تحول پروژه‌های شهری مشهد با پررنگ‌شدن ضابطه‌مندی امکان حضور سرمایه گذار در مشهد و اهواز فراهم شود راه اندازی نهضت ترجمه برای شناساندن مشهد مهم‌ترین مسئله بسیج شهرداری مشهد؛ خدمت رسانی به مردم اجرای طرح جریمه خودرو های پارک شده در مسیر دوچرخه و پیادرو در تمام مشهد شهروند خبرنگار | گلایه شهروندان از سرقت کابل تلفن ثابت و آنتن دهی اینترنت در مشهد طرح جریمه خودرو‌های متوقف در پیاده‌رو‌های مشهد آغاز شد توسعه اقتصاد دیجیتال و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآفرین بومی در مشهد از باد و باران نیابد گزند | ضرورت وجود نگاه بین‌المللی به توسعه توس و آرامگاه فردوسی دانشجویان خارجی؛ حلقه گم‌شده در راستای شکل‌گیری «جهانشهر مشهد» شهروند خانواده مدار شروع و اصلاح پروژه‌ها در مشهد با خط‌کش فرهنگ جزئیات طرح ملی اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه | اصلاح مصرف گاز در ۱۳۰۰ موتورخانه خراسان رضوی خشک سالی بسیار شدید در ۸۳ درصد جغرافیای مشهد شهردار مشهد: توسعه مترو سیاست شهرداری است دسترسی آسان معلولان به سامانه اتوبوس‌رانی مشهد عضو شورای اسلامی شهر مشهد: امیدواریم بتوانیم فرهنگسرا‌های گذشته را احیا کنیم شهروند خبرنگار | بروز رسانی اطلاعات مانیتورها در ایستگاه های قطار شهری مشهد + پاسخ
خبر فوری
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر ؛

اول بهمن، آغاز برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد

  • کد خبر: ۱۴۵۲۴
  • ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
اول بهمن، آغاز برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: یکم تا چهارم بهمن ماه نمایشگاه شهر هوشمند در مشهد برگزار می‌شود.
به گزارش شهرآرانیوز، بتول گندمی ضمن اشاره به ویژگی‌های شهر هوشمند افزود: اساساً شهر هوشمند، شهری است که «مشکلات عمومی» را از طریق «راه حل‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات» و بر اساس رویکرد «چند ذینفعی» و «مشارکت‌های مبتنی بر شهرداری» حل می‌کند. بر این اساس، شهر هوشمند به طرف راحتی، تعاملات و ارتباطات روان‌تر شدن آن‌ها و ارائه هرچه بهتر خدمات به شهروندان یک جامعه در حرکت است.
وی به موضع حکمرانی هوشمند نیز اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از موضوعات قابل بحث، حکمرانی هوشمند است. حکمرانی هوشمند شامل مشارکت فعال شهروندان و استفاده هوشمند از دولت الکترونیک است و هدف آن ایجاد پل ارتباطی قوی میان نهاد‌های دولتی و بهبود دسترسی به خدمات است. در شهر مشهد، این موضوع به دلایل مختلف قابل تأمل بوده و تاکنون برای موضوعات کلانشهر در این زمینه آن طور که باید به توفیق بزرگی دست نیافته‌ایم.
وی افزود: همانگونه که می‌دانید اولویت نخست شهرداری در این دوره، تبدیل شهر مشهد به الگوی شهر هوشمند و کارآمد در کشور است. در همین راستا، در ابتدای دوره شورا، در گام اول، به اصلاح رویکرد‌های موجود در شهرداری مشهد در نگاه به شهر هوشمند مدنظر قرار گرفت.
وی ادامه داد: ایرادی که بر مجموعه شهرداری در سنوات گذشته وارد بوده و عملاً شهرداری را در تحقق به شهری هوشمند باز داشته است، نگاه صرف به شهر هوشمند در حوزه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است. وی وی اظهار داشت: درست است که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات از مولفه‌های اصلی شهر هوشمند است، اما تنها مؤلفه نبوده و نیاز به نگاهی جامع‌تر در این خصوص وجود دارد. بر این اساس، اصلاحات لازم انجام و موارد مدنظر در برنامه عملیاتی شهرداری منعکس شد. اما در ادامه و هم اکنون، در حال ارزیابی برنامه عملیاتی مصوب شهرداری در بحث هوشمندسازی هستیم و درصورت نیاز، نسبت به بروزرسانی و اصلاح آن اقدام خواهیم کرد.
وی اقدامات علمیاتی در این رابطه را برشمرد و گفت: تکمیل سامانه فاش، توسعه خدمات الکترونیک شهروندی و اپلیکیشن جامع شهروندی (شهر من)، هوشمندسازی خدمات مدیریت شهری با استفاده از زیرساخت IOT (اینترنت اشیا)، توسعه المان‌های هوشمند در سطح شهر، هوشمند سازی آبیاری فضای سبز، هوشمند سازی تفکیک زباله و جمع‌آوری زباله‌های خشک بصورت هوشمند که مورد آخر در حال حاضر به صورت لایحه در شورا است؛ از جمله طرح ریزی‌هایی بوده که در شورا مطرح و از طریق شهرداری در حال اجرا است.
وی در پایان در خصوص نمایشگاه شهر هوشمند که قرار است از اول تا چهارم بهمن ماه سال جاری در مشهد برگزار شود، بیان کرد: نمایشگاه شهر هوشمند فرصتی را برای ارائه آنچه تا کنون به وقوع پیوسته و آنچه می‌بایست انجام شود را به نمایش نخبگان و صاحب نظران و بخش‌های خصوصی می‌گذارد و به این طریق می‌تواند پلی برای بهره برداری از ظرفیت این بخش‌ها برای اجرایی نمودن سیاست‌ها و برنامه‌های در دست اقدام برای دستیابی به شهر هوشمند باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}