پیش‌بینی بورس فردا چهارشنبه ۲۵ فروردین | آیا بازار سهام به سمت تعادلی شدن پیش می‌رود؟ پیش فروش ۴ محصول ایران‌خودرو (چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰) + جزئیات و جدول یارانه ماه رمضان فردا چهارشنبه ۲۵ فروردین واریز می‌شود زمان واریز یارانه ماه رمضان اعلام شد  ارزش سهام عدالت امروز ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ | سهام عدالت رشد کرد شاخص کل بورس امروز ۲۴ فروردین۱۴۰۰| شاخص بورس در ۱۴۰۰ رکورد زد وام سهام عدالت را چگونه بگیریم؟ |به سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی بدون ضامن چقدر وام می‌دهند؟ قیمت کولر آبی و گازی در بازار چند؟ قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ جریمه عدم ثبت املاک در سامانه ملی املاک چیست؟ چگونه پروانه کسب بگیریم؟ + راهنما قیمت سکه برگشت | دردسر برگشت دلار به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی برای سکه! خبر خوش به سازندگان؛ وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد تولید پژو ۲۰۶ صندوقدار و تیپ ۵ در سال ۱۴۰۰ متوقف می‌شود قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ + جدول جزئیات اجرای قانون مالیات خودرو‌ها و خانه‌های لوکس از خرداد ۱۴۰۰ چهار واریزی دولت در ماه رمضان کدام است؟
خبر فوری
دولتمردان! کارگران را دریابید | چشم کارگران به دستان دولتی‌ها دوخته شده است
با نزدیک‌شدن به روز‌های پایانی سال که معمولا روز‌های حیاتی برای تعیین دستمزد در سال جدید و در بودجه۱۴۰۰ است، همه نگاه جامعه کارگری به دستان دولتی‌هاست.
طنین همتی|شهرآرانیوز، با نزدیک‌شدن به روز‌های پایانی سال که معمولا روز‌های حیاتی برای تعیین دستمزد در سال جدید و در بودجه۱۴۰۰ است، همه نگاه جامعه کارگری به دستان دولتی‌هاست که قرار است با اطلاعات و آماری که در دست دارند و شواهد جامعه و گذران زندگی کنونی کارگر، نهایت به چه تصمیمی برسند. سالی که سپری شد متأسفانه سال خوش‌یمنی برای جامعه کارگری نبود، زیرا امسال به‌دلیل نو‌سانات بازار ارز و وضعیت کرونایی حاکم در کشور، طبق اعلام مرکز آمار، از ۸۹کالایی که تغییرات قیمت آن‌ها از مهرماه۹۸ تا مهرماه۹۹ در گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی شده، قیمت ۱۳کالا از ۱۰۰ تا ۳۱۴درصد گران‌تر شده است. همچنین کنجاله سویای وارداتی ۲۷۴/۹درصد، لپه ۱۴۰/۴درصد، لوبیا قرمز ۱۰۳/۸درصد، عدس ۱۷۰درصد، برنج هندی ۱۶۰/۴درصد و برنج پاکستانی باسماتی نیز ۱۱۲/۴درصد افزایش قیمت داشته‌اند.
 
 
از میان ۸۹کالای بررسی‌شده همچنین ۲۴کالا در مهرماه امسال نسبت به مهرماه۹۸ بین ۵۰ تا ۱۰۰درصد افزایش قیمت داشته‌اند، از جمله تخم‌مرغ با ۹۴/۵درصد، گوشت مرغ با ۵۰/۶درصد، مرغ زنده با ۵۳/۳درصد، شکر با ۵۸/۱درصد، قند شکسته با ۵۳/۱درصد، کره پاستوریزه با ۷۲/۶درصد، لوبیا چیتی با ۷۸درصد، نخود با ۸۶/۶درصد، گوجه‌فرنگی با ۸۱/۳درصد، پیاز با ۶۳/۸درصد و موز با ۷۴/۱درصد. این تازه افزایش قیمت در نیمه اول سال بوده است، به‌طوری‌که از مهرماه تا اسفندماه، قیمت‌های کالای اساسی ثابت نبوده و سیر صعودی افزایش قیمت‌ها ادامه داشته است، پس جای دوری نمی رود که دولت سر کیسه را شل کند و‌ حقوق و‌ دستمزدی را مطابق سبد معیشت کارگر تعیین کند چرا که حقوق و‌دستمزد قرار است صرف هزینه های اولیه زندگی شود.
 
 

خورد و خوراک کارگر در ماه ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان

در روز‌های گذشته سرانجام سبد معیشت کارگران در سال۱۴۰۰ با احتساب میزان تورم و افزایش قیمت کالا‌های اساسی، ۶میلیون و ۸۹۵هزار تومان تعیین شد. این درحالی است که این رقم برای سال۹۹ معادل ۴ میلیون و ۹۴۰هزار تومان برای هزینه ماهانه یک خانواده سه‌چهار نفره کارگری اعلام شد.

البته که تعیین رقم سبد معیشت مبنای رقم حداقل دستمزد سال آینده نیست، بلکه اکنون اعضای کمیته دستمزد با مبنا قراردادن این رقم در جلسه‌های خود، مبلغ حداقل دستمزد سال۱۴۰۰ را تعیین خواهند کرد.


به‌گفته دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، رقم تعیین‌شده به‌عنوان سبد معیشت کارگران غیر از هزینه‌های مسکن و اجاره‌بها و درمان است و فقط بخش خوراکی‌ها را شامل می‌شود که باتوجه‌به سیر صعودی افزایش اجاره‌بهای مسکن و افزایش هزینه‌های درمان، رقم تعیین‌شده بیش از این‌هاست.


توفیقی، نماینده کارگران در کمیته دستمزد، درباره رقم تعیین‌شده گفته است که عدد سبد معیشت مقبول کارگران، بسیار بیشتر از این رقم است و این سبد ۶میلیون و ۸۹۵هزار تومان، بسیار حداقلی است.

به‌گفته وی، به این سبد باید سبد حداقلیِ حداقلی یا بسیار حداقلی گفت و هدف کارگران از توافق بر سر این عدد، رسیدن به اجماع و توافق با شرکای اجتماعی بوده است.
 
 

جامعه ۴۸ میلیون نفری چشم‌انتظار تعیین حقوق و دستمزد ۱۴۰۰

متأسفانه برای اولین‌بار است که حدود ۱۰ روز از اسفندماه گذشته و هنوز بحث شورای‌عالی کار برای ورود به بحث دستمزد ۱۴۰۰ آغاز نشده است. این مطلب را عضو هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران بیان کرده و گفته است: باتوجه‌به اینکه مقام معظم رهبری به دستمزد سال ۹۹ ورود کردند، به‌نظر می‌رسید که وزارت کار با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و حساب‌شده‌تر برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کند.


چمنی در ادامه یادآور شده است: افزایش منطقی دستمزد برای کارگر باید ۱۰۰ درصد برای سال آینده باشد. البته مطابق ماده ۴۱ قانون کار، دستمزد باید براساس ماده ۴۱ قانون کار و تأمین سبد معیشت کارگران تعیین شود.

یزدان‌بخش، رئیس انجمن کارفرمایان خراسان رضوی، در گفتگو با خبرنگار شهرآرانیوز هم بر این باور است که هزینه دستمزد بر مبنای یک حداقل نه به معنی کمترین و ضعیف‌ترین، در نظر گرفته شود تا شاید هزینه‌هایی را که بر دوش کارگر تحمیل شده است، پوشش دهد.


وی ادامه می دهد: ما هم با این موضوع موافقیم که در حقوق کارگر مجموعه حداقل‌های یک زندگی و حتی نزدیک به رفاه دیده شود. ارقامی که برای افزایش دستمزد در بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد شده است، همه باید براساس واقعیت و تورم در نظر گرفته شود. وقتی که ریال ما در مقابل ارز‌های خارجی ارزش مشخصی دارد، این باید مبنایی باشد که تأثیر آن در دستمزد همه دیده شود.


وی گفته است: دستمزد در کشور ما بخشی مهم از قیمت تمام‌شده کالاست، بنابراین مبنا باید سبد حداقل‌های زندگی و سبد معاش و نیاز‌های اولیه فرد باشد. دولت یا باید این سبد را با یارانه های در نظر گرفته شده در اختیار کارگران قرار دهد که قاعدتا این کار هم خیلی خوب نیست یا باید اجازه دهد افزایش قیمت‌ها و نرخ‌ها درست و کارشناسی تعیین شود.


دبیر انجمن صنفی کارگران در خراسان رضوی در گفتگو با شهرآرانیوز گفت: از چالش‌هایی که در حوزه دستمزد داشتیم، اثبات حقانیت مطالبات جامعه کارگری بود که عنوان می‌کردیم همیشه بین حداقل دستمزد شورای‌عالی کار و سبد معیشت کارگران تفاوتی وجود دارد.


ابوی تصریح کرد: در چند سال گذشته این اتفاق در شورای‌عالی کار افتاد و کمیته دستمزد زیرشاخه شورای‌عالی کار ایجاد شد که تشکلات و نمایندگان کارگران و کارفرمایان و نمایندگانشان در جلسات حضور داشتند تا بتوانند چانه‌زنی‌های اولیه را انجام دهند که خوشبختانه نتایج خوبی را هم به‌دنبال داشت.


به‌گفته وی رقم سبد معیشت کارگر که برای سال ۱۴۰۰ بسته شد، رقم مقبول جامعه کارگری نیست، چون بازهم با زندگی و معیشت کارگران تفاوت دارد. امیدوارم شورای‌عالی کار درنهایت واقع‌بینانه و براساس آنچه که کارگر در کف جامعه با آن سروکار دارد، تصمیم‌گیری کند. بسته معیشتی کارگر که حدود ۷ میلیون تعیین شده است، فقط به هزینه‌های خوردوخوراک مربوط بوده است. امیدواریم با تعیین هرچه زودتر دستمزد کارگر، این دغدغه را تا قبل سال از دوش کارگر بردارند و کارگر با آسودگی به استقبال سال نو برود.


۹۰ درصد کارگران حداقل‌بگیرند

ابوی، دبیر انجمن صنفی کارگران خراسان رضوی، گفت: باتوجه‌به شیوع قرارداد‌های موقت کار، می‌توانیم ادعا کنیم ۹۰ درصد کارگران حداقل‌بگیرند. چون بیشتر این کارگران پایان قرارداد دارند و با سر رسیدن آن «روز از نو، روزی از نوست» و قرارداد جدید بسته می‌شود. باتوجه‌به اینکه در شورای‌عالی کار تأکید شده است با پایان کار سنوات به کارگر تعلق بگیرد، با پایان‌یافتن قرارداد، فاصله‌ای بین قرارداد کارفرمایان ایجاد می‌کنند و کارگر حداقل‌بگیر می‌شود. امیدواریم هرچه زودتر حقوق و دستمزد کارگر تعیین شود و مجلس هم با رویکردی که دارد، واقع‌بینانه و با در نظر گرفتن نظر تشکل‌ها تصمیم بگیرد.
 

وزیرکار: دستمزد کارگران در روز‌های پایانی اسفندماه تعیین می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تعیین دستمزد کارگران، روز گذشته اعلام کرده بود: تلاش همه بر این است که منافع کارگران در تعیین دستمزد‌ها در نظر گرفته شود. باید توجه داشت در شورای‌عالی کار حداقل مزد تعیین می‌شود و سایر سطوح مزدی مانند سال‌های گذشته به شکل خاص خود محاسبه و انجام خواهد شد.


شریعتمداری بیان کرد: براساس ماده۴۱ قانون کار و تبصره ذیل آن، علاوه بر تعیین دستمزد، پوشش‌دادن سبد خانوار دوسه‌نفره در یک ماه و یک سال را در دستورکار داریم. ضمن اینکه حداقل مزد مربوط به یک کارگر و اینکه چقدر از سبد خانوار را پوشش می‌دهد نیز بررسی و تعیین خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: در هفته‌های پایانی سال با دقیق‌ترشدن اعداد، نرخ تورم در بهمن‌ماه و پیش‌بینی آن در اسفندماه امسال، تصمیم مشترک و مناسبی با اکثریت آرای شورای‌عالی کار درباره میزان دستمزد کارگران اتخاذ می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}