سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد: روابط عمومی‌ها بازوی توانمند و اجرایی سازمان‌ها هستند از مجسمه «سوگ سهراب» در مشهد رونمایی می‌شود رئیس کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر مشهد: موضوع زن و خانواده در حکم زیربنا و جوهره تمامی ارکان و لایه‌های نظام برنامه‌ریزی شهری است رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: در بحث حجاب و عفاف هیچ‌کس به اندازه رهبر معظم انقلاب دغدغه ندارد توضیحات معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص واریز نشدن یارانه و یا قطع یارانه برای برخی افراد شهردار مشهد: حلقه وصل مردم و مسئولان روابط‌عمومی‌ها هستند برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه در مشهد از امروز ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ یک دهه انتظار برای ساخت پل جاده ارتباطی ۹  روستا با مشهد مراسم چهلمین روز شهادت شهیدان اصلانی و دارایی در حرم مطهر رضوی برگزار شد روسای کمیسیون‌های حقوقی شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها گردهم می‌آیند روح حماسه در شاهنامه جلوه‌گری می‌کند آمادگی شهرداری مشهد برای بین المللی شدن شاهنامه نایب رییس شورای اسلامی شهر مشهد از تاثیر آزادسازی پادگان ارتش بر ۹۰۰ هکتار زمین پیرامونی آن می‌گوید رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد: حامی اجرای قوانین حوزه عفاف و حجاب هستیم شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص انشعابات غیرمجاز هشدار داد نجات اژدرکوه مشهد به یک پهلوان نیاز دارد پاسداری دروازه‌های «توس» از قلمرو تاریخ ایران روایتی از مسیری که ما را به آرامگاه فردوسی می‌رساند برنامه‌های مدیریت شهری مشهد برای سامان‌دهی منطقه تاریخی توس معضل زمین‌های خالی، مهم‌ترین گلایه اهالی مجیدیه مشهد است
خبر فوری
با قطع سهمیه گاز، نیروگاه توس دوباره مازوت می‌سوزاند | دود سرمای غرب در ریه مشهد
با وجود اینکه شرکت گاز برای ۱۰ روز سهمیه گاز نیروگاه توس را افزایش داد تا مازوت کمتری استفاده کند، این بار سرمای شدید هوا در غرب کشور و قطع این سهمیه بهانه دوباره مازوت سوزی حداکثری نیروگاه توس شده است.

محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ نیروگاه توس همچنان مازوت می‌سوزاند! این ماجرا برای مردم مشهد و مسئولان استانی خبر جدیدی نیست، چون تقریبا از ابتدای پاییز و با پررنگ شدن زمزمه کسری ۲۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در کشور و درحالی که تا پیش از این کارگروهی در استان در مواقع اضطراری مجوز استفاده از مازوت را به صورت محدود صادر می‌کرد، این بار مجوز دیسپاچینگ ملی برای نیروگاه توس صادر و اختیار این کار از استان ستانده شد تا این نیروگاه بی وقفه مازوت بسوزاند.

با وجود اینکه شرکت گاز برای ۱۰ روز سهمیه گاز نیروگاه توس را افزایش داد تا مازوت کمتری استفاده کند، این بار سرمای شدید هوا در غرب کشور و قطع این سهمیه بهانه دوباره مازوت سوزی حداکثری نیروگاه توس شده است.

یکی از اولین اظهارنظر‌های جواد اوجی، وزیر نفت، بعد از تصدی مسئولیت این وزارتخانه به کسری گاز ۲۰۰ میلیون مترمکعبی کشور در امسال مربوط بود. اظهارنظری که بار‌ها به اشکال مختلف از زبان وزیر و برخی مسئولان دیگر تکرار شد تا جاده برای استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و برخی صنایع کمی هموار شود.

اما ۱۷ مهر و در جریان سومین نشست تأمین سوخت زمستانی به شکل جدی روی مسئله «ارسال حداکثری سوخت مایع به نیروگاه‌ها با اولویت منطقه شمال شرق و استفاده حداکثری از نفت کوره در نیروگاه ها» بحث شد و وزارتخانه‌های نیرو و نفت بدون درنظرگرفتن تبعات زیست محیطی استفاده از مازوت، تلویحا مجوز استفاده از این سوخت آلاینده را صادر کردند؛

درحالی که صدور مجوز مازوت سوزی نیروگاه توس در اختیار کارگروهی در استانداری بود که با تصمیم دیسپاچینگ ملی، این اختیار از استان گرفته و به تهران داده شد.

انتقاد‌ها از مازوت سوزی افزایش می‌یابد

مازوت سوزی نیروگاه توس که خیلی قبل‌تر از جلسه ماه مهر مسئولان وزارت نفت و نیرو و از شهریور آغاز شده بود، به اندازه‌ای هوای شهر مشهد را آلوده کرد که نه تنها مدیران اداره کل محیط زیست خراسان رضوی به صورت رسمی اعلام کردند که مهم‌ترین علت آلودگی هوای مشهد و پایداری آن مازوتی است که نیروگاه تولید برق توس از آن استفاده می‌کند، بلکه آیت ا... علم الهدی، نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه مشهد هم در خطبه‌های نماز‌جمعه از این موضوع انتقاد کرد و گفت اگر به این نیروگاه گاز برسانید که مازوت مصرف نکند، گرفتار آلودگی هوا نمی‌شویم و آلودگی از بین می‌رود.

خراسان رضوی رتبه نخست روستا‌های برخوردار از گاز و بیشترین گازرسانی به واحد‌های تولیدی کشور را دارد، اما نیروگاه برق توس به جای مصرف گاز، بنا به تصمیم مسئولان از شهریور امسال از سوخت مازوت نیز استفاده می‌کند.

یک میلیون مترمکعب سهمیه گاز جدید

نتیجه همه این انتقاد‌ها به استفاده نیروگاه توس از مازوت و پایداری آلودگی هوای مشهد، برگزاری دومین جلسه کارگروه آلودگی هوای استان بود. خروجی این جلسه افزایش سهم گاز این نیروگاه تولید برق بود و مدیرعامل شرکت ملی گاز خراسان رضوی اعلام کرد که نیروگاه توس یک میلیون مترمکعب سهمیه جدید گاز دریافت کرده است و باید استفاده از مازوت را به کمترین مقدار ممکن برساند.

آغاز دوباره مازوت سوزی به دلیل سرمای غرب کشور!

این افزایش سهمیه البته ۱۰ روز بیشتر دوام نداشت و با گسترده شدن چتر سرما روی غرب کشور، گویا این سهمیه قطع شده و به جای اینکه مازوت سوزی به کمترین مقدار ممکن برسد، گویا دوباره به بیشترین حد خودش رسیده است.

حسین فکور، مدیر محیط زیست و توسعه پایدار دفتر فنی استانداری خراسان رضوی، در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به پیگیری‌های استان برای افزایش سهمیه گاز نیروگاه توس گفت: امسال دیسپاچینگ ملی وزارت نفت برای سوخت نیروگاه توس تصمیم می‌گیرد و به دلیل آلودگی هوای شهر مشهد که یکی از دلایل آن مازوت سوزی نیروگاه توس بود، در استان پیگیری کردیم سهمیه گاز این نیروگاه افزایش یابد که این اتفاق افتاد و برای ۱۰ روز حدود یک میلیون مترمکعب گاز بیشتر به نیروگاه اختصاص پیدا کرد و از آن طرف، نیروگاه هم به همین نسبت مازوت کمتری می‌سوزاند، اما باتوجه به سرمای هوا در غرب کشور، این سهمیه افزایشی چند روزی است که قطع شده است و فعلا نیروگاه دارد از مازوت استفاده می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}