اجرای طرح حذف دلالان و ممنوع شدن فروش بلیت در پایانه امام رضا(ع) از ۲۶ آذر قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۸/۲۲ سیدجلال فیاضی مشاور پدیده شد آزادی ۶۲۹ زندانی جرائم غیر عمد در استان شرکت پدیده آماده برگزاری مجمع عمومی شده است بی خطرسازی پسماند‌های عفونی بیش از ۱۰۰۰ مطب در مشهد کیفیت هوای مشهد در وضعیت هشدار انفجار خونین خانه همسایه کشف احتکار بیش از ۱۳۰ تن موادغذایی نهمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد برگزار می‌شود متن‌نگاری در حاشیه اضافه شدن ۵۳ دوربین ثبت‌ تخلف رانندگی به شهر مواد شیمیایی در فاضلاب شهر ۲۵ جایگاه سی اِن جی روی هوا آورده ۴۰هزار میلیاردی مثلث اقتصادی درد نهان «نُه دره» پایتخت‌نشینان نباید حکمرانی محلی را خلع سلاح کنند رونمایی قدیمی‎‌ترین نسخ خطی مربوط به پیامبر اسلام (ص) در مشهد پیوند عضو جان شش بیمار مشهدی را نجات داد برپایی بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان و تأسیسات در مشهد
خبر ویژه

سهم کشف رود از آبادی

  • کد خبر: ۷۲۸۳
  • ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۲
توحید آرش‌نیا سردبیر

اصلا رود را از رودخانه بگیرید، چه می‌ماند؟ رودخانه‌ای که رنگ کف رودش آبی نباشد، به چه دردی می‌خورد؟ ترک‌های خشکیده ته رود، روی قلب آدم سنگینی می‌کند. داستان دقیقا همین است؛ آنچه امروز به عنوان میراثی از گذشته برای ما باقی مانده، مسیری سخت و خسته‌کننده است. هم سوز آفتاب دارد، هم خاک راه. رودخانه تاریخی مشهد که از آبریزهای جنوبی هزارمسجد سرچشمه می‌گیرد، روزگار عجیب و غریبی را سپری کرده است و بالاوپایین‌های بسیار دیده و آنچه باقی مانده، از همتی است که تنها ظرف همین چند سال اخیر برایش مبذول گشته است.
سال‌‌‌ها مردمان حوالی‌اش چراغ‌خاموش محصولاتشان را با آب‌های کثیف جان می‌دادند.امروزِ این رودخانه مثل دیروزش نیست و موتورپمپ‌ها جمع شده‌اند و دیگر تا کیلومتر‌ها خبری از کشت گوجه‌ و سبزیجات آلوده نیست، ولیکن رودخانه دیگر آب چندانی ندارد و کم و بیش هنوز از پساب اطراف سیراب می‌شود. روزگار کشف‌رود حتی همین امروز بعد از گذر از بحران‌هایش سخت است و دشوار. آنچه می‌توانست نگینی باشد برای هم‌جواری با توس، به دمل چرکینی بدل گشته که اگر امروز فکری برایش نشود، فردا دوباره بحرانی جدید از دلش متولد می‌شود.
3ساعت رانندگی در سنگلاخ‌های هم‌جوار رودخانه به لطف آزادسازی اراضی‌اش پر از رمز و راز بود. در روزگاری نه چندان دور، همه همسایگان کشف‌رود سهمشان را برداشته بودند؛ به ازای تمام سال‌هایی که از خاک و باغ و درختش سود بردند. دانشگاه چندمتر جلوتر دیوار کشیده بود تا سهم زمین را از کشف‌رود ببرد اما امروز همه همسايگان سامان يافته اند و حتی تالار عروسی هم که چند گام به پیش آمده بود، امروز ديوارهايش خراب شده و چند گام عقب تر ديوار كشيده است . عقب‌گرد به ضرب و زور قانون بود یا مرام و معرفت -که البته بعید است- خیرش به آیندگان می‌رسد. تعیین تکلیف تصفیه فاضلاب صنعتی چرمشهر و صنایع آلاینده این محدوده، زمین‌های کشاورزی پایین‌دست چرمشهر، وضعیت فاضلاب 9بیمارستان، وضعیت نابسامان خاک‌ روستاهای اطراف این رودخانه، تعیین تکلیف 300تانکر بی‌نام‌ونشان و انداختن طرحی نو برای سامان رودخانه و فراهم کردن مسیری گران‌قدر برای گردشگران، بخشی از هزاران مشکل و معضلی است که پیش پای کشف‌رود مانده است. برای پایان بخشیدن به مشکلات کشف‌رود، آدمی با کفش‌های پولادین نیاز است و عزمی بلند تا خان آخر کشف‌رود راهم به پایان برساند و سهم این رودخانه هم آب باشد هم آبادی.

برچسب ها: کشف رود
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}