آمادگی شهرداری مشهد مقدس برای ایجاد «دبیرخانه مشترک تصویر ایران آینده» با محوریت مشهد آغاز به کار نخستین مجمع شهر‌ها و شهرداری‌های کشور‌های عضو پیمان بریکس در کازان روسیه (یکم تیر ماه ۱۴۰۳) ۳ ماموریت شهردار مشهد برای شرکت ساخت قطارشهری در سال ۱۴۰۳ «سهم سرانه»؛ مانع واگذاری اراضی بزرگ‌مقیاس شهرک شهید رجایی مشهد زمین جمعه‌بازار جدید خودروی مشهد تعیین شد مشهد در صدر پایش و اندازه‌گیری آلاینده‌ها در کشور کیفیت هوای ۵ منطقه کلانشهر مشهد امروز در شرایط «ناسالم» قرار دارد (۳۱ خرداد ۱۴۰۳) شهروند خبرنگار | نصب و برافراشته شدن پرچم بزرگ جمهوری اسلامی ایران در میدان فجر در روز عرفه دانش‌آموزان، ناظران افتخاری انتخابات می‌شوند | آغاز به‌کار قرارگاه دانش‌آموزی ۱۴ صِفر ۳ در استان + فیلم زیارت خون | مرور حادثه بمب گذاری در حرم امام رضا(ع) خدمت‌رسانی به ۵۲۷ هزار نفر در مراسم روز عرفه و عید سعید قربان در مشهد اعمال‌قانون ۲۰۳۰ دستگاه خودروی حادثه‌ساز در مشهد | ۷۹ نفر در تصادفات مصدوم شدند (۳۰ خرداد ۱۴۰۳) فیلیپین: به دنبال جنگ با چین نیستیم پل دهرود، مسیری برای توسعه شمال مشهد ترافیک سنگین در بولوار ملک‌آباد، خیابان امام‌خمینی(ره) و بزرگراه شهید چراغچی مشهد (۳۰ خرداد ۱۴۰۳) کیفیت هوای ۷ منطقه کلانشهر مشهد امروز در شرایط «پاک» قرار دارد (۳۰ خرداد ۱۴۰۳) حاجی بگلو: کاهش دوره شوراها به ۳ سال، نقش شوراها را کمرنگ می‌کند | قانون انتخابات آتی شوراها نیازمند اصلاح است آغاز به کار بیست و پنجمین نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و صنایع سرمایشی و گرمایشی در مشهد + فیلم استاندار خراسان‌رضوی به مناطق زلزله‌زده شهرستان کاشمر رفت (۲۹ خرداد ۱۴۰۳) مروری بر تاریخ اولین حضور تلفن‌های خودکار در منزل مشهدی‌ها
سرخط خبرها

بهبود ورودی و خروجی محله ایثارگران مشهد، شاید وقتی دیگر

  • کد خبر: ۲۳۳۱۴۵
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۶
بهبود ورودی و خروجی محله ایثارگران مشهد، شاید وقتی دیگر
سال گذشته، گزارشی را از مشکلات محله ایثارگران منتشر کردیم. ساکنان این محله از نبود جدول و کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی در خیابان ابوطالب‌۵۹، نبود ورودی و خروجی مناسب برای محله گلایه داشتند. به همراه معاون شهردار منطقه ۲ برای بررسی این مشکلات دوباره به محله ایثارگران سر زدیم.

به گزارش شهرآرانیوز، سال گذشته، گزارشی را از مشکلات محله ایثارگران به عنوان یکی از مناطق پرجمعیت و پرتردد منطقه‌۲ شهرداری مشهد منتشر کردیم. ساکنان این محله از نبود جدول و کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی در خیابان ابوطالب‌۵۹، نبود ورودی و خروجی مناسب برای محله و همچنین نامناسب بودن پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران گلایه داشتند.

این مشکلات نه‌تن‌ها زندگی روزمره ساکنان را دشوار کرده بود بلکه در فصل بارندگی نیز سبب آب‌گرفتگی معابر و ایجاد مشکلات بیشتر برای عابران پیاده و رانندگان می‌شد. در آن گزارش و پس از طرح گلایه‌ها و درخواست‌های مکرر مردمی، معاون فنی اجرایی شهرداری منطقه ۲ در گزارشی، پاسخ‌هایی به این مشکلات ارائه داد و در این باره حتی قول داد که اقدامات لازم برای بهبود وضعیت محله ایثارگران در دستور کار قرار گیرد.

محسن قره‌خانی در پاسخ‌هایش به درخواست مردمی درباره کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی این‌طور گفت که برنامه‌ریزی‌های لازم برای جدول‌گذاری و ایجاد کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی در خیابان ابوطالب‌۵۹ انجام خواهد شد.
او درباره دیگر درخواست مردمی برای ورودی و خروجی محله ایثارگران نیز پاسخ داد که‌: بهبود ورودی و خروجی‌های محله امکان‌پذیر نیست.

وضعیت پیاده‌رو‌های محله، دیگر دغدغه و خواسته پرتکرار ساکنان این محله بود که در تریبون سال گذشته مطرح شد. مناسب‌سازی پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران برای افزایش ایمنی و راحتی عبورومرور عابران پیاده سرفصل خواسته‌های مردمی بود. در آن گزارش مسئولان منطقه این‌طور پاسخ دادند که موضوع پیاده‌روسازی،  سال آینده یا  در اصلاح بودجه سال ۱۴۰۲ در برنامه‌های اجرایی قرار می‌گیرد.

اکنون، پس از گذشت یک سال، تصمیم گرفتیم تا پیگیر وعده‌های داده‌شده شهرداری منطقه‌۲ شویم و بررسی کنیم که تا چه اندازه این وعده‌ها عملیاتی شده‌اند. آیا محله ایثارگران تغییرات مثبتی را تجربه کرده است؟ آیا مشکلات مذکور رفع شده‌اند یا هنوز هم ساکنان با چالش‌های قبلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؟

رفع معضلات کوچه‌های ابوطالب‌۵۷ و ۵۹

در آن گزارش شهروندان گفته بودند که در خیابان ابوطالب‌۵۷  هیچ جدول یا  کانال جمع آوری آب سطحی وجود ندارد و  هنگام بارندگی آب زیادی در محله جمع می‌شود. آسفالت نیز وضعیت خوبی ندارد. معاون فنی اجرایی شهرداری منطقه ۲ در این باره گفته بود که از  اسفند سال ۱۴۰۱ عملیات جدول‌گذاری و  زیرسازی خیابان‌های خاکی ابوطالب ۵۷ و ۵۹ آغاز شده است و  ظرف مدت دو ماه آینده عملیات جدول گذاری و  آسفالت به  پایان خواهد رسید. در جدیدترین اطلاعات کسب شده، قره‌خانی برای اقدامات انجام شده و تحقق قول‌ها این‌طور پاسخ داد: عملیات جدول گذاری و  زیرسازی خیابان‌های خاکی ابوطالب ۵۷ و ۵۹  در سال گذشته انجام شد.

محله ورودی و خروجی ندارد

در آن گزارش دبیر شورای اجتماعی محله با  اشاره به  زمین رهاشده، گفته بود که انتهای خیابان ایثارگران بن بست است و  محله ورودی و  خروجی مناسبی ندارد. یک ورودی باید از خیابان  ابوطالب به  ایثارگران داشته باشیم. تأکید شهروندان این بود که کوچه نامناسب ابوطالب ۵۷  نمی‌تواند ورودی و  خروجی محسوب شود. 

به گفته آنها یک خروجی در کوچه ایثارگران‌۱۳ وجود دارد، اما دست کم باید کوچه‌های ایثارگران در  سمت بزرگراه چراغچی به  صورت یک درمیان ورودی و خروجی باشد. ترافیک، دیگر دغدغه شهروندان ساکن در محله ایثارگران بود. به گفته آنها هنگام بارش باران، میدان امام حسین (ع) از  نظر ترافیک قفل می‌شود بنابراین سرریز خودرو‌ها وارد محله می‌شوند. این در حالی است که  محله گنجایش این حجم از خودرو را  ندارد. 

معاون فنی اجرایی منطقه‌۲ درباره گشایش محور خیابان ایثارگران به خیابان ابوطالب نیز این‌طور توضیح داد: بر اساس طرح تفصیلی جدید ابلاغ شده به شهرداری و نیز نامه سازمان حمل ونقل و  ترافیک شهرداری، دسترسی مستقیم به  محور ابوطالب میسر نیست، با این حال دسترسی‌های فرعی به  محور از  دو طرف لحاظ شده است که  نیاز به  تملک تعدادی از  قطعات محدوده دارد. قره‌خانی در ادامه این قول را داده بود که پس از  توافق با مالکان برای تملک، اقدام لازم درباره گشایش خیابان صورت خواهد گرفت.

قره‌خانی درباره وضعیت ورودی و خروجی کوچه‌های ایثارگران نیز گفته بود که نامه‌ای به سازمان حمل ونقل و  ترافیک شهرداری مشهد فرستاده شده و  این سازمان نیز در  نامه‌ای جدید، وضع موجود را  تصویب و  اعلام کرده است که  امکان اجابت درخواست شهروندان از  لحاظ ترافیکی میسر نیست. در پیگیری مجدد برای وضعیت ورودی و خروجی محله ایثارگران، معاون فنی اجرایی منطقه‌۲ این‌طور پاسخ داد: برپایه طرح تفصیلی هنوز امکان ندارد، ولی در حال رایزنی برای تملک هستیم تا مسیر بازگشایی شود.

مطالبه‌ای که به سرانجام نرسید

آخرین دغدغه مهم و پرتکرار مردمی، وضعیت پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران بود. به گفته آنها پیاده ‎رو‌های خیابان ایثارگران نیاز  به هم سطح سازی دارد تا معلولان و  جانبازان برای رفت‌وآمد راحت باشند. در آن گزارش مسئولان این‌طور توضیح دادند که نامه نگاری‌های لازم به منظور دریافت اعتبارات برای پیاده روسازی محور ایثارگران با  اداره کل نظارت بر نگهداری و تعمیرات شهرداری انجام شده است، در این راستا مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات در پاسخ نامه اعلام کرده بود که  در  شش ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ امکان در نظرگرفتن اعتبار وجود ندارد و  باید در سال آینده یا  اصلاح بودجه سال ۱۴۰۲ این موضوع پیگیری شود.
در پیگیری مجدد سرنوشت این دغدغه، معاون فنی اجرایی منطقه‌۲ در پاسخ این‌طور بیان کرد که پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران حدفاصل ایثارگران۱۳ و ۱۵ مرمت شده است.

تحقق قول‌های داده شده به ساکنان محله ایثارگران

تحقق قول داده شده

جدول‌گذاری و  زیرسازی خیابان‌های خاکی ابوطالب ۵۷ و ۵۹ یکی از دغدغه‌های شهروندان بود که در تریبون مردمی سال گذشته مطرح شد. در آن گزارش شهروندان به نبود کانال جمع آوری آب سطحی و تجمع آب با یک بارندگی اشاره کردند. مسئولان به ساکنان قول دادند که  ظرف مدت دو ماه آینده عملیات جدول گذاری و  آسفالت به  پایان خواهد رسید. در پیگیری مجدد این مشکل برطرف شد.

رایزنی برای تملک املاک

تملک و بازگشایی مسیر‌های محله برای ورود و خروج، یکی از دغدغه‌های شهروندان بود. آنها خواستار این بودند که یک ورودی از خیابان ابوطالب به  ایثارگران وجود داشته باشد. تأکید شهروندان این بود که کوچه نامناسب ابوطالب ۵۷  نمی‌تواند ورودی و خروجی محسوب شود. در پیگیری مجدد این خواسته بیان شد که برپایه طرح تفصیلی هنوز این امکان وجود ندارد، اما در حال رایزنی برای تملک هستیم تا مسیر بازگشایی شود.

به‌طور کامل انجام نشد

پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران دیگر دغدغه مهم ساکنان این محله بود. به گفته آنها پیاده ‎رو‌های خیابان ایثارگران نیاز  به هم سطح سازی دارد تا معلولان و جانبازان برای رفت وآمد راحت باشند. در پیگیری مجدد، معاون فنی اجرایی منطقه‌۲ این‌طور پاسخ داد که پیاده‌رو‌های خیابان ایثارگران حدفاصل ایثارگران ۱۳ و ۱۵ مرمت شده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->