محدودیت‌های ترافیکی روز اربعین در مشهد اعلام شد نفی مدیریت سلیقه ای، ایستا و اشرافی ویژه خواری در واگذاری املاک و ترک تشریفات قراردادها زیر ذره بین شورای شهر مشهد حوزه فرهنگ؛ پشتیبان پیشرفت اقتصادی مشهد تنها راه مقابله با پیک ششم کرونا، واکسیناسیون ۷۰ درصدی جامعه است کم‌ بارش‌ترین سال مشهد در ۶۰ سال اخیر مشهدالرضا سیاه پوش عزای معصومین (ع) در روز‌های پایانی ماه صفر فروش و انتشار اوراق مشارکت برای ۳ پروژه بزرگ شهری مشهد آغاز سال تحصیلی بیش از یک میلیون دانش‌آموز خراسان رضوی کاشت نهال به یاد شهدای شهرداری مشهد پیشرفت ۵۲ درصدی زیرگذر آزادی به جانباز در مشهد گره گشایی شهردار مشهد از پروژه‌های اقتصادی شهر اولویت شهرداری مشهد در مدیریت عالمانه و جهادی ویروس کرونا کاشت درخت به یاد شهدای شهرداری مشهد در باغ خاطره + ویدئو شهردار مشهد: فضاآرایی شهر را برای مناسبت‌ها به هیئت‌های هر محله واگذار می‌کنیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: امکان ایجاد یا انتقال یکی از مراکز سینمایی کشور به مشهد آماده‌سازی میدان فردوسی تا حرم مطهر برای پیاده‌روی جاماندگان اربعین آبکوه مشهد نونوار می‌شود تکذیب ممنوعیت سفر با خودروی شخصی به مشهد در دهه پایانی صفر شهردار مشهد: ما به جوانان جامعه بدهکار هستیم
خبر فوری

تزریق منابع مالی جدید به پروژه های عمرانی مشهد

  • کد خبر: ۸۰۲۱۶
  • ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
تزریق منابع مالی جدید به پروژه های عمرانی مشهد
موسی  الرضا حاجی بگلو: اعضای شورای شهر بازدید از ۱۰ پروژه عمرانی در حال اجرا در نقاط مختلف شهر مشهد را در دستورکار خود قرار دادند تا با بررسی میدانی مشکلات و رسیدگی به آن‌ها بتوانیم زودتر شاهد افتتاح پروژه‌ها و باز شدن گرهی از مشکلات شهروندان باشیم.

به گزارش شهرآرانیوز؛ با تغییر مدیریت شهری مشهد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شهروندان تکمیل و به سرانجام رسیدن پروژه‌های عمرانی در مناطق شهری بود. اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با استقرار شورای ششم در بازید‌های میدانی از این پروژه‌ها بار‌ها بر تسریع در عملیات اجرایی این پروژ‌های مهم شهری تأکید کرده اند. درهمین راستا رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر به منظور پیگیری آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های عمرانی در شهر و بررسی مشکلات پیش روی این پروژه‌ها از برخی پروژه‌های مهم شهری بازدید کردند.

الزام مشاوره اقتصادی و فرهنگی برای پروژه‌های شهری

سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در حاشیه این بازدید گفت: یکی از مشکلات ما در این پروژه ها، پیش بینی راهکار‌های اقتصادی در زمان بهره برداری است و ازاین به بعد در پروژه‌های عمرانی بی شک مشاور فرهنگی و اقتصادی تعریف می‌کنیم تا برای تهیه پیوست‌های فرهنگی و اقتصادی اقدام کند.

 

موسی  الرضا حاجی بگلو افزود: اعضای شورا شهر بازدید از ۱۰ پروژه عمرانی در حال اجرا در نقاط مختلف شهر مشهد را در دستورکار خود قرار دادند تا با بررسی میدانی مشکلات و رسیدگی به آن‌ها بتوانیم زودتر شاهد افتتاح پروژه‌ها و باز شدن گرهی از مشکلات شهروندان باشیم. وی با اشاره به پروژه پارکینگ طبقاتی هشت آباد ادامه داد: این پروژه تا بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید و در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. حاجی بگلو با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در این پروژه ها، پیش بینی نشدن راهکار‌های اقتصادی در زمان بهره برداری است، افزود: در زمان تعریف پروژه باید جایگاه استفاده از ظرفیت‌های آن مدنظر قرار گیرد و از این روش درآمدی برای همان مجموعه کسب کنیم.

اعتبار مناسب برای تکمیل پارک وکیل آباد در بودجه ۱۴۰۰

سخنگوی شورای شهر با اشاره به تقاطع چهارسطحی آزادگان گفت: یک فاز این پروژه به بهره برداری رسیده و پروژه تا پایان سال تکمیل می‌شود. پروژه پارک وکیل آباد دیگرمحور صحبت‌های سخنگوی شورای شهر مشهد بود و دراین باره تصریح کرد: پارک وکیل آباد یکی از پارک‌های بسیار مهم و با ظرفیت شهر است که عملیات اجرایی آن باید در اسرع وقت به پایان برسد؛ به همین منظور در بودجه سال ۱۴۰۱ اعتبار مورد نیاز برای بهره برداری لحاظ می‌شود.


وی از بررسی طرح اتصال پارک وکیل آباد به رودپارک چهل بازه در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر خبر داد و افزود: با اتصال این دو پارک، فضای سبز ۲۰۰ هکتاری ایجاد می‌شود که فرصت خوبی برای ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی خواهد بود.

انتقال نمایشگاه بین المللی به حاشیه شهر

حاجی بگلو با اشاره به کارکرد نمایشگاه بین المللی مشهد بیان کرد: اگر بتوان انتقال و جابه جایی نمایشگاه را کلید زد و نمایشگاهی در حاشیه شهر ایجاد کرد، از این طریق می‌توان رونق اقتصادی و زیرساختی خوبی در حاشیه شهر شکل داد.


سخنگوی شورای شهر درباره پروژه چهل بازه نیز اظهار کرد: عملیات عمرانی و اجرایی ۲۵ هکتار از این پروژه به اتمام رسیده و ۲۰ هکتار دیگر مانده است که باید تا پایان سال به اتمام برسد. در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری این موضوع دیده شده است، ولی اعتبار تخصیصی کافی نیست و در اصلاح بودجه باید افزایش یابد.

افتتاح فاز یک خلیج فارس، تا پایان ماه

حاجی بگلو در ادامه با اشاره به پروژه خلیج فارس یا همان تقاطع مجیدیه به میثاق که براساس صحبت‌های پیمانکار تا پایان ماه به بهره برداری خواهد رسید، گفت: دیگر پروژه‌ای که اعضای شورای شهر از آن بازدید کردند، پارک ۳۸۰ هکتاری خورشید در منطقه ۹ شهرداری مشهد بود که متأسفانه به دلیل نبود اعتبارات، فازبه فاز درحال انجام است.

تله کابین پارک خورشید، ظرفیت مناسب برای سرمایه گذاری

سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه براساس روند کنونی پروژه پارک خورشید تا ۲۰ سال آینده هم به بهره برداری نمی‌رسد، بیان کرد: تزریق کم و سالیانه اعتبار باعث متضرر شدن مدیریت شهری در پروژه‌های مختلف و به بهره برداری نرسیدن این پروژه‌ها می‌شود. حوزه اقتصادی باید به پروژه پارک خورشید ورود و از ظرفیت سرمایه گذاری استفاده کند.
وی افزود: یکی از نکات مهم در بحث جذب سرمایه گذار برای پارک خورشید مسیر ۹ کیلومتری مناسب برای نصب تله کابین است.

تکمیل ۱۰ پروژه عمرانی تا پایان سال

رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای شهر گفت: اصلی‌ترین مشکل پیش روی پروژه‌های عمرانی، تأمین منابع مالی است که شورای شهر و مدیریت شهری به جد پیگیر رفع این مشکل است و به زودی براساس برنامه تدوین شده، تزریق مالی به پروژه‌ها انجام می‌شود.

 

ایمان فرهمندی در حاشیه این بازدید‌ها با بیان اینکه در سال‌های گذشته پروژه‌های بسیار خوبی در مسیر توسعه شهر شکل گرفته که برخی از آن‌ها به سرانجام رسیده و برخی دیگر نیز درحال اجراست، ابراز خرسندی کرد که تا پایان سال، عملیات عمرانی و اجرایی ۱۰ پروژه براساس برنامه زمان بندی به تکمیل و بهره برداری برسد. وی ادامه داد: مهم‌ترین این پروژه‌ها تقاطع چهارسطحی آزادگان است که بخش شایان توجهی از آن امسال به بهره برداری می‌رسد. تقاطع‌ها و پارک‌ها و پارکینگ‌ها از دیگرپروژه‌ها هستند.


فرهمندی اصلی‌ترین مشکل پیش روی پروژه‌های عمرانی را تأمین منابع مالی و محدودیت‌های پیش آمده در ماه‌های گذشته دانست و اظهار کرد: امیدواریم این فاصله ایجادشده تأثیری روی برنامه زمان بندی پروژه‌ها نداشته باشد و همه در موعد مقرر به بهره برداری برسند.


رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای شهر با بیان اینکه در هفته‌های آینده نیز بازدید‌های مختلفی از پروژه‌های عمرانی در شهر خواهیم داشت، افزود: گزارش جزءبه جزء این پروژه‌ها را دریافت می‌کنیم تا موجب تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها و توسعه آن‌ها به ویژه در مناطق کم برخوردار شویم.

تعریف پروژه‌های جدید اقتصادی در شهر

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت‌های شورای  اسلامی شهر مشهد هم در حاشیه این بازدید گفت: کمیسیون اقتصادی به دنبال فعال کردن ظرفیت همه پروژه ‎های شهر و تعریف پروژه‌های جدید اقتصادی در مجموعه‌های درحال اجراست تا از ظرفیت آن‌ها به بهترین شکل استفاده شود.

 

مجید دبیریان با بیان اینکه یکی از اهداف بازدیدها، شناسایی بیشتر ظرفیت‌های شهر و پروژه‌هایی است که تاکنون تعریف شده اند، اظهار کرد: این شناخت باعث می‌شود بتوان از ظرفیت پروژه ها، استفاده حداکثری داشت. وی افزود: اعضای شورای شهر هرکدام با نگاه تخصصی خود به پروژه‌ها نگاه می‌کنند و طبیعی است که کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری نیز ازاین به بعد با نگاه خاص خود هر پروژه را بررسی و رصد می‌کند.


دبیریان با بیان اینکه مدیریت شهری تعریف پروژه‌های جدید اقتصادی برای استفاده از همه ظرفیت‌های شهر مشهد در دستور کار دارد، افزود: برای مثال فضا‌های سبز متعددی در شهر داریم که از این فضا‌ها برای تفریح استفاده می‌شود. تلاش ما بر این است که پروژه‌های اقتصادی برای آن‌ها تعریف کنیم.

پهنه‌های مستعد، در اولویت مدیریت شهری برای خروج از حاشیه شهر

عضو کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این بازدید گفت: برخی مناطق کم برخوردار، آمادگی بیشتری برای خروج از حاشیه شهر دارند و با حداقل امکانات و اعتبارات، امکان خروج آ ن‌ها از سرانه و وضعیت نامطلوب حاشیه شهر را باید در اولویت بگذاریم.

 

مجید طهوریان عسکری، افزود: اگر قرار است که رونق اقتصادی و اجتماعی در منزلت زندگی شهری ایجاد کنیم، بخش زیادی از این مهم در زندگی روزمره مردم با تسهیل و ایجاد شرایط زندگی همراه با آرامش و زندگی همراه با مطولبیت است.

 

وی با بیان اینکه در بحث توسعه خدمات و گسترش و پیشرفت پروژه‌های عمرانی، به اندازه مطلوب، در حاشیه شهر موفق نبوده ایم، ادامه داد: بنابر این شورای ششم تمام تلاش خود را می‌کند که شیب خدمات را، براساس تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین، توصیه‌های نماینده محترم، ولی فقیه در استان به سمت مناطق حاشیه شهر ببرد تا از این روش بتوان فاصله بین حاشیه و متن اصلی شهر را کاهش داد.


عضو کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای شهر مشهد با بیان اینکه فشار‌ها و مشکلات حاشیه شهر زیاد است و شاید نتوان در یک دوره ۴ ساله آن‌ها را کاهش داد، گفت: برخی نقاط در مناطق کم برخوردار، آمادگی بیشتری برای خروج از حاشیه شهر را دارند و با حداقل امکانات و اعتبارات، امکان خروج آن‌ها از سرانه و وضعیت نامطلوب حاشیه شهر را باید در اولویت قرار دهیم. طهوریان عسکری افزود: سایر محلات را هم به تناسب میزان جمعیت و سرانه‌های میانگین شهری کمک می‌کنیم که هم توسعه عمرانی و هم توسعه خدماتی داشته باشند.

بهره برداری از پروژه ها، منطبق با زمان بندی

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: پروژه‌های عمرانی براساس زمان بندی درنظرگرفته شده اجرا و آماده بهره برداری خواهند شد. خلیل ا... کاظمی نیز در حاشیه این بازدید، افزود: اعضای شورای شهر از پروژه‌های درحال اجرای پارکینگ هشت آباد، زیرگذرجانباز-آزادی، چپ گرد غیرهمسطح حاج قربان، بزرگ راه میثاق، بازگشایی بولوار عصمتیه، توسعه بوستان وکیل آباد و بوستان خورشید، پروژه رودپارک، تقاطع خلیج فارس و تقاطع چهارسطحی آزادگان بازدید کردند و از نزدیک در جریان روند اجرایی این پروژه‌ها قرار گرفتند.

 

وی با بیان اینکه تعدادی از این پروژه‌ها آماده بهره برداری است، اظهار کرد: اکنون ۲۵ هکتار از فضای سبز رودپارک (چهل بازه) آماده افتتاح است و تعدادی نیز در دو تا سه ماه آینده آماده بهره برداری می‌شود. کاظمی با اشاره به اینکه تا پایان سال نیز تعداد دیگری از پروژه‌ها به بهره برداری خواهند رسید، ادامه داد: در مجموع به دنبال آن هستیم که پروژه‌های عمرانی طبق زمان بندی درنظرگرفته شده اجرا شوند و به بهره برداری برسند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}