خبر ویژه

مشکل کمبود برنج در استان حل می‌شود

  • کد خبر: ۸۷۴۱
  • ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۷
ممنوعیت واردات برنج قیمت برنج پاکستانی را در بازار افزایش داده است
در حالی که به گفته قاسمعلی حسنی، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی، به اندازه یک سال و نیم آینده برنج خارجی در کشور موجود است و بیش از نیاز وارد شده است، در روز‌های گذشته در مشهد برنج پاکستانی مرغوب کم‌یاب شده است. با این حال، مسئولان استان از حل این مشکل خبر می‌دهند.
معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار خراسان رضوی در گفتگو با قدس‌آنلاین گفت: قیمت برنج پاکستانی به‌زودی در استان کاهش پیدا خواهد کرد. علی رسولیان اظهار کرد: به دلیل ممنوعیت واردات برنج، قیمت برنج پاکستانی در بازار با افزایش همراه شده است که از طریق ارائه برنامه‌هایی به دنبال تنظیم و تعادل در قیمت این کالا هستیم. وی با بیان اینکه یکی از این موارد عرضه برنج‌های احتکارشده است که با هماهنگی ستاد تنظیم بازار، این برنج‌ها در سطح شهر توزیع خواهد شد، تصریح کرد: از طرفی، به دلیل اینکه مصرف و تقاضای برنج پاکستانی در استان خراسان رضوی که استانی زائرپذیر و جزو استان‌های پرجمعیت کشور است زیاد است و در مقابل عرضه نیز کاهش پیدا کرد، این افزایش قیمت رخ داده است. معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی افزود: یکی از موارد دیگری که برای کاهش قیمت برنج پاکستانی مد نظر داریم ترخیص برنج‌هایی است که در انبار‌های گمرکات استان وجود دارد. در این باره نیز نامه‌نگاری‌هایی انجام داده‌ایم تا با دریافت مجوز ترخیص، این برنج‌ها در سطح استان توزیع شوند.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به ایرنا گفت: با موافقت مسئولان در مرکز کشور سهمیه جدیدی از برنج به این استان اختصاص یافته است که طی ۲ روز آینده به استان ابلاغ می‌شود و با توزیع آن، از مشکل کمبود این محصول در بازار کاسته می‌شود. علی غفوری مقدم افزود: تقاضای استان از ستاد تنظیم بازار کشور ۵۰۰۰ تن برنج بود که با آن موافقت شد و پس از توزیع این میزان برنج، امکان تخصیص بیشتر برنج در این استان باز هم وجود دارد. وی ادامه داد: به علت وارد نشدن محموله‌های جدید برنج به داخل بازار و شبکه توزیع، برنج پاکستانی طی چند هفته اخیر در خراسان رضوی قدری با کمبود مواجه شد. وی گفت: هرسال در راستای اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور و در جهت حمایت از کشاورزان برنج‌کار داخلی در فصل برداشت برنج، ورود، ترخیص و توزیع برنج‌های وارداتی از جمله برنج پاکستانی ممنوع می‌شود. غفوری مقدم افزود: امسال نیز ممنوعیت واردات برنج پاکستانی مانند سال‌های گذشته اعمال شد و از ابتدای فصل برداشت برنج، ورود یا ترخیص برنج از گمرک ممنوع شد. به همین دلیل هم زمینه ورود برنج پاکستانی تازه به شبکه توزیع استان کم شد. وی ادامه داد: شرایط خراسان رضوی با سایر استان‌ها متفاوت و تقاضای برنج در این منطقه زیاد است؛ لذا کاهش توزیع برنج وارداتی در سطح بازار به کمبود آن برای مصرف‌کنندگان و در نهایت افزایش قیمت آن در بازار منجر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
چندرسانه‌ای 13980821132400
شهروندخبرنگار 13980821125355
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}