تعامل برای حل و فصل مسائل و مشکلات مشهدالرضا(ع) تسریع در بازگشایی مسیر‌ها و تسهیل تشرف زائران به حرم مطهر رضوی خیابان امام رضا(ع)؛ مدرن‌ترین خیابان مشهد در دهه ۳۰ + نقشه تنوع ملت‌ها؛ فرصتی برای بهبود سرمایه اجتماعی مشهد مشهدالرضا (ع) چهره‌ای بین‌المللی مشهدالرضا (ع) شهر جهانی جغرافیای ملیت‌ها در مشهد هویت، زیارت و جهان شهر مشهد مشهد چگونه جهان‌شهری است؟ گشت‌وگذاری در دیروز و امروز محله نخریسی مشهد نگاهی به راهکار‌های بهره‌گیری از دارایی‌های نامولد برای توسعه مشهد فرصت‌سازی از تهدید فاضلاب کشف‌رود مشهد ماجرای پیامک اشتباهی از سامانه «مسکن حمایتی» در مشهد تجلیل از ۵۰۰ همسر شهید استان خراسان رضوی در روز میلاد مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) بهره‌برداری از دوربرگردان آزادی‌ به جانباز مشهد در دهه فجر شاهد تغییر ریل اساسی در مدل بودجه‌ریزی سال ۱۴۰۱ و اداره شهر هستیم پیشرفت و شکوفایی شهر در گرو طراوت و بالندگی وجود زن است تقدیم لایحه بودجه ۲۶هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۱ شهرداری به شورای شهر مشهد مشاهیر شهر کشف گور دسته‌جمعی در مشهد؛ سندیت دارد؟
خبر فوری

رتبه بندی اهمیت وظایف شهرداری

  • کد خبر: ۹۳۴۸۱
  • ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
رتبه بندی اهمیت وظایف شهرداری
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

شکل گیری شورا‌های اسلامی  و افزایش میزان استقلال، اختیارات و سطح کیفی و کمی خدمات سازمان‌های محلی سبب شده است عملکرد شهرداری‌ها (به خصوص در کلان شهرها) به صورت مستقیم بر زندگی مردم و رفاه عمومی شهروندان اثرگذار باشد.

در همین راستا ایجاد «حس اعتماد» به مدیریت شهری و رضایت از خدمات آن، سبب ایجاد «حس تعلق» و افزایش مشارکت شهروندان در اداره شهر می‌شود.

پس درنظر داشتن اولویت و اهمیت وظایف شهرداری در خدمات دهی به مردم، اهمیت فراوانی دارد. شاخص‌ها و معیار‌های رضایت شهروندان از عملکرد مدیریت شهری در سه دسته وظایف شهرداری به شرح زیر دسته بندی می‌شود: «وظایف فنی و عمرانی، وظایف خدمات شهری و وظایف اجتماعی و فرهنگی».

در بسیاری مواقع آنچه سبب نارضایتی مردم از عملکرد مدیران شهر می‌شود، ناشی از بی توجهی به مقوله رتبه بندی اهمیت وظایف شهرداری است.

به بیان ساده تر، پرداختن به برخی موضوعات که در اولویت نیاز‌های مردم قرار ندارد یا اینکه از نظر عموم از نظر رتبه بندی وظایف، در رده‌های پایین تری از اهمیت قرار دارد، سبب رفع نشدن نیاز‌های آحاد جامعه از نظر مسائل شهری می‌شود که کاهش حس مطلوبیت محیطی برای ساکنان شهر را به همراه دارد. تشخیص اولویت خواسته‌های مردم در برخی مواقع کار سختی نیست.

مثلا درباره اولویت اقداماتی همچون جمع آوری زباله یا نظافت معابر عمومی که با زندگی روزمره مردم سروکار دارد یا مسائلی مثل حوزه سلامت، کسی نمی‌تواند خدشه‌ای بر اهمیت آن‌ها وارد کند.

اما همواره کار به این راحتی‌ها نیست. به عنوان مثال در مقوله‌های فرهنگی و اجتماعی یا هنری، همواره اختلاف نظر‌ها بسیار زیاد است و دست یافتن به آنچه از نظر مردم اهمیت بیشتری دارد، کار ساده‌ای نیست، از این رو باید با درنظر گرفتن چند شاخص مهم همچون جمعیت (تراکم)، منطقه جغرافیایی (نزدیکی به مرکز شهر)، ترکیب سنی و جنسی، شرایط زمانی، پدیده‌های خاص (همانند کرونا)، شرایط محیطی (میزان توسعه منطقه ای) و همچنین نظرات نخبگان، بزرگان و گروه‌های مرجع، فرایند رتبه بندی اهمیت وظایف شهرداری صورت پذیرد؛

امر مهمی که از وظایف ذاتی نهاد‌های مطالعاتی، مراکز پژوهشی و افکارسنجی محسوب می‌شود و باید در برنامه‌های راهبردی شورا‌های اسلامی و شهرداری‌ها جایگاه ویژه‌ای برای آن تعریف شود.

شهر متعلق به همه شهروندان است، پس باید به دیدگاه‌های آن‌ها درباره رتبه بندی اهمیت وظایف، اصالت داد و در تمام برنامه ریزی‌ها به آن توجه کرد. در چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت نیز این مهم به عنوان یکی از موضوعات اساسی، محل توجه قرار گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}