مدارس شهرستان‌های استان خراسان رضوی شنبه باز هستند جاده‌های خراسان رضوی لغزنده و مه‌آلود است ارسال همزمان قبوض پیامکی و کاغذی گاز در خراسان رضوی برای کنترل صحت اطلاعات نشست های چهارمین روز از نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری و اقتصاد شهری سومین روز نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری و اقتصاد شهری در مشهد محدودیت‌های ترافیکی در بزرگراه شهید چراغچی مشهد سقوط پل عابر پیاده در صدمتری مشهد+ویدئو اکوتوریسم نیاز امروز شهر‌ها چرا چپ‌گرد شهید ناصری مهم است؟ هنوزم از «ساختمون» صدای تار میاد جشن هفتاد سالگی برای دانشگاه بزرگ فردوسی اخطار به بازار کدر بلورفروشان ۵۹ داوطلب، ره‌آورد روز چهارم دیواره سبز در پل پرتوی / اصلاحات هندسی برای کاهش ترافیک سه‌راهی مشهد، طرقبه‌ و شاندیز اعلام برنامه های میلاد امام حسن عسکری(ع) در حرم رضوی تاکید بر مناسب‌سازی فوری معابر حرم رضوی برای تسهیل رفت و آمد معلولان دانشگاه فردوسی از گذشته تا امروز مشهد، پیشرو در بازسازی اتوبوس‌ها
خبر ویژه

طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد روی میز شورا

  • کد خبر: ۸۸۰۴
  • ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵
به گفته رئیس کمیسیون معماری شورا، اولین طرح از طرح‌های هفت‌گانه تفصیلی مشهد نهایی شده است
زهرا اسکندریان - اولین گام در سنددار شدن عرصه شهر برداشته شد. یکی از طرح‌های هفت‌گانه طرح تفصیلی مشهد چندروز پیش از شهرداری مشهد به شورای شهر ارسال شد. طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد حالا روی میز شورا قرار دارد تا بعد از بررسی‌های شورا و کارشناسی روی آن، در کمیسیون ماده ۵ تصویب شود. این خبر را رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد به شهرآرا داد و افزود: از دهه ۵۰ تاکنون که طرح تفصیلی برای طرح جامع خازنی تهیه شده بود، مشهد دیگر طرح تفصیلی نداشته است.
به گفته او، تاکنون طرح‌های دیگری به‌صورت مقطعی برای مشهد تهیه شده است، اما هرکدام از این طرح‌ها فقط باعث سردرگمی شهروندان شده بود؛ اما حالا با تصویب به نوبت طرح‌های تفصیلی، طرح تفصیلی یکپارچه‌ای برای شهر مشهد خواهیم داشت تا شهروندان با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.
اواسط شهریورماه بود که رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر اعلام کرد که بر اساس آنچه دیده شده است، هنوز هماهنگی‌های لازم میان ارکان مختلف شهرداری با مشاوران طرح تفصیلی مشهد وجود ندارد و این طرح آن‌طور که به نظر می‌رسد، پخته نیست. پیش از آن نورین‌مقدم، مدیرکل دفتر مطالعات شهری شهرداری مشهد، به شهرآرا گفته بود که بعد از برگزار شدن جلسه نهایی با شهردار مشهد، طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد به شورای شهر ارسال می‌شود و هرماه یک طرح تفصیلی از طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه شهری برای تصویب به پارلمان شهری ارسال خواهد شد. حالا مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد، گفته است که این موضوع باید از سوی کارگروه کمیسیون و دیگر کمیسیون‌های شورای شهر بررسی شود. وی اضافه کرد: کارگروه معماری و شهرسازی برنامه‌ریزی فشرده‌ای انجام داده تا جزئیات این طرح بررسی شود.
او با بیان اینکه در نظر داریم تا این طرح‌ها در کوتاه‌ترین زمان در قالب مصوبه به صحن علنی شورای شهر ارائه شود، افزود: هدف کمیسیون این بوده که طرح‌ها در کوتاه‌ترین زمان و بالاترین کیفیت تهیه و بهره‌برداری شود.
 
ابلاغ تهیه سند پهنه‌بندی حریم مشهد به مشاور
مهدی‌نیا با اعلام این خبر که هفته آینده قرار است تهیه سند پهنه‌بندی حریم مشهد به مشاور مربوط ابلاغ شود، گفت: در نظر داریم تا پایان سال این طرح به نتایج نهایی خود برسد.
پیش از این عابدزاده، عضو کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد، یکی از ایرادات موجود در این طرح را دیده نشدن ضوابط بلندمرتبه‌سازی دانسته و به شهرآرا گفته بود: به ضوابط بلندمرتبه‌سازی که به‌تازگی از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شده، پرداخته نشده یا دست کم در جلسه پنجم شهریور، از سوی مشاوران ارائه نشده است؛ اما رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد به شهرآرا گفت: در طرح تفصیلی که برای بررسی به شورا ارائه شده، ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز الحاق شده است.
مهدی‌نیا همچنین درباره دیده شدن تراز مالی فیزیکی در این طرح‌ها بیان کرد: تراز مالی فیزیکی طرح‌های تفصیلی هم‌زمان با طرح‌ها به شورا ارائه می‌شود و در آینده قرار است اداره‌کل راه‌وشهرسازی با انتصاب مشاور هماهنگ‌کننده برای این موضوع سند تراز مالی فیزیکی شهری را پیاده کند و به تصویب برساند.
طرح‌های تفصیلی هفت‌گانه مشهد که از الزامات شورای عالی معماری و شهرسازی برای تکمیل طرح جامع بوده، آماده شده و احتمالا قرار است از این پس، هرماه یک طرح برای تصویب به شورای شهر مشهد ارسال شود. از ۷ حوزه شهری، طرح تفصیلی حوزه جنوب‌غرب به شورای شهر مشهد ارسال شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}