افسردگی پس از زایمان برای پسر یا دختر؟ حذف کیسه پلاستیکی از داروخانه ها برای کمک به محیط زیست حمایت دستگاه قضا از پروژه‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی سومین استان دارای بیشترین تعداد خودرو در کشور دومین مرکز اطلاع رسانی پایگاه میراث فرهنگی آسباد‌های ایران افتتاح شد آغاز ثبت‌نام مسکن ملی در خراسان رضوی از روز سه شنبه ۱۹ آذر واژگونی اتوبوس مشهد-تهران در گردنه آهوان سمنان بازگشت نوجوان ناشنوای ایلامی از مرز دوغارون به ایران رتبه دوم مرگ عابران پیاده در خراسان رضوی مرد نارنجی طعمه درندگان شد اهدای عضو / ایثار برای ۴ نفر در ایستگاه ۹۵۸ زنان به هم‌صدایی نیاز دارند راویان خاموش تاریخ فوت ۱۷۱ عابر در حوادث رانندگی استان بیش از ۱۸ میلیون ایرانی دارای اختلال روانی یک هزار و ۷۰۰ واحد صنفی متخلف در استان به تعزیرات معرفی شدند شرط پرداخت حقوق کارکنان در سال آینده اعلام شد زمان برگزاری دادگاه محسن لرستانی خواننده معروف اعلام شد معافیت زائران اربعین ۹۹ از پرداخت عوارض خروج در آغوش‌ کشیدن نیمه تاریک و تماشای نور
خبر ویژه

چرا با مردم حرف نمی‌زنید؟

  • کد خبر: ۱۰۵۹۱
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۱
حجت الاسلام محمدرضا زائری کارشناس مسائل فرهنگی
در باور دینی ما مردم با اراده و خواست الهی صاحب امر و مالک اختیار کشور هستند که با رأی خود اختیار اداره امور گوناگون کشور را برای مدتی به کسانی -از رئیس جمهوری تا نمایندگان مجلس- به عنوان وکیل و نماینده خود می‌سپارند. مردم‌سالاری دینی که بزرگ‌ترین دستاورد سیاسی، دینی، فکری و فرهنگی امام خمینی (ره) است و می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر کشور‌های اسلامی و همسایه ما عرضه شود به همین معناست.
یکی از بزرگ‌ترین وظایف مسئولان کشور آن است که بعد از تحویل گرفتن امانت از مردم، آنان را در جریان امور قرار دهند و در رابطه‌ای شفاف و دقیق، همه‌چیز را به طور کامل به اطلاعشان برسانند. این اصلی اساسی و قاعده‌ای است که خلاف آن در صورت ضرورت‌های خاص امنیتی و اطلاعاتی استثنا تلقی می‌شود، چنان‌که امیر مؤمنان بعد از قبول خلافت خطاب به مردم فرمود: هیچ چیز حکومت را جز موارد معدود و خاص امنیتی که باید از دشمنان محفوظ بماند از شما پنهان نخواهم کرد.
وقتی مسائل مختلفی که بعضا بیگانگان بهتر از هر کسی خبر دارند و در رسانه‌هایشان منعکس می‌کنند از مردم مخفی بماند، به مرور، فقط از اعتمادشان به نهاد‌های اطلاع‌رسانی داخلی کاسته خواهد شد. مخصوصا در شرایط حاضر که با گسترش شبکه‌های گوناگون اطلاع‌رسانی ماهواره‌ای و اینترنتی تقریبا چیزی قابل کنترل نیست و اخبار مختلف به لحظه در سراسر جهان منتشر می‌شود، چاره‌ای جز رقابت خبری و اطلاع‌رسانی حرفه‌ای نیست. در چنین میدان رقابت و فضای حساسی، تنها کسی برنده است که بتواند با رفتار حرفه‌ای و صحیح اعتماد مخاطبان را جلب کند و چشم و گوش آنان را به دست آورد. جز این رفتار هرچه باشد قطعا به باخت و شکست منتهی خواهد شد.
حوادث هفته‌های گذشته که به بهانه گران شدن بنزین در کشور رخ داد موقعیت آزمون خطیری برای رسانه ملی و نهاد‌های رسمی اطلاع‌رسانی رقم زد. متأسفانه ضعف رسانه‌های داخلی در پوشش کامل و دقیق اخبار فرصتی مغتنم در اختیار رسانه‌های معاند و بیگانه قرار داد که نیاز و عطش مخاطب به اطلاعات و اخبار را پاسخ گویند.
وقتی خود ما به صورت شفاف و صریح با مردم حرف نزنیم و همه‌چیز را صادقانه و دقیق به آن‌ها نگوییم، به طور طبیعی به سراغ صدا‌ها و کانال‌های خبری دیگر خواهند رفت و آنجاست که آن‌ها هر چیزی را هر طور بخواهند مطرح خواهند کرد و راست و دروغ را با هم عرضه خواهند نمود.
پس از گذشت هفته‌ها مسائل مختلفی به صورت مبهم مانده است و پرسش‌های مختلفی در ذهن و بر زبان مخاطب عام جاری است. چرا با مردم حرف نمی‌زنیم و به این پرسش‌ها پاسخ نمی‌دهیم؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}