آیت‌الله علم‌الهدی: دلدادگی مردم به امام زمان (عج) به برکت نهضت روشنگرانه امام عسکری (ع) بود همایش سراسری لاله‌های سفید و تجلیل از شهدای حادثه منا در مشهد برگزار شد آیت الله علم الهدی در همایش یاوران وقف در مشهد: وقف در تداوم اسلام تاثیرگذار است آیت‌الله علم‌الهدی : خراسان رضوی از شاخص‌ترین استان‌های کشور در عرصه علمی، آموزشی و پژوهشی است خیابانی در احمدآباد مشهد به نام شهید «محمدرسول دوست‌محمدی» نامگذاری شد شهروند خبرنگار| گلایه شهروندان از  توقف کامیون و  جرثقیل  در معابر و کوچه های مشهد نشست زمین در خیابان شیرازی مشهد + تصاویر (۱۲ مهرماه ۱۴۰۱) پرونده ۴ شهید سلامت استان خراسان رضوی در کمیته‌ی ملی به تایید رسید رییس بسیج سازندگی کشور: جریان جهادی، فناوری انقلاب است و باید جبهه مقاومت خود را بروز و ظهور دهد ایجاد ۱۳۰ دستگاه آسانسور در خطوط قطارشهری مشهد نطق پیش از دستور رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر مشهد مقدس: اینجا جمهوری اسلامی ایران است نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر کلنگ‌زنی پروژه دوربرگردان غیرهمسطح شهید میرزایی کلید خورد | پروژه ۱۰ ماه دیگر افتتاح می‌شود اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای پروژه دوربرگردان غیرهمسطح شهید میرزایی شهردار مشهد مقدس: پروژه‌های پیشران توسعه شهر مشهد بر اساس نیاز مردم طراحی می‌شود شهردار مشهد مقدس: باید به دنبال درآمد پایدار باشیم | با تراکم فروشی نمی شود شهر را اداره کرد شهردار مشهد برنامه میان مدت ششم شهر مشهد را به شورای اسلامی شهر تقدیم کرد نطق پیش از دستور غلامحسین صاحبی، رئیس کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر مشهد رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به حوادث اخیر کشور: نظام مقدس جمهوری اسلامی ریشه‌های مستحکم دارد عملیات اجرایی احداث دوربرگردان غیرهمسطح شهید میرزایی امروز آغاز می‌شود (۱۱ مهرماه ۱۴۰۱)
خبر فوری

بستن مجاری فساد با رویکرد شفافیت و هوشمندسازی

  • کد خبر: ۱۱۵۹۵۴
  • ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
بستن مجاری فساد با رویکرد شفافیت و هوشمندسازی
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

در بند هجدهم چرخش‌های تحول آفرین سند چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت «برخورد سیستمی و بستن مجاری فساد به جای انفعال و مبارزه با مفسد» مورد توجه قرار گرفته است. این بدان معناست که باید «نگاه پیشگیرانه» بر «رویکرد مچ گیرانه» مقدم باشد و شفافیت، اصلاح و بهبود فرایند‌ها جانشین رویه‌های غیر سیستمی گردد.

«فساد» نقض قوانین موجود برای تأمین منافع و سود شخصی است. در برخورد با فساد یکی از موارد بسیار مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد «شفافیت» است.
زمانی که امور در تقنین و اجرا شفاف باشند و راه‌های گریز از قانون یا دور زدن آن بسته شود بسیاری از گلوگاه‌های فساد کور می‌شود و سیستم در مسیر سلامت حرکت می‌کند. یکی از راهکار‌های اساسی در مسیر ایجاد شفافیت و سلامت سیستم‌های سازمانی مقوله «هوشمندسازی» است.

امری که سبب می‌شود روند‌ها و فرایند‌ها بر مدار «قانون، فناوری اطلاعات، پایش و کنترل مستمر» جاری و از انحرافات قانونی پیشگیری شود. مدیریت شهری با قوانین و بخشنامه‌های متعددی که از شورای شهر، مجلس، وزارتخانه و یا دیگر نهاد‌های بالادستی ابلاغ شده روبه روست. در بسیاری از موارد مجموعه این قوانین با کاستی‌هایی همراه است که عملکرد سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا به بیان ساده‌تر ممکن است قوانین به روزرسانی نشده و یا در گذشته قوانین نامناسبی وضع گردیده است که سیستم را ناخودآگاه در مسیر انحراف از قانون قرار داده است؛ بنابراین علاوه بر موارد اشاره شده در صدر این نوشتار ضرورت دارد بازنگری و به روزرسانی قوانین مربوط به شورا‌های اسلامی و شهرداری‌ها مورد توجه ویژه نهاد‌های قانون گذار قرار گیرد.

اگر سامانه جامع فرایند‌ها و سیستم‌های معتبر و کارآمد سازمانی برقرار و کلیه فعالیت‌ها بر مدار آن تعریف شود مجاری فساد کمتر شده و سلامت اداری تضمین می‌شود. فساد اداری اعتماد شهروندان به مدیریت شهری را خدشه دار می‌کند و ثبات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را متزلزل کرده و با آسیب رساندن به رقابت منصفانه در امور شهری، بازار کار و تخصیص ناکارآمد منابع، مانع رشد اقتصادی شهر و به دنبال آن کشور می‌شود.
از این رو ضرورت دارد این مهم در اولویت برنامه شورا‌های اسلامی و شهرداری‌ها که پیشانی ارتباط حاکمیت با مردم هستند قرار گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}