کاهش قیمت خودروهای کارکرده/نمایشگاه‌داران آماده اجرای قانون فروش خودرو ۱۰درصد بالاتر از قیمت کارخانه اما و اگرهای اخذ مالیات از خانه‌های خالی/ تب داغ قیمت‌‌ها در بازار مسکن چه زمانی فروکش می‌کند؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت جبران ضرر و زیان خودروسازان از جیب مردم/ التهاب بازار خودرو تا چه زمانی ادامه دارد؟ کاهش محدود قیمت طلا و سکه در بازار امروز، ۵ خرداد فعلا برای پیش خرید خودرو نیازی به مراجعه مستقیم به سامانه امتا نیست سرنوشت وجوه واریزی متقاضیان در طرح فروش فوق‌ العاده خودرو چه می‌شود؟ دست دلال‌ها از قمصر خراسان قطع شد/ تجارت میلیاردی گلاب در ۹ کیلومتری مشهد+فیلم گلاب‌گیری چه کسانی می‌توانند به بانک‌ها وکالت فروش سهام خود را بدهند؟ سبد معیشت، ۵/۵ میلیون تومان/مقایسه معیشت کارگران با نرخ تورم +جدول کارکنان کدام نهادها مشمول افزایش ۵۰ درصدی سقف امتیازات شغلی می‌شوند؟ +جدول قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۵ خرداد ۹۹ ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مشهد زیر کشت گل محمدی بلاتکلیفی ۱۱۰۰ دستگاه خودروی خارجی فاقد ثبت سفارش در گمرک بورس در وضعیت اصلاح قیمتی/ چرا از خرید سهام بانک ها استقبال نشد؟ افراد چگونه می‌توانند سهام عدالت خود را بفروشند؟ + جزئیات سایه دلالان بر صنعت دخانیات ایران/ تغییر کاربری زمین‌های کشت برنج به کشت توتون روند صعودی بورس جایی برای نگرانی ندارد الزام چک صیاد برای خرید خودرو برداشته شد ورود کم‌ریسک سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بورس/ آیا ETF راهبرد خوبی برای خصوصی‌سازی است؟
خبر ویژه

۳۰۰۰ واحد؛ سهم مشهدی‌ها از مسکن اقدام

  • کد خبر: ۸۲۱۳
  • ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۴
آخرین خبر‌ها درباره آغاز طرح مسکن اقدام در گفتگو با مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی
در حالی که پیش از این اعلام شده بود که بر اساس طرح مسکن اقدام ملی ۲۰ هزار واحد مسکونی در خراسان‌رضوی احداث می‌شود، روز گذشته سهم مشهد در مرحله اول اجرای این طرح اعلام شد.
محمد‌رضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌رضوی، به شهرآرا گفت که سهم اولیه مشهد در طرح اقدام ملی ۳۰۰۰ واحد است و در مراحل بعدی، این رقم افزایش می‌یابد.
پیش از این، در اول آبان‌ماه، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران از شروع ثبت نام طرح مسکن اقدام ملی از ۱۵ آبان‌ماه خبر داده و گفته بود بر اساس این طرح، قرار است برای دهک‌های میانی و کم درآمد، واحد مسکونی احداث شود. در چند روز اخیر نیز کلنگ‌زنی این طرح در برخی از شهر‌ها مانند زنجان و قم شروع شده است.

اولویت شهر‌های کوچک
براساس گزارش فرارو، شهر‌های اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، شیراز، کرمان، کرج، کرمانشاه، مشهد، همدان، یزد و تمامی شهر‌های جدید جزو مرحله اول اجرای این طرح نیستند. اکنون اولویت بنیاد مسکن برای اجرای طرح اقدام مسکن ملی، شهر‌هایی است که کمتر از ۱۰۰هزار نفر جمعیت دارند.
قرار است با اجرای کامل این طرح تا پایان سال۱۴۰۰، برای تأمین مسکن اقشار ضعیف ۴۰۰هزار مسکن احداث شود. از این تعداد ۲۰۰هزار واحد در شهر‌های جدید و ۱۰۰هزار واحد در بافت فرسوده ساخته خواهد شد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی را بر عهده گرفته است. طرح اقدام ملی تولید مسکن بر اساس دستور رئیس‌جمهور به همه دستگاه‌های کشور مبنی بر اینکه باید همه زمین‌های مازاد در اختیار وزارت راه‌وشهرسازی برای تولید مسکن واگذار شود، با هدف بسترسازی و فراهم آوردن زمینه رونق تولید در حوزه مسکن و ساختمان و جبران عقب‌ماندگی سال‌های گذشته برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
با وجود اینکه برخی منتقدان، این برنامه را ادامه طرح مسکن مهر می‌دانند، مسئولان دولتی می‌گویند تمرکز بر تقاضای واقعی و ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی، مهم‌ترین تفاوت طرح اقدام ملی با طرح مسکن مهر است. قرارداد‌های طرح اقدام ملی بین دولت و سازندگان منعقد می‌شود و بعد از پایان پروژه هریک از ۲ طرف سهم خود را برمی‌دارند. طبیعی است که در این فرایند، انبوه‌سازان پیش از کلنگ‌زنی، نیاز بازار را در نظر می‌گیرند. مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌رضوی درباره جانمایی مسکن اقدام ملی می‌گوید: تلاش شده است این نوع مسکن در مناطق مختلف مشهد ساخت شو‌د و حتی از ظرفیت بافت فرسوده نیز استفاده شده است. بر این اساس، طرح مسکن اقدام ملی فقط در یک منطقه در شهر ساخته نمی‌شود.

اجرای طرح در همه شهرستان‌های استان
وی می‌افزاید: این طرح در همه شهرستان‌های استان و شهر‌های جدید نیز به اجرا درمی‌آید. اخوان عبداللهیان با بیان اینکه هم‌اکنون براساس نیازسنجی نیاز استان برآورده شده است می‌گوید: آمار و ارقام استخراجی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است تا بتوانیم در مراحل بعدی، میزان واحد‌های احداثی را در استان و مشهد افزایش دهیم. وی با بیان اینکه دهک‌های درآمد‌های متوسط و کم‌درآمد مهم‌ترین گروه‌های هدف این طرح هستند می‌گوید: اولویت‌بندی بر اساس میزان تقاضا و شرایطی که وجود دارد انجام می‌شود. تلاش بر این است که با اولویت، واحد‌های موجود به متقاضیان واجد شرایط تخصیص یابد. همچنین با نظارت دقیق تلاش می‌کنیم مجریان واحد‌های مسکونی طرح را در مدت تعیین‌شده به متقاضیان تحویل دهند.

شرایط متقاضیان مسکن ملی چیست؟
متقاضیان مسکن ملی باید از شرایط زیر برخوردار باشند: متأهل باشند. سابقه سکونت در شهر محل تقاضای مسکن را داشته و از امکانات دولتی برای خرید مسکن استفاده نکرده باشند. شرایط دریافت تسهیلات اعم از اعتبارسنجی و ... را نیز داشته باشند.

میزان تسهیلات چقدر است؟
واحد‌های مسکونی طرح ملی مسکن با قیمت تمام‌شده عرضه و به متقاضیان ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود. این وام را بانک مسکن ارائه می‌کند.

چه کسانی می‌توانند ثبت نام کنند؟
طرح مسکن ملی با هدف خانه‌دار کردن ۶ دهک طراحی شده است. تولید مسکن برای دهک‌های یک و ۲ از سوی نهاد‌های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی صورت می‌گیرد. در این باره، وزارت راه به میزان گسترده زمین ارائه کرده است.
فقط کسانی می‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند که فرم «ج» آن‌ها سبز باشد. بر اساس فرم «ج» هر فرد می‌تواند یک بار از امکانات دولتی برای خانه‌دار شدن استفاده کند و کسانی که فرم «ج» آن‌ها قرمز باشد، بدین معناست که قبلا از این امکانات استفاده کرده‌اند. تمامی افرادی که در صندوق پس‌انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کنند.

مدت زمان تکمیل طرح مسکن ملی و تحویل به متقاضیان چقدر است؟
برنامه اصلی تکمیل و واگذاری تمام واحد‌های مسکن مهر ناتمام تا پایان امسال اعلام شده و زمان ساخت واحد‌های جدید در این طرح ۲ سال در نظر گرفته شده است.

کجا ثبت‌نام کنیم؟
وزارت راه‌وشهرسازی برای ثبت‌نام متقاضیان، سامانه «آباد» را به نشانی «abad.bonyadmaskan.ir» راه‌اندازی کرده است. پس از وارد کردن اطلاعات در این سامانه و تکمیل فرم‌های اعلامی در سامانه آباد، باید مبلغ ۱۲هزار و ۵۰۰تومان به‌عنوان هزینه ثبت‌نام پرداخت کنید. بعد از انجام این مراحل، کد ۱۰رقمی رهگیری داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید مراحل دریافت وام طرح اقدام ملی مسکن را از طریق سامانه آباد پیگیری کنید. بعد از بررسی موارد ثبت‌نامی، امکان استفاده از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از طریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود. اگر پیامک موافقت برایتان ارسال شد، در این مرحله باید همراه با مدارکی مثل گواهی سابقه سکونت پنج‌ساله در شهر محل تقاضا، کارت ملی و شناسنامه متقاضی و افراد تحت‌تکفل و سند مالکیت زمین (درصورتی‌که زمین داشته باشید) به شعب بنیاد مسکن مراجعه کنید تا بتوانید از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن استفاده کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}