییع شد سرفصل «شهر هوشمند» در برنامه عملیاتی، مطابق با استاندارد‌های روز اروپاست وجود ۱۷۰ محله در حاشیه شهر مشهد صدورمجوز دانش‌بنیان برای ۲۰ شرکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد امضای تفاهم نامه تامین ۲۰۰۰ دستگاه دوچرخه با بانک ملت سامانه بارشی جدید نیمه شمالی خراسان رضوی را فرا می‌گیرد بیشترین بار آلودگی هوای مشهد در ایستگاه خیام شمالی شهروندخبرنگار/ نقدی بر تخفیفات فروشگاه شهر ما مصالحه پرونده اختلاف مالی چهارصد میلیون ریالی با پیگیری شورای حل اختلاف ۵۹ درصد خانوار‌های کمیته امداد خراسان رضوی زنان سرپرست خانوار هستند اجتماع دختران حاج قاسم در مشهد مقدس برگزار شد ترافیک جاده‌ای پر حجم در ورودی‌های مشهد اصلاح هندسی پل مهندس پرتوی و بولوار وکیل‌آباد گشایش خیابان کوشش در بهمن ۹۹ بهره برداری از ۶ پارک در منطقه ۳ تا پایان سال جاری صف‌های معاینه فنی در مشهد همچنان طولانیست
خبر ویژه

طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد روی میز شورا

  • کد خبر: ۸۸۰۴
  • ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵
به گفته رئیس کمیسیون معماری شورا، اولین طرح از طرح‌های هفت‌گانه تفصیلی مشهد نهایی شده است
زهرا اسکندریان - اولین گام در سنددار شدن عرصه شهر برداشته شد. یکی از طرح‌های هفت‌گانه طرح تفصیلی مشهد چندروز پیش از شهرداری مشهد به شورای شهر ارسال شد. طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد حالا روی میز شورا قرار دارد تا بعد از بررسی‌های شورا و کارشناسی روی آن، در کمیسیون ماده ۵ تصویب شود. این خبر را رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد به شهرآرا داد و افزود: از دهه ۵۰ تاکنون که طرح تفصیلی برای طرح جامع خازنی تهیه شده بود، مشهد دیگر طرح تفصیلی نداشته است.
به گفته او، تاکنون طرح‌های دیگری به‌صورت مقطعی برای مشهد تهیه شده است، اما هرکدام از این طرح‌ها فقط باعث سردرگمی شهروندان شده بود؛ اما حالا با تصویب به نوبت طرح‌های تفصیلی، طرح تفصیلی یکپارچه‌ای برای شهر مشهد خواهیم داشت تا شهروندان با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.
اواسط شهریورماه بود که رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر اعلام کرد که بر اساس آنچه دیده شده است، هنوز هماهنگی‌های لازم میان ارکان مختلف شهرداری با مشاوران طرح تفصیلی مشهد وجود ندارد و این طرح آن‌طور که به نظر می‌رسد، پخته نیست. پیش از آن نورین‌مقدم، مدیرکل دفتر مطالعات شهری شهرداری مشهد، به شهرآرا گفته بود که بعد از برگزار شدن جلسه نهایی با شهردار مشهد، طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد به شورای شهر ارسال می‌شود و هرماه یک طرح تفصیلی از طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه شهری برای تصویب به پارلمان شهری ارسال خواهد شد. حالا مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد، گفته است که این موضوع باید از سوی کارگروه کمیسیون و دیگر کمیسیون‌های شورای شهر بررسی شود. وی اضافه کرد: کارگروه معماری و شهرسازی برنامه‌ریزی فشرده‌ای انجام داده تا جزئیات این طرح بررسی شود.
او با بیان اینکه در نظر داریم تا این طرح‌ها در کوتاه‌ترین زمان در قالب مصوبه به صحن علنی شورای شهر ارائه شود، افزود: هدف کمیسیون این بوده که طرح‌ها در کوتاه‌ترین زمان و بالاترین کیفیت تهیه و بهره‌برداری شود.
 
ابلاغ تهیه سند پهنه‌بندی حریم مشهد به مشاور
مهدی‌نیا با اعلام این خبر که هفته آینده قرار است تهیه سند پهنه‌بندی حریم مشهد به مشاور مربوط ابلاغ شود، گفت: در نظر داریم تا پایان سال این طرح به نتایج نهایی خود برسد.
پیش از این عابدزاده، عضو کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد، یکی از ایرادات موجود در این طرح را دیده نشدن ضوابط بلندمرتبه‌سازی دانسته و به شهرآرا گفته بود: به ضوابط بلندمرتبه‌سازی که به‌تازگی از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شده، پرداخته نشده یا دست کم در جلسه پنجم شهریور، از سوی مشاوران ارائه نشده است؛ اما رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد به شهرآرا گفت: در طرح تفصیلی که برای بررسی به شورا ارائه شده، ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز الحاق شده است.
مهدی‌نیا همچنین درباره دیده شدن تراز مالی فیزیکی در این طرح‌ها بیان کرد: تراز مالی فیزیکی طرح‌های تفصیلی هم‌زمان با طرح‌ها به شورا ارائه می‌شود و در آینده قرار است اداره‌کل راه‌وشهرسازی با انتصاب مشاور هماهنگ‌کننده برای این موضوع سند تراز مالی فیزیکی شهری را پیاده کند و به تصویب برساند.
طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه مشهد که از الزامات شورای عالی معماری و شهرسازی برای تکمیل طرح جامع بوده، آماده شده و احتمالا قرار است از این پس، هرماه یک طرح برای تصویب به شورای شهر مشهد ارسال شود. از ۷ حوزه شهری، طرح تفصیلی حوزه جنوب‌غرب به شورای شهر مشهد ارسال شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
علم و فناوری 13981105170501
علم و فناوری 13981105161501

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}