خبر فوری

تسهیلات ویژه برای نوسازی بافت فرسوده مشهد

  • کد خبر: ۶۳۱۲۲
  • ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
تسهیلات ویژه برای نوسازی بافت فرسوده مشهد
معاون سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد: اعطای وام ۴ درصدی، فرصتی مناسب برای نوسازی بافت فرسوده شهر مشهد در مناطق حاشیه‌ای است.
امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ معاون توسعه محلی و نوسازی مشارکتی سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد گفت: اعطای وام ۴ درصدی بازآفرینی بافت فرسوده شهری و تخفیفات ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده فرصت مناسبی برای اجرای عملیات نوسازی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد است.

حمیدرضا باقری در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه هر پلاک که نوسازی انجام دهد به ازای هر واحد وام ۵۰ میلیون تومانی دریافت خواهد کرد، گفت: این وام ۴ درصدی شامل کسانی می‌شود که در بافت‌های فرسوده در حاشیه شهر ساکن اند و برای نوسازی اقدام می‌کنند.
وی ادامه داد: حداقل متراژ در نظر گرفته شده برای واحد‌های مسکونی با توجه به طرح تفصیلی بین ۵۰ تا ۶۰ متر در مناطق مختلف متفاوت است، اما حداکثر متراژ برای ساخت این واحد‌ها اعلام نشده است.


پرداخت وام، بدون محدودیت

وی ملاک پرداخت وام بازآفرینی شهرداری را تعداد واحدی که مالکان قصد ساخت آن را دارند دانست و افزود: محدودیتی برای پرداخت وام به شهروندان وجود ندارد و در زمینه تأمین اعتبار آن پیش بینی‌های لازم صورت گرفته است.
معاون سازمان بازآفرینی شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه وام سازمان بازآفرینی شهری به عنوان مشوق نوسازی بافت فرسوده از وام ۹ درصدی دولت مجزاست و افراد علاوه بر وام بازآفرینی می‌توانند وام دولتی را نیز دریافت کنند، بیان کرد: دولت مصوبه‌ای جداگانه برای پرداخت وام قرض الحسنه بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری دارد، اما شرایط این مصوبه ابهاماتی دارد و افراد برای دریافت این وام باید سند ملکی داشته باشند و فقط مالک زمین اجازه دریافت این وام را دارد.
 
وی ادامه داد: براساس دغدغه شهروندان، این برنامه ریزی انجام شده است که وام ۴ درصدی شهرداری فقط با معرفی ضامن معتبر به بانک پرداخت پذیر باشد و نیازی به ارائه سند ملکی برای زمین مذکور نباشد.
باقری بیان کرد: در مصوبه شورا این اجازه به سازمان بازآفرینی داده شده است که به افرادی که سریع‌تر برای دریافت این وام و نوسازی واحد‌های خود اقدام کنند، علاوه بر تخفیفات مختلف، این وام ۴ درصدی با مبلغ بالاتری پرداخت شود.


تجمیع واحد‌ها و وام بیشتر

وی در توضیح مشوق‌های سازمان بازآفرینی برای واحد‌های تجمیع شده افزود: اگر مالکان پلاک‌های مجاور تجمیع انجام دهند به ازای هر واحد ۱۰ میلیون تومان بیشتر دریافت خواهند کرد و همچنین در کنار این وام، برای منازلی که اقدام به نوسازی و تجمیع پلاک‌های مجاور یکدیگر می‌کنند، وام ودیعه مسکن به میزان ۶۰ درصد وام دولتی در نظر گرفته شده است.


تخفیف ۱۰۰ درصدی در تجمع سه واحدی

معاون سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد درباره دیگر تخفیفاتی که در کنار این وام به شهروندان متقاضی شرکت در طرح نوسازی داده خواهد شد، گفت: اگر ۳ پلاک با یکدیگر تجمیع و عملیات ساخت را پیگیری کنند علاوه بر مبلغ وام بیشتر، ۱۰۰ در صد تخفیف پروانه ساخت دریافت خواهند کرد.
باقری با بیان اینکه محدودیت زمانی برای اجرای این طرح و پرداخت وام نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده در نظر گرفته نشده است، افزود: این تسهیلات به تدریج و به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند. افرادی که تا پایان امسال برای دریافت وام و نوسازی مسکن مراجعه می‌کنند تسهیلات و تخفیفات متفاوت و بیشتری را دریافت می‌کنند.
 
وی ادامه داد: تخفیفات صدور پروانه، تخفیفات پیشروی و ایجاد طبقه مازاد و همچنین حل و فصل مشکل پارکینگ بخشی از تمهیداتی و امتیازاتی است که برای متقاضیان نوسازی در بافت فرسوده در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه وام ودیعه مسکن دولت ۱۸ میلیون تومان است، افزود: مالکان می‌توانند برای رهن مسکن تا تکمیل واحد مسکونی خود هم زمان از این ۲ وام استفاده کنند، با این حال برای افرادی که سریع‌تر از دیگران مراجعه کنند تا ۱۰۰ درصد وام دولتی نیز اجازه پرداخت وام ودیعه مسکن به سازمان بازآفرینی شهرداری داده شده است.
باقری بیان کرد: نقشه بافت‌های فرسوده شهری مشهد در اختیار مرکز ۱۳۷ قرار گرفته است و شهروندان می‌توانند از طریق تماس با سامانه این جزئیات و اطلاعات تکمیلی را دریافت کنند.

وی ادامه داد: بافت‌های فرسوده در شهر مشهد بیشتر در رینگ شمالی شهر قرار گرفته اند. برهمین اساس شهرک‌های رجایی، باهنر، مهرآباد، گلشهر و شیرین و تعدادی محله دیگر می‌توانند از این وام استفاده کنند.
معاون سازمان باز آفرینی شهرداری مشهد، تصریح کرد: شهروندان برای کسب اطلاعات و رفع ابهامات خود به دفاتر تسهیلگری محله مراجعه کنند. در ادامه این طرح، خود دفاتر در مناطق فرسوده به منازل افرادی که مشمول این طرح می‌شوند، مراجعه خواهند کرد تا ابهامات شهروندان در زمینه اجرای این طرح کاهش یابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}