خبر ویژه
 پیگرد قضایی برای همه عوامل سزارین‌های نابهنگام با هدف تولد رُند ۹۹/۹/۹
به‌دنبال خبرساز‌شدن پرداخت هزینه‌های چندصدمیلیونی برای دریافت نوبت سزارین در تاریخ رُند ۹/۹/۹۹، دستگاه قضایی خراسان رضوی انجام هرگونه عمل جراحی غیرضروری و خارج از موعد برای ولادت در تاریخ یادشده را ممنوع اعلام کرد.

محدثه شوشتری | شهرآرانیوز، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا از پیگرد قضایی برای همه عوامل سزارین‌های نابهنگام، غیراورژانسی و زودرس و با اهداف غیرپزشکی و فقط با هدف تولد رُند در تاریخ ۹۹/۹/۹ خبر داد و گفت: این اقدام باتوجه‌به مطالعات و تحقیقات اثبات‌شده پزشکی، خطرات و آسیب‌های مهمی هم برای مادر و هم فرزند دارد، بنابراین باتوجه‌به فرارسیدن تاریخ یادشده، به همه عوامل مرتبط با این موضوع هشدار می‌دهیم که با انجام چنین سزارین‌هایی برخورد قضایی خواهد شد.


نیره عابدین‌زاده با اعلام این خبر افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته انجام سزارین‌های غیراورژانسی و زودرس و با اهداف غیرپزشکی درحال تبدیل‌شدن به رویه‌ای نادرست در حوزه بهداشت و درمان است که از جمله بارزترین دلایل و مصادیق آن، تلاش برخی خانواده‌ها برای تولد نوزادشان در تاریخ‌های رُند است.


به‌گفته وی، جدا از تجمعات و تشدید مراجعات به مراکز درمانی در شرایط حاد کرونا به‌دلیل افزایش تقاضا‌ها در یک روز برای انجام جراحی‌های سزارین، باتوجه‌به مواد قانونی ۵ و ۳۵ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان و همچنین مواد قانونی ۱۹، ۲۴ و ۲۵ کنوانسیون جهانی حقوق کودک که همگی از مستندات اساسی ضرورت حفظ و حراسات از حقوق کودکان و منع انجام اعمال مضر به حال آنان است، انجام هرگونه عمل جراحی غیرضروری و خارج از موعد برای ولادت در تاریخ یادشده را ممنوع اعلام می‌کنیم.


قاضی عابدین‌زاده تأکید کرد: همچنین باتوجه‌به مواد ۱۵۸ و ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی، این اقدام جرم محسوب می‌شود و همه مرتکبان آن از جمله مباشر، معاون و مسبب، مستند به مواد ۱۱ و ۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری از جانب مدعی‌العموم تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.


معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی گفت: این ممنوعیت را دستگاه قضایی در نامه‌ای به رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده و دانشگاه علوم پزشکی موظف است مراتب را به همه مراکز درمانی از جمله بخش خصوصی و دولتی و نیز هیئت‌های رسیدگی به تخلفات پزشکی به قید فوریت اعلام کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}