شهروند خبرنگار| کم آبی در روستای سنگ سیاه از توابع مشهد ارتقا سهم گردشگری شهری با ایجاد بوستان موضوعی یادمان‌های نوروزی لزوم توجه بیشتر به ایمنی ساختمان‌ها در حاشیه شهر مشهد شهردار مشهد تاکید کرد: سلامت، نشاط و آرامش مردم اولویت دوره ششم مدیریت شهری پیگیری برای افزایش اعتبارات قطار شهری در لایحه ۱۴۰۱ برف در راه خراسان رضوی ضرورت بازتعریف پروژه‌های شهری در مشهد خدمت به محرومان اولویت کمیسیون ویژه سامان‌دهی حاشیه شهر بهره‌برداری از زیرگذر آزادی به جانباز در بهمن بستری۷۰ درصد بیماران بدحال کرونای خراسان رضوی در مشهد مشهد هنوز مرکز معاینه‌فنی موتورسیکلت ندارد فقط ۳ مصوبه برای کاهش آلودگی هوای مشهد! «خداداد عزیزی»؛ اسطوره‌ای جهانی و تکرارنشدنی | تکریم پیشکسوتان ورزشی را رسالت خود می‌دانیم ماندگاری زائر در مشهد ۲.۲ روز است | مدیریت شهری در حوزه ماندگاری زائر باید تغییر نگرش دهد ابعاد هویتی شهر شهردار منطقه ۹ مشهد منصوب شد گزارشی از پیگیری خیرخواهانه مأمور رفع سد معبر شهرداری و نیکوکاران محله پورسینا مشهد راه اندازی «ستاد عالی مشهد الرضا (ع)» بارویکرد ملی و فراملی هشدار؛ ۷۰ درصد سکونتگاه‌های خراسان رضوی در محدوده گسل هستند تدوین برنامه‌ای جامع برای سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد
خبر فوری

مشارکت مردمی برای بهسازی بافت وکیل‌آباد مشهد

  • کد خبر: ۸۴۷۰۳
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
مشارکت مردمی برای بهسازی بافت وکیل‌آباد مشهد
رویکرد اصلی مدیریت شهری مشهد در بهسازی محله «وکیل‌آباد» بهره‌گیری از مشارکت مردمی است.

علیرضا ظهیری | شهرآرانیوز؛ اهالی قلعه وکیل آباد که سال‌هاست چسبیده به بهترین محلات مشهد با مشکلات بسیاری دست وپنجه نرم می‌کنند و طرح‌های مختلف بازآفرینی این محله همچون دیگر محلات فرسوده شهرمان با شکست روبه رو شده است، با تغییر نوع نگاه مدیریت شهری به مسئله بازآفرینی در چند سال گذشته و توجه به مشارکت مردمی در امر بازآفرینی، دوباره امید ماندن و ساختن محله  در دل هایشان زنده شده‌است.

شاید امیدواری اهالی محله وکیل آباد از آنجایی شکل گرفته است که دیگر از این محله قدیمی به عنوان قلعه یاد نمی‌شود و مسئولان تلاش می‌کنند به جای «قلعه وکیل آباد» از «محله وکیل آباد» یاد کنند و در این راستا دفتر تسهیلگری هم چندی است در این محله ایجاد شده و نیاز‌ها و خواسته‌های اهالی محله را شناسایی کرده است. شهردار منطقه ۱۲ مشهد که متولی سامان دهی این محله است، ابراز امیدواری کرده است که با مشارکت شهروندان در سال ۱۴۰۱ اتفاقات خوبی برای این محله رخ دهد.

علی زینت بخش در گفتگو با شهرآرا، با اشاره به مصوبه اخیر شورای شهر مبنی بر اختصاص اعتبار برای انجام پروژه‌ها باتوجه به نیاز شهروندان در محلات فرسوده و حاشیه شهر مشهد گفت: پیرو این مصوبه درصدد هستیم بتوانیم مبالغی را برای انجام برخی اقدامات در محله وکیل آباد در اختیار بگیریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری اعضای شورای شهر مشهد و کمیته نظارتی ۳ پیگیری‌ها برای انجام اقدامات بازآفرینی این محله درحال انجام است و بازدید‌ها و جلسات با ساکنان محله داشته و درخواست‌های مردمی را گرفته ایم.

وی با تأکید بر اینکه بازسازی و نوسازی محله وکیل آباد نیازمند کمک شهروندان این محله است، تصریح کرد: اگر شهروندان می‌خواهند در جریان نوسازی این محله کاری انجام دهند، باید در برخی موارد از منافع شخصی خود کم کنند و به‌فکر هم محله ای‌ها و منافع عمومی محله باشند تا ما هم بتوانیم در امور مربوط به صلح‌ها و بازگشایی معابر فعال‌تر وارد شویم.

شهردار منطقه ۱۲ گفت: طرح تفصیلی محله وکیل آباد نیز کمتر از یک ماه پیش ابلاغ شده و مراحل بارگذاری آن در سامانه درحال انجام است؛ با انجام فرایند بارگذاری در یکی دو ماه آینده، دیگر مشکلی برای صدور پروانه در صورت داشتن اسناد مربوطه نداریم، زیرا معابر و نوع کاربری املاک در طرح مشخص شده است و می‌توانیم با انبساط خاطر بهتری در حوزه کاربری زمین‌ها و پیگیری مصوبات لازم خدمت رسانی کنیم و درنهایت تخصیص اعتبارات را انجام دهیم.

وی افزود:رویکرد اصلی ما در امر بهسازی بافت محله وکیل‌آباد، استفاده از مشارکت مردمی است و همه برنامه‌های ما هم بر این مبنا چیده می‌شود.

زینت بخش با بیان اینکه ما دیگر از محله وکیل آباد به نام قلعه یاد نمی‌کنیم، زیرا محله‌ای شهری است، افزود: این محله در وسعت ۲۳ هکتاری اش ۵ هزار ساکن دارد و ما نیز اکنون در راستای بهترشدن وضعیت زندگی در این محله اقدامات خوبی را بیشتر در حوزه‌های معمول خدمات شهری انجام می‌دهیم و حتی اقدامات این حوزه ما نسبت به دیگر محلات منطقه ۱۲ دوبرابر است.

وی تأکید کرد: درخواست هایمان را برای تخصیص اعتبار در اصلاح بودجه ۱۴۰۰ داده ایم و در صورت تخصیص اعتبار فرایند بهسازی این محله در سال ۱۴۰۰ آغاز می‌شود و اهالی این محله در سال ۱۴۰۱ اقدامات انجام شده را خواهند دید.

شهردار منطقه ۱۲ به یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی کار این محله نیز اشاره کرد و گفت: اکنون بزرگ‌ترین مانع برای انجام بهتر امور در این محله مربوط به بزرگ مالکان است و در این موضوع، خرده مالکانی که زمین در تصرف دارند، با مالکان بزرگ مقیاس به تعارضاتی برخورده اند که این مسئله در حوزه قضایی باید پیگیری شود؛ ما نیز برای پیگیری موضوعات در کنار دستگاه قضایی هستیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}