پیگیری ردیف بودجه ملی زیارت برای مشهد | مطالبه ۲۱ هزار میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دولت سهمیه سوخت وانت بار‌ها تا ۶۰۰ لیتر در ماه افزایش یافت ثبت۳۶۰ هزار تماس تلفنی مزاحم با سامانه ۱۲۵ مشهد بهره‌برداری از جایگاه سی ان جی جاهدشهر و خدمات موتوری در مشهد باران هوای مشهد را پاک کرد حاشیه شهر مشهد؛ گم‌شده بودجه ملی قانون جامع حمایت از معلولان اجرایی شود پرونده قضایی برای مازوت‌سوزی در مشهد بررسی سوابق هنرمندان متقاضی شرکت در بخش یادمان‌های نوروزی همه شهر باید در اختیار افراد توان‌یاب قرار گیرد وجود ۴۱۰ دستگاه اتوبوس مناسب برای حمل صندلی چرخدار در مشهد چاپ چهارعنوان کتاب با خط بریل ویژه جامعه نابینایان در مشهد شهردار مشهد: پروژه‌های بدون پیوست مناسب سازی مجوز نخواهد گرفت مناسب سازی هشت بوستان برای افراد دارای معلولیت براساس کانون‌های محل زندگی | نصب ۴۶ وسیله بازی و ورزشی ویژه توانیابان اولین تور بازدید میدانی هنرمندان بخش آذین‌های نوروزی از سطح شهر مشهد راه‌اندازی واکسیناسیون سیار کرونا در پنج ایستگاه کار مشهد معاون عمران حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد منصوب شد استفاده از پارک ملت به‌ عنوان یک پارک هویتی در حوزه ورزش حس خوب تعلق شهروندان اولین رویداد چالش معکوس در حوزه قطارشهری برگزار شد
خبر فوری
رسیدن موج ششم کرونا قطعی است | تنها راه عبور، واکسیناسیون است
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد: با وجود تک‌رقمی‌شدن تعداد فوتی‌های کرونا در مشهد، وضعیت کنونی بسیار شکننده است

محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ ترجیع‌بند صحبت‌های این روز‌های مسئولان بهداشتی کشور، آغاز موج ششم کروناست. کاهشی‌شدن آمار‌ها و حال‌وهوای وضعیت کرونایی ایران و به‌ویژه خراسان‌رضوی که بعد از حدود شش‌هفت‌ماه دوباره آمار فوتی‌هایش تک‌رقمی شده، شاید به‌نوعی آرامش قبل از طوفان احتمالی موج جدید است؛

موجی که به گفته کارشناسان، تنها راه عبور کم‌تلفات از آن، واکسیناسیون است و با وجود تزریق بیش از ۷۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور و حدود ۳ میلیون و ۸۵۹ هزار دز در خراسان‌رضوی، هنوز تا رسیدن به نقطه ایمنی جمعی که تزریق واکسن به ۷۰ درصد از مردم است، فاصله داریم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در گفتگو با خبرنگار ما، با تأیید کاهش مرگ‌ومیر‌های کرونایی در شهر، گفت: از پانزدهم مهر آمار فوتی‌های کرونایی مشهد تک‌رقمی شده است، اما این نکته را باید گوشزد کرد که این وضعیت بسیار شکننده است و با آغاز موج جدید کرونا در کشور، این آمار‌ها و روند کنونی بی‌شک تغییر خواهد کرد.

واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌ها؛ راه عبور از موج بعدی

براساس آماری که وزارت بهداشت منتشر کرده است، پوشش واکسیناسیون در خراسان‌رضوی ۶۷ درصد است و فقط ۲۷ درصد از مردم خراسان‌رضوی ۲ دز واکسن دریافت کرده‌اند و همچنان راه زیادی تا واکسینه‌شدن ۷۰ درصدی کل استان وجود دارد.

سیدجواد حسینی در این‌باره بیان کرد: تنها راه عبور کم‌تلفات از موج بعدی، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون است. همه مردم، به‌ویژه زنان باردار و کودکان ۱۲ تا ۱۷ سال و آن‌هایی که تا امروز به هر دلیل واکسن دریافت نکرده‌اند، برای واکسینه‌شدن به پایگاه‌های تجمیعی و مراکز منتخب مراجعه کنند.

وی افزود: بروز موج بعدی قطعی است و ما موج دیگری از کرونا را تجربه خواهیم کرد و به‌وسیله واکسیناسیون می‌توانیم با ایمنی بیشتر و تلفات کمتر این موج را پشت سر بگذاریم.

عضو ستاد اجرایی مقابله با کرونا در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد نیز از محاسبه موجودی داروخانه‌های بیمارستانی به مدت ۲ ماه خبر داد و گفت: برآورد داروی مصرف در خیز قبلی کرونا انجام شده است.

به گزارش وبدا، محمدرضا صابری افزود: موجودی داروخانه‌های بیمارستانی دانشگاه نیز برآورد شده است. بر این اساس مقدار لازم برای مصرف ۲ ماه محاسبه و به همه بیمارستان‌ها اعلام شده است که ۲۰ قلم داروی لازم برای کرونا را تهیه کنند.

موج جدید از آخرین روز‌های مهر

علی‌اصغر انجیدنی، دبیر ستاد اجرایی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد هم با اشاره به اینکه وقوع موج ششم کرونا دور از انتظار نیست، بیان کرد: رخداد خیز ششم از انتهای مهرماه دور از انتظار نیست. به‌این دلیل قرارگاه همچنان پرتوان برای ظرفیت‌سازی درمان سرپایی و بستری کار‌هایی انجام می‌دهد و با وجود نظارت‌های شدید کارشناسان بهداشت، به‌دلیل مناسبت‌های مذهبی روز‌های آخر ماه صفر احتمال خیز بعدی کرونا وجود دارد؛ بنابراین کمیته‌های ستاد اجرایی مقابله با کرونا برای آمادگی مقابله با خیز بعدی، به‌صورت ۲۴ ساعته فعال است.

واکسیناسیون ۱۲۰ هزار نفری عالی است

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد هم با بیان اینکه عدد آزمایش‌های مثبت به کمتر از ۱۵ درصد رسیده است، گفت: این روز‌ها آمار مراجعه در مقایسه با روز‌های اوج خیز پنجم، کاهش ۱۵۰۰ نفری دارد و با وجود اینکه میزان مراجعات و موارد مثبت کووید به نسبت هفته‌های قبل کاهش چشمگیری داشته است، در وضعیت کنونی نگران افزایش مراجعه‌ها و آزمایش‌های مثبت هستیم و به همین دلیل همه ۴۲ مرکز منتخب کرونا در مشهد به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

محمدحسن درخشان ادامه داد: درصد واکسیناسیون پس از موج پنجم بحران کرونا با وجود فراوانی انواع واکسن‌ها، کمتر از حد انتظار بوده است. در این‌باره ایده‌آل ما واکسیناسیون ۱۲۰ هزار نفر در هر روز است و همه مراکز آماده ارائه خدمات واکسیناسیون هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}