مصرف برق امروز (۱۱ تیر ۱۴۰۱) رکورد شکست + فیلم کدام خدمات بانکی در دسترس اتباع است؟ چرا آموزش بورس مهم است؟ رستم قاسمی خبر داد: بررسی بسته جدید کنترل اجاره مسکن فردا در هیئت دولت (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) افزایش عرضه ارز در صرافی‌ها| خرید دلار آسان شد (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) تکذیب تعطیلی پمپ‌بنزین‌ها در تهران| بازار سیاهی در کار نیست (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟ + اسامی بانک‌ها (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) تعیین‌تکلیف آئین‌نامه واردات خودرو در جلسه فردای هیئت دولت| شرایط حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز شنبه (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) خبر خوش خودرویی وزیر صمت به مردم| زمان ورود خودرو‌های اقتصادی به بازار مشخص شد(۱۱ تیر ۱۴۰۱)+ جزئیات خودرو «ری‌را» محصول جدید ایران خودرو چه مشخصاتی دارد؟ + مشخصات فنی  فهرست دوم متقاضیان «وام ودیعه مستاجران» به شبکه بانکی تحویل داده شد (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) قیمت خودرو «ری‌را» ایران‌خودرو چقدر است؟ مردم نخریدند؛ مرغ ارزان شد بورس صعود می‌کند یا سقوط؟ (۱۱ تیرماه ۱۴۰۱) زمان واریز یارانه تیرماه ۱۴۰۱ مشخص شد؟|آیا یارانه جاماندگان این ماه واریز می‌شود؟ توضیحات وزیر صمت درباره زمان ابلاغ واردات خودرو تصاویر جدید از خودروی ری را، محصول جدید ایران خودرو
خبر فوری

خبر مهم در مورد افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱

  • کد خبر: ۱۰۵۶۴۷
  • ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
  • ۶
خبر مهم در مورد افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱
خبری حاکی از جلسه طرفین کارگری و کارفرمایی در وزارت کار برای بازنگری در دستمزد سال ۱۴۰۱ منتشر شد، که از سوی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تکذیب شد.

به گزارش شهرآرانیوز، چندی پیش بود که خبر تغییر دستمزد جامعه کارگر منتشر شد و جنجال به پا کرد.

تجارت نیوز نوشت: این خبر حاکی از جلسه طرفین کارگری و کارفرمایی در وزارت کار برای بازنگری در دستمزد سال ۱۴۰۱ بود که البته از سوی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تکذیب و اعلام شد که این خبر یک شایعه بوده و کارگران نگران دستمزد خود نباشند.

چراکه مصوبه دستمزد به قوت خود باقی است و تغییری نمی‌کند.

اما افزایش ۵۷درصدی دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ از همان ابتدا با اعتراض نمایندگان کارفرمایی مواجه شده و آن‌ها بلافاصله بعد از تعیین دستمزد در اسفند ماه سال گذشته هشدار داده بودند که این افزایش دستمزد درنهایت به زیان کارگران خواهد شد.

همچنین به دلیل عدم توانایی در پرداخت‌ها اخراج کارگران و تعدیل نیرو در راه است، چراکه فشار اقتصادی تحمیل شده به بنگاه‌ها سبب می‌شود که اقتصاد کشور خواسته یا ناخواسته به سمت مدل‌های غیررسمی پیش رود.

خبر کذب است؟

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار درخصوص احتمال تغییر دستمزد کارگران گفت: در یکی، دو روز گذشته اخباری درخصوص احتمال کاهش دستمزد در سال جاری و موج اخراج کارگران منتشر شد که به اعتقاد ما این خبر غیرمنطقی و کذب است.

به دلیل اینکه هنوز آمار بیمه فروردین ماه برای کارگران رد نشده تا ما پی به تعداد اخراجی‌ها و آمار بیکاری‌ها ببریم یا اینکه این بیکاری را مرتبط به افزایش دستمزد‌ها در سال ۱۴۰۱ بدانیم.

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار با بیان اینکه هیچ رابطه معناداری بین میزان بیکاری‌ها و دستمزد‌ها تاکنون در ایران وجود نداشته، گفت: این مطالعه نه در ایران بلکه در سایر کشور‌ها نیز وجود ندارد.

ضمن آنکه هنوز دو هفته از تعطیلات سال نو نگذشته با افزایش غیرمنطقی و سرسام‌آور و جهش‌های قیمتی کالا‌ها مواجه شده‌ایم که جز بی‌انضباطی و عدم مدیریت درست و بی‌بصیرتی دلیل دیگری را نمی‌توان برای آن عنوان کرد.

توفیقی با اشاره به فشار اعضای اتاق‌های بازرگانی در این زمینه افزود: افرادی که در اتاق‌ها مشغول فعالیت هستند اغلب به جای صنعتگران، سوداگرانی هستند که با توجه به اینکه منافع خود را در خطر می‌بینند احتمال می‌دهند این افزایش دستمزد باعث تحرک تقاضا در بازار کار شود.

در نتیجه با فشار به مراکز تصمیم‌گیری در رابطه با صنعت کشور اقدام به بزرگ‌نمایی در تعدیل نیرو می‌کنند.

توفیقی خاطرنشان کرد: اگر هم تغییراتی در سال جدید برای برخی کارگران رخ داده به دلیل این بوده که روحیه مطالبه‌گری در برخی صنف‌ها وجود ندارد.

برگزاری جلسه فعلا منتفی است

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که آیا جلسه‌ای در مورد کاهش دستمزد‌ها برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: این موضوع از ابتدا از سوی سوداگران بخش خصوصی مطرح شد که بسیار هم تحریک‌آمیز بود، اما برگزاری این جلسه تا اطلاع ثانوی منتفی شد.

مصوبه مزدی ۱۴۰۱ «قابل تغییر» نیست

در همین باره ایلنا نیز نوشت: نماینده کارگران در شورایعالی کار گفت: مصوبه مزدی به هیچ وجه قابل تغییر نیست.

فرامرز توفیقی (از اعضای کارگری شورایعالی کار) در ارتباط با نشست روز گذشته این شورا و مسائل مطرح شده  گفت: وفق ماده ۴۱ قانون کار، شورایعالی کار موظف شده است همه ساله میزان حداقل مزد کارگران کشور را تهیه کند. شورایعالی کار وفق ماده ۱۶۷ قانون کار ترکیب شده از ۳ نفرنمایندگان کارگران به انتخاب کانون عالی شورا‌های اسلامی کار کشور، ۳ نفرنمایندگان کارفرمایان به انتخاب کارفرمایان، وزیر کار و دو نفر به پیشنهاد و تصویب هیات وزیران؛ لذا شورایعالی ۹ نفره است و وفق ماده ۱۶۸ قانون کار، جلسات شورا با ۷ نفراز ۹ نفر رسمیت می‌یابد و تصمیمات آن نیز با اکثریت آرا معتبر خواهد بود. ضمن آنکه هریک از اعضای شرکت کننده درجلسات دارای یک رای خواهند بود. پس هیچ رای ویژه یا ممتازی در کار نیست.

وی افزود: تصمیمات هم حداقل با اکثریت آرا یا در حالت کلی، به اتفاق آرا مصوب می‌شود؛ بنابراین مصوبه دستمزد ۱۴۰۱ کارگران علیرغم آنکه کمتر از سبد معیشت ۸۹۷۲۰۰۰ میلیون تومان است، ولی، چون مصوبه توافق اعضای شورایعالی کار است و با توجه به نرخ تورم موضوع ماده ۴۱ و مواد ۱۶۷و۱۶۸ قانون کار به توافق اعضا رسیده، قانونی وصحیح بوده و هیچ مرجعی، حتی اعضای کارگری وکارفرمایی و شخص وزیر کار و هیات وزیران ورئیس جمهورهم قادر به تغییر آن که منجر به کاهش مصوبه فعلی شود، نیست.

توفیقی تاکید کرد: ضمن آنکه وفق ماده ۲۰۳ قانون کار، وزارت کار و دادگستری مامور اجرای مصوبه افزایش دستمزد ۱۴۰۱ که به توافق اعضای شورایعالی کار رسیده، هستند.

فوری:نامه‌ای به مدیرعامل تامین اجتماعی: احکام افزایش حقوق بازنشستگان را صادر کنید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
کارگر مستاجر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
0
4
از بی لیاقتی مدیرها تعدیل نیرو توی شرکت ما هم داره انجام میشه .قبل از اینکه افزایش حقوق اعلام شود .نه بخاطر افزایش حقوق .
بیاین حقوقها رو بررسی کنید متوجه میشین چطور برای اطرافیانشون حقوق میدهند
حمید
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
0
4
چرا کارفرمایان پولدار نمی‌خوان دوریال تو جیب کارگر بره والله یکم از سفر خارجی و گردش و تفریح و ماشین لولکستون بزنید هیچی نمیشه.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
1
3
خدا لعنتتون کنه که بیکار شدیم با این تصمیم اشتباهتون
ایرانی بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
0
2
اگر احکام زودتر صادر شود بحث‌های حاشیه ای تمام می‌شود
ناشناس
Germany
۰۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
0
0
حقوق ودستمز برای تمام اقشار خوب تصویب میشود اماخیلی بد اجراء اجرا می شود برای اینکه قانون گذاران خودشان حقوقشان خیلی راحت هفت۷ برابر الی۱۵برابر میگیرند جون قانون راتصویب کردن اگردراجراء برای کارگر کارمند بازنشسته حقوق خودآنهادرست شده میخواهداجراء بشه میخواهد نشود برای آنها که قانون تصویب شده فرقی نمیکند قصه ای ندارن کیفکرحقوق حقوق بگیره
کارگر ساده
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
0
0
سلام. این دولتیها و کارمندان دولت دردانه ها و نورچشمیها میان از طرف کارگر و این قشر حقوق تعیین میکنن. کی از شکم کارگر فقیر گرسنه اجاره نشین و پابه سن گذاشته مجردی خبر خواهد داشت!!! کارفرمایان محترم؟ کارمندان دردانه؟ جیره خواران ؟ نجومی بگیران؟ اختلاص گران بزرگوار؟........................................................!!!
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}